Genel

Kadın Şiddetine Yeni Koruma Yöntemi Geliyor!

Kadın Şiddetine Yeni Koruma Yöntemi Geliyor! Aile, Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucunda kadına yönelik şiddete dur demek ve engellemek adına yeni düzenlemeler geliyor. Bu kapsamda kadına yönelik şiddete dur demek için yeni çalışmalar düzenlenmektedir. Sağlık Bakanlığı kapsamında kadına yönelik şiddete dur demek için 8 maddeden oluşan yeni bir mücadele seferberliği başlatıldığını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma sonucunda, kadına yönelik şiddetin önlenmesini ve engellenmesini sağlamak için oluşturulan 8 maddelik yeni önemli derecede yeni işlemler yürürlüğe alındığı belirtildi. Kadına şiddete dur demek ve hatta engellemek için düzenlenen 8 maddelik çalışmalar ve içerikleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

Kadına Şiddete Dur Demek İçin Alınan Yeni Kararlar Nelerdir?

Kadına Şiddete Dur Demek İçin Alınan Yeni Kararlar Nelerdir? Türkiye olarak gün geçmiyor ki kadına yeni bir şiddet vakası ile karşı karşıya kalınıyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalara yönelik olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürütülen ve alınan kararlar aşağıda belirtilen maddeler halinde sunulmaktadır. Kadına Şiddete dur demek için düzenlenen 8 maddelik yeni çalışma şöyle olmaktadır;

Zorla Tedavi Kararı; Eşine şiddet uygulayan madde bağımlısı olan kocalar için belirtilen tedavi isteğe bağlı olmaktaydı. Kişiye ihtar veriliyordu. Dayakçı koca artık tedaviye koca kolluk marifeti ile götürülecektir.

Yerli Elektronik Kelepçe; İçişleri Bakanlığı, uygulanan elektronik kelepçe sisteminin yaygınlaştırılması yönündeki çalışmalarının hızla yayılması ve uygulanması sağlanacak. Bu kapsamda caydırıcı tedbirler daha etkili bir şekilde kullanımı sağlanılması hedeflenmektedir.

Öfke Kontrolü Tedbiri; şiddet uygulamakta olan eşler için uzaklaştırma olarak tedbir kararı alınmakta idi. Artık şiddet uygulayan kocaya öfke kontrolü için stresle başa çıkma gibi tedavi yöntemleri uygulanacak. Bu tedaviler için şiddete meyilli kocalar yetkili sağlık kurumlarına yönlendirilecektir.

Pop-Up Sistemi; Hakim ve savcılar şiddet uygulayan bireyler ile ilgili olarak ayrı illerde, ayrı şikayetler ve alınan tedbir kararlarını daha önce göremiyordu. Bu düzen artık UYAP sistemi üzerinden, POP-UP sistemi ile birlikte şüphelinin üzerinde bulunan daha önceden hükmedilmiş ne kadar tedbir bulunuyor ise hepsini görüntüleyebilecek.

Hakim ve Savcı Kadın Olacak; Kadına şiddet davaları için HSK’a tarafından kadın hakim ve savcıların görevlendirilmesi ve bu hakim ve savcıların başka davalara bakmaması planlanmaktadır.

Şiddet Gören Kadının İfadesini Alan Polis Değişmeyecek; İçişleri Bakanlığı aile içi şiddetle mücadele eden bürolar kurmuş bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan önerge ile eğitim alarak burada görevlendirilmiş bulunan amirler ve polisler asla değiştirilemeyecek.

Sağlık Bakanlığı ve UYAP Entegre Çalışacak; Alınan karar neticesinde, Sağlık Bakanlığı tedavi süresince şiddet olayının bir parçası ancak, Adalet Bakanlığı UYAP sistemine entegre olmamaktadır. Bu nedenledir ki şiddet gören eşler ile ilgili alınana kararlar ve tedavi süreçlerinde bilgi alınamıyordu. Bakanlık artık UYAP’a entegre edilecek ve birlikte çalışılacak.

Karakollara Psikologlar Atanacak; Adalet Bakanlığı tarafından aktarılan bilgiye göre karakollarda ifade alan polislerin yanında sosyal çalışmacıların yanında psikologların olması da uygun görüldü.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir