EMEKLİLİKTE PRİME TAKILANLAR | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • EMEKLİLİKTE PRİME TAKILANLAR  emeklilikte prime takılanlar

  Emeklilik, SGK tarafından belirlenen çalışma günü sayısını dolduran kişilerin, çalışma hayatlarına son verip, çalışmadan maaş alma durumudur. Emeklilik için sadece gün sayısını doldurmak yeterli değildir. Aynı zamanda primlerinde tam ve eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmektedir. Bu durumlara uyan ve bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin emekli olmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Sizlere bu yazıda emeklilikte prime takılanlar hakkında bilgi vereceğim. Emeklilikte prime takılanlar için hizmet borçlanması anlamına gelen çalışma kapsamında eksik primi olana borçlanma imkanı öngörülüyor.

  Emeklilikte yaşı doldurup prim gün sayısına takılanlara bir fırsat olarak eksik prim gün sayıları için borçlanma imkanı gelecek. Bu yolla söz konusu kişiler emekli olabilecek. Emekli olma fırsatı için yaş şartının değiştirilmesi ve kadınlarda 63 veya 65, erkeklerde ise 65 olması öngörülüyor. Bu konu hakkında pek çok vatandaşımız mağdur durumda kalmaktadır. Bu mağduriyet sonucu yapılan itiraz sayısı da oldukça fazladır. Yapılan bu itirazların aşılması halinde verilecek önerge ile yaş şartını doldurmuş ancak prim günü eksik kalan yani emeklilikte prime takılanlar için borçlanma imkanı getirilecek. Borçlanmayla eksik günler tamamlandıktan sonra da emekli olma imkanı bu durumdaki tüm vatandaşlara sağlanacak.

  Emeklilikte prime takılanlar için böyle bir sürece girilmişken, emeklilikte yaşa takılanlar için geçerli olan durumu inceleyelim. Sosyal güvenlik reformu nedeniyle prim gün sayısını doldurmuş ancak yaş şartını yerine getirememiş  olanlar için de bir düzenleme yapılması şuan için gündemde değil. Bunun nedeni olarak da, gelecek mali yükün sistemi zorlaması gösteriliyor.  tıkla sorunu sor

  EMEKLİLİKTE PRİME TAKILANLAR İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kasim dedi ki:

   Geriye donuk prim ödemesi varmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz böyle bir karar alınmadı.

  2. fatma dedi ki:

   Geriye Dönük Pirim Ödemesi Ne zaman Çıkacak Tahmini Olarak.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.