emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koruyucu Aile AGİ’den Yararlanabilir mi?

Koruyucu Aile AGİ’den Yararlanabilir mi?
04.10.2020

Asgari Geçim İndirimi bilindiği gibi ücret ile çalışanlara eş ya da çocuk durumlarına göre aldıkları maaştan yapılan vergi indirimi anlamına gelmekte ve böylece daha yüksek maaş alınmasını sağlamaktadır. Konuyla ilgili olarak ise koruyucu aile statüsünde olanların asgari geçim indiriminden yararlanıp yararlanmayacakları merak ediliyor.

Koruyucu Aileler İçin AGİ

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devlet koruması altında olan çocuklara yuva ortamının sağlanması amacıyla koruyucu ailelerin sayısını arttırmayı amaçlıyor ve teşvik ediyor. Son yıllarda yürütülen kampanyalar sayesinde pek çok kişi koruyucu aile statüsüne girerken, son verilere göre korucuyu ailenin yanında olan çocukların sayısı ilk kez doğrudan Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında kalan çocukların sayısını geçmiş durumda. Koruyucu aile olmak temelde, devlet yurtlarında kalan çocukların ailelerin yanına yerleştirilmesini ve artık çocuğun o ailenin yanında kalmasını içeriyor. Bu sayede hem çocuk sahibi olamamış aileler ya da çocukları olduğu halde çocuklarına yeni bir kardeş isteyen aileler hizmetten faydalanabiliyor.

Koruyucu aile sayısındaki artış sosyal hizmetler alanında da bazı soruları beraberinde getiriyor. Batman’da bir çocuğun korumasını üstlenen bir aile başvuru yaparak, korucuyu aile kapsamında olanların asgari geçim indiriminden yararlanıp yararlanamayacaklarını sordu. Sorunun yöneltildiği defterdarlık ise bir özelge ile soruya yanıt verdi. Yanıtlanan özelgede, asgari geçim indirimi uygulaması için geçerli olan çocuk ifadesinin mükellef ile birlikte oturan ya da mükellef tarafından bakılmakta olan 18 yaşını ya da tahsilde olarak 25 yaşını doldurmamış olan çocukları ifade ettiği belirtildi. Konuyla ilgili olarak gelir vergisi sirkülerinde “çocuk” ya da “küçük çocuk” olarak geçen ifadenin mükellef ile birlikte oturmakta olan ya da mükellef tarafından bakılan, nafaka verilen, evlat edinilmiş olan çocukların anlaşılması gerekiyor şeklinde açıklama yapıldı.

Koruyucu Aile AGİ’den Yararlanamıyor

Bu bakımdan yayınlanan özelgede, Koruyucu Aile Yönetmeliği kapsamında koruyucu ailelere devlet tarafından çeşitli ödemelerin yapılmakta olduğu, eğitim ve sağlık gibi alanlardaki ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanmakta olduğu belirtildi. Bazı giderlerin devlet tarafından karşılanması yüzünden çocuğun kanun kapsamında ifade edilen çocuklar arasına giremeyeceği, bu yüzden asgari geçim indirimi hesaplaması için teşkil etmediği açıklandı.

İlgili kanuna göre evlat edinilmiş çocuklara AGİ ise uygulanıyor. AGİ, bu durumda asgari ücretin yıllık brüt tutarının mükellefin kendisi için yüzde elli olacak şekilde, çalışmayan ya da herhangi bir geliri olmayan eş için de yüzde 10, çocuklardan her biri için de ayrı ayrı olarak ilk iki çocuk için yüzde 7,5, üçüncü çocuk için yüzde 10, diğer çocuklar için yüzde 5 oranında uygulanıyor.

Koruyucu Aileye Devlet Yardımı Yapılıyor

Özelgede ifade edilen koruyucu aile statüsündeki çocuğun asgari geçim indiriminden yararlanamayacağını belirten durum ise koruyucu aile durumundaki çocuklara devlet tarafından yapılan yardıma dayanıyor. Koruyucu aile olmak, çocuğu evlat edinme anlamına gelmiyor. Sadece çocuklar, devlet yurtları yerine ailelerin yanında kalıyorlar ve devlet tarafından sunulan destekleri almaya devam ediyorlar. Ancak koruyucu aile statüsünde olan çocuk evlat edinildiğinde artık o çocuk ilgili ailenin soykütüğüne dahil edildiği için devlet yardımları da kesilmiş oluyor.

Koruyucu aile statüsünde olan çocuklar kapsamında ailelere 0 – 3 yaş arası çocuklar için 711 TL, 4 – 5 yaş çocuklar için 1.066 TL ödeme yapılıyor. Daha büyük çocuklar için ise harçlık ödemeleri de yapılıyor. Buna göre büyük çocuklar için harçlıklar ile birlikte bin 220 TL’den bin 556 TL’yi bulan aylık ödemeler yapılıyor. Ayrıca çocuklara kurs yardımı ve koruyucu aile sigorta ödemesi de sağlanıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.