• Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

  Kaz Yetiştiriciliği için devlet desteği nasıl alınır kaz yetiştiriciliği yapan vatandaşlara kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı için destek olmuştur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yönetmeliğinin çıkması ile uygulanmaya başlayan bu destek hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.


  Kaz Yetiştiriciliği Hakkında

  Kaz yetiştiriciliği hibe 2018,  özetle Kars, Ardahan ve Muş illerini kapsayan, bin adet kaz üst sınırı ile, 500’er tane ticari kaz işletmeleri desteklenen, gerçek ve tüzel kişilerin başvuruda bulunabileceği bir yardım. Kaz yetiştiriciliğinde büyük sermayeye ihtiyaç olmaması, maliyetlerinin son derece az olması ve piyasada kaz eti bulmanın bir hayli zor olması sebebi ile, kaz yetiştiriciliği son günlerde oldukça popüler hale geldi. Üretim kadar pazarlama sorunlarına da önemle eğilen kişilerin, kaz yetiştiriciliği ile ciddi gelirler elde edilmesi mümkün. Dolayısıyla bu desteğe de ilgi artmış oldu.

  Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Veren Kuruluşlar Hangileridir?

  Kaz yetiştiriciliği için KOSGEB destek vermezken, başta yazımızda bahsedeceğimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen destek olmak üzere, TKDK Kaz Çiftliği Hibe Desteği ve Genç Çitçi Hibe Desteği projeleri de bulunmaktadır. Bu projelerin sunduğu destekler sırasıyla en fazla 450 bin TL, 250 bin Euro, 30 bin TL’dir. İhtiyacınız olan bütçeye göre seçiminizi yapabilirsiniz.

  Kaz Yetiştirici Devlet Desteği’nden Kimler Faydalanamaz?

  Kaz yetiştiriciliği yapmak istiyorum diyenler için, herkesin bu yardımdan faydalanamayacağın bilmelerinde fayda var. Aşağıda kimlerin faydalanamayacağını sizler için sıraladık.

  • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı hüküm giydiyseniz,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcunuz varsa,
  • Başka kurumların hibe ve desteklerinden faydalanıyorsanız,
  • Hibe desteği veren kuruluşlar ile ortaklıkta bulunuyorsanız,
  • İşletme faaliyetleriniz askıya alındıysa,
  • İflas ettiyseniz bu destekten faydalanamazsınız.

  Kaz Yetiştirici Devlet Desteği Almak için Başvurular Nasıl Yapılır?

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen bu destekten faydalanabilmek için izlenmesi gereken bir süreç var. Gelin kaz hibe nasil alınır birlikte inceleyim.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Başvuru formunu eksiksiz olarak doldurduktan sonra yatırım yapılması düşünülen yerde bulunan İl Müdürlükleri’ne başvurular iletilir. Adınıza bir başvuru dosyası hazırlanır ve bu dosyaya tarih ve evrak numarası verilir. 2017 senesinde verilen bu yardımın başvuru süresi 30 gündü. Bütün başvuruların belirlenmiş süre zarfında şahsen yapılması gerekmektedir. Proje başvuru dosyası, başvuru formu ve kurum tarafından hazırlanan değerlendirme tablosu iki nüsha halinde hazırlanarak, bir nüsha başvuru yapılan İl Müdürlükleri’ne diğer nüsha yatırımcıya verilir.

  Kaz Yetiştirici Devlet Desteği Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Bahsedilen destekten faydalanmak için aşağıdaki belgelerin eksiksiz olarak tamamlanıp, ilgili birimlere iletilmesi gerekmektedir.

  • Hibe başvuru formu,
  • Noter onaylı imza sirküleri,
  • Nüfus cüzdanı,
  • Firmanın sermaye yapısı (Tüzel kişi olarak başvuruyorsanız),
  • Yatırım yapacak kişi için yetkili kurullardan alınmış yetkilendirme kararı (Tüzel kişi olarak başvuruyorsanız),
  • İkametgah belgesi.

  Kaz Yetiştirici Devlet Desteği Destek Oranları Ne Kadar?

  Devletin sağlamış olduğu bu destek ile kaz yetiştiriciliği projesi için en fazla yüzde 75 oranında yardım alabilirsiniz. Bu yardım yeni inşaat yapımını ve makine, alet, ekipman alımını kapsar.

  Damızlık kaz kapasitesi 1.000 adet ise, inşaat, makine, alet, ekipman alımı için yapılan yardım en fazla 450 bin TL olabilir.

  Kaz kümes kapasitesi 500 adet ise, inşaat, makine, alet, ekipman alımı için yapılan yardım en fazla 1100 bin TL olabilir.

  Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

  Kadın Çiftçi Destek Projeleri Nelerdir?

  Besicilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?  tıkla sorunu sor

  Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Emrah dedi ki:

   Merhaba kaz çiftliği kurmak istiyorum devlet desteği almak için nereden başlamalıyım devletin ilk şartları nelerdir yani krediyi almam için elimde ne olması lazım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle bulunduğunuz bölge kosgeb müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Detaylı şekilde bilgilendirme yapan danışmanlar mevcut.

  2. İSMAİL KAYAALP dedi ki:

   SELAM ARSAM VAR 26 DONUM SUYUDA VAR VE BEN EMEKLİ OLACAM 50 YASINDAYIM BU İŞİ YAPMAK İSTIYORUM SİİRT KURTALAN İLCESINDE BANA ONERINIZ NE YARDINCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM SAYGİLAR 0 ******* *****,TABIKI OGLUMLA OLACAK

  3. niyazi tümel dedi ki:

   memur emeklisiyim . kaz yetiştirmek istiyorum 25.000 metrekare arazim üzerinde uygulama yapmak istiyorum. 100.000 tl sermayem ve adıma kayıtlı arazim var. devlet desteklerinden yararlanmak istiyorum .yardımlarınız için teşekkür ederim.

  4. Alp Tuğrul dedi ki:

   Merhaba benim herhangi bir iş yerim yok ama kaz yetiştiriciliği yapmak istiyorum kısacası yukarıda anlatılanlardan daha önce yapmam gereken nedir.

  5. Emrah dedi ki:

   Şuanda ben Kaz yetiştiriciliği yapıyorum 500 adet kazım var bu işi büyütmek içinde inşaat ekipman olarak faydalanabilirmiyim

  6. kubilay dedi ki:

   Sıfırdan başlayanlar içinde bu desteği almak mümkünmüdür ,
   örnek olarak Kaz ve barınak hali hazırda yok ..

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Devletin sağlamış olduğu bu destek ile kaz yetiştiriciliği projesi için en fazla yüzde 75 oranında yardım alabilirsiniz. Bu yardım yeni inşaat yapımını ve makine, alet, ekipman alımını kapsar.

    Damızlık kaz kapasitesi 1.000 adet ise, inşaat, makine, alet, ekipman alımı için yapılan yardım en fazla 450 bin TL olabilir.

    Kaz kümes kapasitesi 500 adet ise, inşaat, makine, alet, ekipman alımı için yapılan yardım en fazla 1100 bin TL olabilir.

  7. Evren dedi ki:

   Peki ben ssk kaliyim devlet en yardım alabilirmiyim ayrıca en az 500 tane kaz beslemek istiyorum nasil destekler alabilirim

  Sorunuzu Yazın