ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İşçi Alımı Yapan Firmaya Devlet Aylık 1324 TL Destek Veriyor

İşçi Alımı Yapan Firmaya Devlet Aylık 1324 TL Destek Veriyor
25.11.2020

Koronavirüs salgını yüzünden ekonomik olarak zor durumlar geçiren çalışanlar için önemli bir avantaj sağlandı. Buna göre salgın dönemi tarihleri arasında ilave işçi alan işverenlere prim desteği sağlanmış olacak. İşsizlik ödeneği almakta iken 90 gün içinde işe giren işçilerin sigorta primleri de işsizlik fonundan karşılanmış olacak.

İlave İşçi Alımlarına Destek

Geçen haftalarda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan 7256 sayılı torba kanun özellikle istihdamın arttırılması konusunda da önemli avantajlar sunuyor. Kanuna göre istihdam teşvikleri 2020 yılının sonuna kadar uzatıldı ve salgın dönemine özgü olan yeni istihdam teşvikleri de hayata geçirilmiş oldu. Buna göre özel sektöre ait olan işyerlerinde Ocak 2019 ile Nisan 2020 tarihleri arasındaki işçi sayısına ek olarak işçi alan işverenlere destek sunulmuş olacak. Destekten yararlanmak için ise söz konusu dönem bazında işçi sayısının en düşük tutulduğu ay temel alınacak.

Örnek olarak ilgili dönemde diğer tüm aylarda 3 işçi çalışması halde geçen yıl Aralık ayında 2 işçi çalıştıran bir işyeri, yeni işçi alırsa bu destekten yararlanabilecek. Diğer bir durumda söz konusu tarihler arasında sadece bir ay 5, diğer aylarda ise 8 işçi çalıştırmış olan işveren de işe aldığı her ek işçi için yine destekten yararlanması mümkün olacak. İlk kez 17 Nisan 2020 tarihinden sonra kurulmuş olan ya da daha önce kurulmuş ancak Ocak 2019 – Nisan 2020 tarihleri döneminde hiç işçi çalıştırmayan işverenler ise işe aldıkları her işçi için yine destekten yararlanabilecekler.

İşçinin Fiilen Çalışmasında Nakdi Destek

İşçi destek tutarı ise bu koşulları sağlayanlar için aylık bin 324 TL olarak belirlendi. Destek saplayan işverene bu tutar ise nakit olarak ödenmeyecek ve ödenmesi gereken primlerden düşülecek. Destekten yararlanmak için ise işçinin fiilen çalıştırılması gerekiyor. Destek aynı zamanda işten çıkarma yasağı boyunca da devam edecek. Fesih sonrasında ise normal istihdam desteğinden yararlanmak mümkün olacak. Bu bakımdan işe alınan çalışanların ücretsiz izne çıkarılması durumunda ise çalışanlara işsizlik fonundan aylık bin 168 TL nakdi ücret desteği sağlanmış olacak.

Yıl sonunda sona erecek olan 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınları istihdam eden işyerlerine sağlanan teşvik süresi ile 2023 yılına kadar uzatılıyor. Bu kimseleri istihdam eden işverenler için brüt ücret üzerinden hesaplanacak işveren primi teşviki uygulanacak. İşçi başına ise aylık teşvik tutarı 2020 yılında 603 TL’den başlıyor ve 4 bin TL’ye kadar çıkıyor. Destek süresi ise 12 aydan başlayarak 48 aya kadar yükseliyor.

Ek İstihdamda Vergi Teşviki

Ek istihdamda vergi teşviki de sağlanıyor. Özel sektör işverenler tarafından önceli yıl ortalamasına ek olarak istihdam edilen çalışanlar için 12 ay, bu kimselerin kadın, genç ya da engelli olmaları halinde ise 18 ay süreyle prim teşviki uygulaması da 2023 yılına kadar devam edecek. Teşvik tutarları da imalat ya da bilişim sektörü için işçi başına aylık bin 103 TL ile 2943 TL arasında değişiyor. Ek istihdam sağlayan işverenler için aynı zamanda asgari ücret tutarındaki ücret temel alınarak gelir vergisi ve damga vergisi muafiyeti de uygulanacak. Buna göre 2020 yılı rakamları ile aylık 176 TL vergi muafiyeti sağlanıyor.

Bunların yanında işe erken giren işçilerin sigorta primleri de 12 ay süreyle işsizlik fonundan karşılanacak ve böylece işverenler için bir başka avantaj daha sağlanmış olacak, bunun için ise yazılı başvuru yapılması gerekecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.