ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Merkez Bankası Toplantı Sonunda Faiz Kararını Açıkladı!

Merkez Bankası Toplantı Sonunda Faiz Kararını Açıkladı!
16.01.2020

Merkez Bankası Toplantı Sonunda Faiz Kararını Açıkladı! Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu gün saat 14.00’te Para Politikası Kurulu ile toplantı gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Yapılan toplantının ardından gelen açıklama faiz indirimine gidilmesi olmaktadır. Merkez Bankası gerçekleştirilen toplantının ardından bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranının 75 baz puan düşürülmesi kararı alınmış bulunmaktadır. Buna göre Merkez Bankasının bu gün saat 14.00 itibari ile Para Politikası Kurulu yaptığı toplantının ardından faiz indirimi geldi. Böylece bir hafta vadeli politika faiz oranı 75 baz puan indirime gidilerek % 12,00’dan, % 11,25 oranına gerilemiş olmaktadır.

TCMB tarafından faiz oranı ile yapılan duyuruda, Merkez Bankası’nın Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu, politika faizini % 12,00 oranından 75 baz puan indirime gidilerek % 11,25 oranına indirilmesine karar verilmiş bulunulmaktadır.

Merkez Bankası’nın Toplantı Sonrası Açıklamaları

Merkez Bankası’nın Toplantı Sonrası Açıklamaları, Yapılan açıklamalarda dikkat çeken detay ise son döneme ilişkin verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiği olmaktadır. İyileşme sürecinin devam ettiği fakat yatırım oranının zayıf olarak seyrettiği belirtildi. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda yer verilen konular ise, “Rekabet gücünde gelişmeler olumlu yönde devam ederken, küresel büyüme görünümünde bulunan zayıflama dış talebi kısmen de olsa yavaşlatmaktadır. Net ihracat oranının büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullarda görülen iyileşme ile ekonomideki toparlanma sürecinin devam edeceği öngörülmektedir.

Son dönemde belirgin olarak iyileşme gösteren cari işlemler, alınan tedbirler sonucunda önümüzdeki dönem için ılımlı seyir beklentisi öngörülmektedir. Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke, merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri arttırmaktadır. Mevcut küresel finansal koşullar ve son dönemde küresel ticarete yönelik beklentilerde kısmi iyileşme, gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik olarak talebi ve risk iştahını göstermektedir. Bununla birlikte korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına yönelik olarak belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatlarının oluşturacağı etkiler yakından takip edilmektedir”.

Mevcut para politikası duruşu hedeflenen dezenflasyon patikası ile uyumunu korumuş bulunmaktadır. Yapılan duyuruda ise enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiği, enflasyon beklentilerinde genel alana yayılan iyileşme sürecinin devam ettiği belirtildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.