Emeklilik

EMEKLİLİKTE PRİME TAKILANLAR

Emeklilik, SGK tarafından belirlenen çalışma günü sayısını dolduran kişilerin, çalışma hayatlarına son verip, çalışmadan maaş alma durumudur. Emeklilik için sadece gün sayısını doldurmak yeterli değildir. Aynı zamanda primlerinde tam ve eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmektedir. Bu durumlara uyan ve bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin emekli olmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Sizlere bu yazıda emeklilikte prime takılanlar hakkında bilgi vereceğim. Emeklilikte prime takılanlar için hizmet borçlanması anlamına gelen çalışma kapsamında eksik primi olana borçlanma imkanı öngörülüyor.


Emeklilikte yaşı doldurup prim gün sayısına takılanlara bir fırsat olarak eksik prim gün sayıları için borçlanma imkanı gelecek. Bu yolla söz konusu kişiler emekli olabilecek. Emekli olma fırsatı için yaş şartının değiştirilmesi ve kadınlarda 63 veya 65, erkeklerde ise 65 olması öngörülüyor. Bu konu hakkında pek çok vatandaşımız mağdur durumda kalmaktadır. Bu mağduriyet sonucu yapılan itiraz sayısı da oldukça fazladır. Yapılan bu itirazların aşılması halinde verilecek önerge ile yaş şartını doldurmuş ancak prim günü eksik kalan yani emeklilikte prime takılanlar için borçlanma imkanı getirilecek. Borçlanmayla eksik günler tamamlandıktan sonra da emekli olma imkanı bu durumdaki tüm vatandaşlara sağlanacak.

Emeklilikte prime takılanlar için böyle bir sürece girilmişken, emeklilikte yaşa takılanlar için geçerli olan durumu inceleyelim. Sosyal güvenlik reformu nedeniyle prim gün sayısını doldurmuş ancak yaş şartını yerine getirememiş  olanlar için de bir düzenleme yapılması şuan için gündemde değil. Bunun nedeni olarak da, gelecek mali yükün sistemi zorlaması gösteriliyor.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. 20-02-1967 Doğumluyum,,,02-02-1987 ssk girişliyim Prim Gün Sayım 4389
  (Askerlik Borçlanması Yapmadım)
  yaş ve rahatsızlığımdan dolayı herhangi bir işte çalışmıyorum 2008/10.ayında küçük bir dükan açmıştım kapatana kadar 1900 gün bağkur primim olmuş çıkan yasa ile dondurmuş bulunuyorum (istediğiniz zaman istediğniz kadar gün alabilirsiniz )denmişti fakat almak istediğimde tamamını almak zorundasın dediler alamadım ..başka nasıl emekli olabilirim bana fikir verebilirmisiniz…teşekkürler

 2. Şuan itibariyle 01 02 1988 tarihinde SSK girişim ve 540 gün askerliğimi satınca toplam gün sayım 4703 gün eksik olduğunu biliyorum ne zaman emekli olurum

 3. 1960 doğumluyum 1977 girişliyim ssk ya 1900 günüm var emekli olabilirmiyim bu durumda 20 ayda askerlik borçlanması yaparak.

 4. Doğum Tarihi
  21/09/1962
  İlk İşe Giriş Tarihi
  02.06.1987
  Durumu
  Aktif
  Toplam Uzun Vade Gün Sayısı
  2955 + 700 gun birlestırme ıle gelecek

  ben torba yasa kapsamında gerıye donuk borçlanma hakkı kazanabilcekmiyim

 5. 2000 ile 2003 yılları ve 2005 ile 2007 yılları arasında doğum
  Borçlanması yapacağız, borçlanmayı asgari veya azami olarak yaptığımızda emekli maaşı ne kadar fark eder.
  Ayrıca asgari ücretin 3 katı yapsak daha mı mantıklı olur
  Basit olarak ne ödersem ne kadar emekli maaşı artar cevap verirseniz memnun okurum

 6. Eşimin 1989 yılı Ssk girişi var 2017 yılında yaşı tamamlıyor, ancak 360 gün prim eksiği oluyor. Bundan dolayı 1 yıl beklemek zorunda kalıyor. İki işte çalışıp prim günü eksiği daha erken tamamlayabilir mi?
  Sigortalı kadın ve doğum borçlanması yaptığımız halde eksik kalıyor.

 7. Babam soruyor: 54 yaşındayım pirim günüm eksik nasıl emekli olabilirim? Geri dönerseniz çok memnun olurum.Simdiden teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu