Trafik

HGS Ceza Ödeme

hgs ceza ödeme

Bu yazımızda sizlere HGS ceza ödeme işlemi hakkında bilgileri paylaşacağız. İlk olarak HGS’nin ne olduğu konusunda biraz bilgi verelim. Ulaşımda bazı alanlara özellikle köprü ve otoyol geçişlerinde ücret alımı yapılır. Bu ücretlendirme eskiden elle yapılmaktaydı. Daha sonra teknolojinin gelişip hayatımıza girmesi ile birlikte artık bu geçişler sırasında farklı sistemler uygulanmaya başlanmıştır. İlk olarak kartlı geçiş sistemi denenmiştir. Bu sistemin faydalarından bir tanesi dolum yerlerine ulaşımın kolay olması ve maliyetinin az olmasıdır. Fakat bu sistemde trafiğin akışını engelleyecek dur kalk olaylarının fazla olması gibi sebeplerden dolayı yeni bir sisteme geçilmiştir. Bu sistemde otomatik geçiş sağlanarak trafiğin akışını hızlandırmak amaçlanmıştır. Fakat sistem için kullanılan cihazların maliyetinin yüksek olması gibi sebeplerden dolayı tercih edilmemektedir.

Günümüzde ise kartlı geçiş ile otomatik geçiş sisteminin faydalarını birleştirerek oluşan Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS hayatımıza girmiştir. HGS ile geçişler hem hızlı olup hem de maliyeti çok da yüksek olmayan çipler sayesinde geçişlerde araç sürücülerine kolaylıklar sağlanmıştır. Hızlı Geçiş Sistemi PTT ile anlaşmalı olarak yürütülmektedir. PTT şubelerine gidip başvuru yapmanız doğrultusunda sizlere verilen çipi aracınızın ön camına yapıştırmanız yeterli olacaktır. Geçişler sırasında manyetik olarak algılanan çipin bağlı olduğu hesaptan ücret kesimi yapılır. Bu şekilde geçişler daha rahat gerçekleşir. Fakat geçişlerinizde sistemde oluşan sorunlardan dolayı ya da hesabınızda bakiyenin bulunmadığı durumlarda ceza yazılabilir. HGS ceza ödeme işlemi ile geçişleriniz sırasında yazılan cezaların bilgilerine erişebilir, ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak gerçekleştirerek cezaları önceden tespit ederek daha fazla artmaması için önlem alabilirsiniz. Yazımızın devamında HGS ceza ödeme işlemi hakkında nasıl ve nereden yapacağınız ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

HGS Ceza Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT ile anlaşmalı olarak yürütülen HGS işlemleri yine PTT’nin resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Online olarak yapacağınız HGS ceza ödeme işlemi için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklayınız. Daha sonrasında açılan sayfada sağ üstte bulunan “Müşteri Hizmetleri Giriş” kısmına tıklayınız.

hgs1

Sizden e-posta adresiniz ve şifrenizi girmeniz istenir. Bu bilgileri girdikten sonra ise resimde de belirtilmiş olan çubuğu kaydırmanız yeterli olacaktır.

hgs2

Yazımızda da resimli olarak anlatılan adımları doğru bir şekilde yaparak HGS ceza ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Ceza Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir