ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Kira Gelir Vergisi Hesaplaması ve Ödemesi Nasıl Yapılır?

2021 Kira Gelir Vergisi Hesaplaması ve Ödemesi Nasıl Yapılır?
14.11.2020

Kira gelir vergisi hesaplama 2021 yılında güncel mevzuata göre nasıl yapılacağı kira geliri almakta olanlar tarafından merak ediliyor. En temel olarak bir konut, işyeri ya da araziye sahip olanların kiralama sonrasında kira gelirlerini yansıtması olarak bilinen vergi yıllık olarak alınıyor.

Kira Gelir Vergisi Nedir?

Kira geliri vergisi tanımı itibariyle konut, işyeri ya da araziye sahip olan bir kimsenin bu taşınmazları başkalarına kiralaması sonucunda elde ettiği kira gelirinin vergisi olarak bilinmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından yıllık bazda bir ya da iki seferde tahsil edilmektedir. Ancak her yıl Gelir Vergisi Genel Tebliği kapsamında yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Bu bakımdan mülk sahibi olanların kira geliri vergisi hesaplama konusuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Kira geliri vergisi ile yükümlü olan kimseler herhangi bir taşınmaza sahip olan kimseler olarak belirlenmektedir. Ancak kira gelirinin vergiye dahil olması için kira gelir bedelinin belirli bir tutar üzerinde olması gerekmektedir. Başka bir deyişle kira gelirleri kişinin bir takvim içinde elde etmiş olduğu toplam gelir üzerinden verilmektedir.

Söz konusu tutar kiraya verilen konut üzerinden senelik bazda elde edilen toplam kira gelirinin 4 bin 400 TL’yi aşması halinde geçerli olmaktadır. Kiraya verilmiş olan konut, işyeri ya da arazi sahiplerinin bu tutar altında yıllık kira almaları halinde kira gelir vergisi ödemekle yükümlü değildirler. Ancak kira gelirleri taşınmaz yapısına göre değişmektedir. İşyeri sahiplerinin yıllık kira gelirlerinin 27 bin TL’yi aşması halinde kira geliri ödemekle yükümlüdürler.

Kira Geliri Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Kira geliri vergisi hesaplaması için farklı etmenler göz önünde tutulmaktadır. Buna göre;

  • Gelir yılı,
  • Gelir kaynakları,
  • Gider türü,
  • Toplam hesaplanan konut kirası,
  • Kira dışında vergiye tabi gelir,
  • Kiracı dışında gelir beyanı,
  • Makbuzlu yapılmış bağışlar,
  • Devredilmiş zarar tutarı gibi durumlar temel alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Kira gelir vergisinin ödenmesinde ödenecek tutar hakkında değişkenlikler bulunmaktadır. Kiralamaya söz konusu olan konutun yapısı göz önünde tutularak, konutun boyutuna ve kira yapısına göre farklı temelli durumlar oluşmaktadır. Kira gelir vergisinin hesaplanmasında da dikkat edilmesi gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Kira gelir vergisinin hesaplanmasında aynı zamanda vergi ödemekten kaçınmak için kirayı resmi tutarının düşük gösterilmesinin de önüne geçilmesi için yapının mevcut durumu ve bölgedeki diğer evlerin kira tutarları dikkate alınmaktadır.

Bu yüzden hesaplama yaparken mülk hakkında detaylı bilgilendirme söz konusudur. Kira gelir vergisi oranlarında her yıl ise değişimler meydana gelebilmektedir. Değişimler ile birlikte vergi oranları da farklı yüzdelik oranlara sahip bulunmaktadır. 22 bin TL’ye kadar olan kiralarda yüzde 15 ve daha sonraki fiyat artışlarında yüzde 20, yüzde 27, yüzde 35, yüzde 40 gibi çeşitli vergi oranları söz konusu olabilmektedir.

Kira Gelir Vergisi Beyannamesi Nedir?

Kira gelir vergisi beyannamesi yapılmadan vergi işlemleri yapılmamaktadır. Bu yüzden kira gelir vergisinin ödenmesi için ilk olarak beyannamenin eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Beyannamenin gerekli detaylarının doldurulmasından sonra Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapılarak kira gelir vergisi ödemesi yapılmaktadır. Aynı zamanda İnternet Vergi Dairesi üzerinden de yapılan başvurular kapsamında yine online beyanname doldurularak ödeme işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kira gelir vergisi tek seferde ödeneceği gibi internet üzerinden yapılan ödemelerde taksitli ödeme seçenekleri de mevcut olmaktadır. Vergi ödemeleri ise yıllık olarak Mart ve Nisan aylarında yapılmaktadır. Bu tarihlerde ödeme zorunluluğunun bulunmasına karşılık ödemelerin ilgili tarihlerde yapılmadığı hallerde ise faiz cezası uygulanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.