Genel

FED Ocak Ayı Faiz Kararını Açıkladı! Dolarda Son Durum Nasıl?

FED Faiz Kararını Açıkladı! Dolarda Son Durum Nasıl? Merakla beklenen haber sonunda geldi. FED 2020 Ocak faiz kararını açıklamış bulunmaktadır. ABD’de FED faiz karının açıklanmasının ardından da tüm gözler dolardaki son duruma çevrilmiş bulunmaktadır. Peki FED’in faiz kararının açıklamasının ardından dolardaki son durum nasıl hep birlikte inceleyelim.

Amerikan Merkez Bankası FED’in Ocak 2020 faiz kararı piyasalar tarafından merakla beklenmekteydi. FED yaptığı faiz kararı açıklamasına göre de politika faiz oranının değişmediğini bildirmiş bulunmaktadır. FED’in açıklamasının ardından da tüm gözler dolara çevrilmiş durumdadır. ABD Merkez Bankası FED politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmadan, politika faizini 1,50 – 1,75 arasında sabit olarak bırakmış bulunmaktadır. Gelen bu açıklamanın ardından tüm gözler dolardaki son duruma çevrilmiş bulunmaktadır. Peki dolardaki son durum nedir?

FED’in Faiz Kararının Ardından Dolardaki Son Durum

  • Dolar Alış; 5,9805TL
  • Dolar Satış; 5,9825TL
  • Dolar Önceki Kapanış; 5,9597TL

FED’in Faiz Kararının Ardından Eorodaki Son Durum

  • Eoru Alış; 6,59TL
  • Euro Satış; 6,5925TL
  • Euro Önceki Kapanış; 6,5609TL

FED’den Gelen Faiz Açıklamaları Nelerdir?

FED’den Gelen Faiz Açıklamaları Nelerdir? ABD Merkez Bankası FED’den gelen habere göre politika faizinde herhangi bir değişiklik yapılmadan politika faizi değiştirilmeyerek % 1,50 – 1,75 oranında sabit bırakılmış bulunulmaktadır. FED’den gelen açıklama doğrultusunda da politika faiz oranının değiştirilmediği yönünde olmaktadır. FED’den gelen açıklamalar şu şekilde devam etmektedir. Politika faiz oranının sabit tutulması kararı oy birliği ile birlikte alınmış bulunmaktadır. Gelen açıklama da dikkat çeken husus ise iş gücü piyasasının güçlü olduğu ve ekonomik aktivitelerin ılımlı olarak artma yönünde seyir ettiği belirtildi.

FED açıklamalarına, son aylarda istihdamda artış gerçekleştiği ve işsizlik oranının düşük boyutlarda seyir ettiğini belirtilerek, politika faizinde buna bağlı olaraktan % 1,50 – 1,75 oranında tutulduğu ifade edilmektedir. Yatırım ve ihracatın zayıf kalmaya devam ettiğini de dile getirildiği açıklamalarda, ekonomik verilerin, küresel gelişmelerin ve enflasyon baskı oranının da yakından takip edildiği belirtildi.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu