Haberler

Kapsama Dahil Olan Anne ve Babalara Aylık Bağalanabilecek

kapsama dahil olan anne baba aylik

Yeni yıl için belirlenen asgari ücret rakamının netleşmesinin ardından 2023 yılı itibariyle birçok farklı tür ödemelerde de artış yaşandı. 2023 yılında çok daha fazla anne ve babaya hayatını kaybeden sigortalı çocuklarından dolayı ölüm aylığı bağlanabilecek.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yer alan düzenlemeye göre ilgili tarih (Ekim 2008) sonrasında vefat eden sigortalıların anne veya babasına ağlık bağlanmasına yönelik detaylara yer verilmiştir. Bu kapsamda yer alan vatandaşların aylık almaları mümkündür. Vefat eden sigortalının anne – babasına aylık bağlanmasına ilişkin hususlar söz konusu kanun kapsamında düzenlenmiştir.

ANNE VE BABAYA AYLIK BAĞLANMA ŞARTLARI NELER?

5510 sayılı Kanun kapsamında yürürlüğe giren düzenleme kapsamında vefat eden sigortalının anne ve/veya babasına aylık bağlanmasına ilişkin hususlar düzenlenmiştir. Bu kapsamda yer alan şartları taşıyan vatandaşların aylık almaları mümkündür. Aylık bağlanmasına ilişkin hususlar ise söz konusu kanunda düzenlenmiştir.

anne baba aylik1

65 yaşın altında olan vatandaşlar, vefat eden hak sahibi eş ve çocuklarından geriye artan hisse olmak kapsamında yer almak zorundadır. Öte yandan anne ve babanın her türlü kazan ve irattan elde etmiş oldukları gelirlerin asgari ücretin net tutarından az olması gerekmektedir. 2023 yılı için bu miktar 8 bin 506 TL olarak belirlenmiştir.

Anne ve/veya baba 65 yaşın üzerin ise söz konusu şartları taşımaları halinde vefat eden sigortalının hak sahibi eş ve çocuklarından geriye artan hisseye bakılmadan artan hisse olmasa bile ölüm aylığı almaları sağlanmaktadır.

anne baba aylik2

GELİR DURUMUNA BAKILACAK!

Ölüm halinde sigortalının anne babasına aylık bağlanabilmesi için aranan temel şart gelirlerinin asgari ücretin net tutarından az olmasıdır. 2021 yılında 2 bin 825 TL olan net asgari ücret 2022 yılında 4 bin 253 TL’ye ve 2023 yılında ise 8 bin 506 TL’ye yükseldi. Bu kapsamda çok daha fazla sayıda anne ve babanın 2023 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başvuruları sonrasında aylıktan yararlanmaları sağlanabilecek. İlgili şartları sağlayan tüm vatandaşlara bağlanabiliyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir