ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Elektrik Faturasında Yeni Fiyat Tarifesi 1 Ağustos’ta Başlıyor!

Elektrik Faturasında Yeni Fiyat Tarifesi 1 Ağustos’ta Başlıyor!
24.07.2020

Elektrik Faturasında Yeni Fiyat Tarifesi 1 Ağustos’ta Başlıyor! Son dakika haberine göre milyonlarca aboneyi ilgilendiren elektrik faturalarında yeni tarife dönemi başlıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren başlatılacağı Yeşil Tarife uygulamasında fiyatlar abone grubuna göre kilovat saat başına 79,25 kuruş ile 91,46 kuruş arasında değişiklik göstereceğini açıklamış bulunmaktadır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına yönelik Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Belirtilen duruma göre, tüketici Yeşil Tarifeye geçme talebini yazılı olarak görevli tedarik şirketine yapacaktır. Tarife değişikliği, talep tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki endeks tespitleri ile çıkarılacak olan faturayı takip eden ilk fatura döneminde yerine getirilecektir. Buna göre Yeşil Tarife’ye geçme talebi her abone için bir takvim yılı içerisinde en fazla iki kez yapılabilmektedir.

Elektrik Faturası İçin Yeni Fiyat Tarifesi Belli Oldu!

Elektrik Faturası İçin Yeni Fiyat Tarifesi Belli Oldu! Elektrik faturasında, Kurulun görevli şirketleri tarafından, Yeşil Tarifeyi seçen tüketiciler için 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere uygulayacağı tarife tablosu ile ilgili onaylama kararı Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunmaktadır. Bu kapsamda, Yeşil Tarife ve dağıtım bedelinin kilovat saat fiyatı, alçak gerilim, orta gerilim, tek terimli, çift terimli olmasına, sanayi, ticarethane, mesken, tarımsal sulama ve aydınlatmada kullanılmasına göre değişiklik göstermektedir. Buna göre kilovat saat fiyatları en düşük 79,25 kuruş olurken, en yüksek olarak da 91,46 kuruş arasında farklılıklar gösterecektir. İletim sistemi kullanıcıları tarafından vergi, fon ve payı hariç kilovat saat başına yeşil enerji bedeli 69,97 kuruş olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Görevli tedarik şirketinden enerji alan tüketicilerin yeşil enerji bedeli de dağıtım bedeli hariç 69,97 kuruş olarak hesaplanmış bulunmaktadır.

Elektrikte Yeşil Tarife Nedir?

Elektrikte Yeşil Tarife Nedir? Birçok ülkede kullanımı oldukça yaygın olan yenilenebilir enerjilerin Türkiye genelinde kullanımını arttırmak adına YETA adı ile Yeşil Tarife uygulaması başlatılmış bulunmaktadır. Buna göre Yeşil Tarife; 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17.maddesinin 4.fıkrası kapsamında, yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi amacı ile Kurul tarafından belirlenen tarifeye denilmektedir. Yeşil enerji olarak adlandırılan kaynaklar aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Rüzgar Enerjisi,
  • Hidroelektrik Enerji,
  • Güneş Enerjisi,
  • Jeotermal,
  • Biokütle
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.