Genel

2020 Kamuya Ait Sosyal Tesislerin Kullanım Ücretleri Belirlendi

Kamuya Ait Sosyal Tesislerin Kullanım Ücretleri Belirlendi! Gelen son dakika haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunmaktadır. Gelen haberle birlikte kamuya ait olan sosyal tesisleri kullanmak isteyen vatandaşların ödemesi gereken asgari ücret miktarları belirlenmiş bulunmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak bildirimi yapılmış bulunmaktadır. Tebliğ’in içeriği ise kamuya ait alanları kullanmak isteyen bireyler için ödemesi gereken asgari ücret meblağları belirlenmiş bulunmaktadır.

Yayınlanan Tebliğ içeriğinde ise merkezi yönetim kapsamında bulunan, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankaları ve diğer kamu kurum ve kuruluşların idaresinde bulunan sosyal tesislerden alınacak olan yemek, konaklama ve diğer hizmetlerin bedellerin tespitinde ve elde edilecek olan gelirlerin kullanımında uyulacak olan usul ve esasları içine almaktadır.

Kamuya Ait Sosyal Tesislerin Kullanımında Ödenecek Ücretler Nelerdir?

Kamuya Ait Sosyal Tesislerin Kullanımında Ödenecek Ücretler Nelerdir? Yayınlanan Tebliğ’e göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden faydalanacak olan kurum personeli, tesisin özelliklerine bağlı olarak, günlük kişi başına yemek ücreti aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • 17,50TL
  • 22,00TL
  • 26,50TL

Yine kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden faydalanacak olan kurum personelinin günlük olarak ödeyeceği konaklama bedeli, konaklanan yerin özelliğine göre aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • 7,50TL
  • 9,00TL
  • 10,00TL

Yukarıda belirtilen günlük 1 kişilik konaklama bedelleri 1 Temmuz 2020 – 15 Ağustos 2020 tarihleri arasında konutun türüne ve içeriğine göre olmak kaydı ile 12TL ya da 13TL olabilecektir. Konaklanılan konut ya da bağımsız bölümlerde bulunan buzdolapları için günlük 4,50TL kullanım bedeli, televizyon bulunan alanlarda da günlük minimum olarak 4,50TL kullanım bedeli ve ayrıca klima bulunan alanlarda da günlük minimum 6,50TL konut başına ilave bedel yansıtılacaktır.

Kamuya ait alanlardan misafirhanelerden faydalanan kamu personelleri için kişi başına olmak üzere her gece en az 13,00TL konaklama ücreti tahsil edilecektir. İdare tarafından verilen hizmetin özelliği ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak konaklama bedelleri daha yüksek olabilecektir.

Yine kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan konaklama alanlarında bulunan kreş ve çocuk bakım evlerinde kabul edilecek devlet memurları ve diğer kamu personellerinin her bir çocuğu için aylık olmak üzere bakım ücreti 240TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen fiyat kreş ve çocuk bakım evi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı takdirde kurum ve kuruluşlar, belirlenmiş olan ücretin üzerinde bedel tespit etmeye yetkili kılınmaktadırlar. Ayrıca hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saat süre karşılığında faydalanmanın bedeli ise kişi başı en az 16,50TL olmaktadır. Belirtilen Tebliğ ise 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir