emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Fakir ailelere devlet yardımları nelerdir ve bu yardımlara ihtiyacı olanlar nasıl ulaşabilir sorusuna cevap vereceğiz. Günümüzde sosyal devlet ilkesi gereği devlet insanı yaşam standartlarının altında yaşamak durumunda olan ailelere ve kişilere çeşitli yollarla yardımlar yapmaktadır.

Bu yardımlar bazen nakit para, yakacak, kıyafet veya gıda yardımı gibi nakdi veya ayni yardımlar olduğu gibi bazen de yine kişilerin yaşam standardını destekler nitelikte eğitim yardımları, burslar, ücretsiz kamu hizmetleri gibi dolaylı yardımlar da olabilmektedir.

Devlet Yardımlarını Nasıl Yapar

Devlet adına yapılan sosyal yardımların T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilip dağıtılması söz konusudur. D kaynak olarak kullandığı fon ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’dur. Fon gelirlerini başlıca olarak devlet bütçesinden alır.

Devlet Kimlere ve Nasıl Yardım Yapar?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, devlet adına ihtiyaç sahiplerine yardım yaparken devlet yardımı başvurusu olan vatandaşları belirli kriterlere göre test ederek gerçek ihtiyaç sahipleri kimler bunu bulmak zorundadır. Bunun en önemli aracı ise devletin yaptığı gelir testidir. Gelir testi ile yardım başvurusu yapan vatandaşların çalışma durumu, aylık gelir seviyesi ve gider seviyesi belirlenerek kişilerin gerçekten yardıma muhtaç olup olmadıkları belirlenir.

Yapılan bu belirleme sonucunda hangi yardıma ne miktarda ihtiyacı belirlenmiş vatandaşlar devlet yardımlarından yararlanmaya hak kazanabilir. Dolayısıyla devletten kira yardımı nasıl alınır şeklinde sorusu olan bir vatandaşın yapması gereken ilk şey e-devlet gibi resmi uygulamalar üzerinden veya en yakın kaymakamlıklarda gelir testi yaptırmaktır.

Devletin Ailelere Yaptığı Yardımlar Neler?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan başlıca aile yardımları aşağıdaki gibidir:

 • Gıda Yardımları: Hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te birinden az ise aile gıda yardımı alabilir. Gıda yardımları Ramazan ayı ve Kurban bayramı öncesinde iki defa yapılmaktadır.
 • Barınma Yardımları: Barınma yardımları insani koşullarda oturulamayacak evlerde yaşayan ailelere yapılır. Ailenin ihtiyacına göre 25.000 TL’ye kadar destek verilebilmektedir. Barınma Yardımı kira yardımında farklıdır. En önemli farkı ise tek seferde verilmesidir. Peki, kira yardımı kimler alabilir diye sorulacak olursa, kira yardımı da barınma yardımı ile hemen hemen aynı kriterleri sağlayan ailelere verilmektedir.
 • Sosyal Konut Projesi: Durumu olmayan aileler için TOKİ tarafından yürütülen toplu konut projeleridir. Bu projelerden ev alabilmek için ailenin başka bir evinin olmaması ve yine hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te birinden az olması şartı aranır. Sosyal konut projelerini TOKİ’nin tüm vatandaşlara açık yaptığı konut projeleri ile karıştırmamak gereklidir.
 • Yakacak Yardımları: Hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te birinden az ise o aile devletten yakacak yardımı almaya da hak kazanır. Yıllık en az 500 kg yakacak yardımı yapılır.
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlar Yönelik Yardımlar: Maddi durumda olmayan ve kendisine bakacak durumu olmayan resmi nikahlı eşi vefat etmiş kadınlara aylık 275 TL olarak yapılmaktadır.
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı: Sosyal güvencesi ve durumu olmayan vatandaşların askere gittiklerinde evli ise eşine değil ise ailesine yapılan aylık 275 TL tutarındaki yardımdır.
 • Öksüz ve Yetim Yardımı: Annesi veya banasından biri veya ikisi vefat etmiş 18 yaşından küçük çocuklara iki ayda bir 100 TL olarak yapılan yardımlardır.
 • Doğum Yardımı: 15 Mayıs 2015 den sonra doğum yapan tüm Türk vatandaşları birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL doğum yardımı alırlar.
 • Engelli Yardımı : Evde 18 yaş üstü engelli var ise, devlet 261 TL engelli yardımı yapmaktadır.
 • 18 Yaş Altı Engelli Yardımı : Yardım talebinde bulunacak ailede, 18 yaş altı engelli var ise devlet tarafından yapılan yardım tutarı : aylık 261 TL’dir.
 • 65 Yaş Yardımı : 65 yardımı almak isteyen bireylere devletin yapmış olduğu aylık yardım tutarı : 130 TL’dir.

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Başvuru ve Şartları Nelerdir?

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlar

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

Yorumlar

 1. Fatma dedi ki:

  Evlendim boşandı ailemin eli bakıyorum okuma yazma m yok hiçbir gelirim yok

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belediyelerin sosyal yardımlar hizmet müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

 2. Ayse kaya dedi ki:

  Meraba benim iki tane oyrencim var kiracıyım eşim calismiyor oyrenci parasi.ni nasıl alabilirim şimdiden teşekkür ederim

 3. ilkay dedi ki:

  Merhaba ben hamileyim ve yardıma ihtiyacım var hiçbir gelirim yok lütfen bana bi yardım edin kirada oturuyorum kira yardımı istiyorum lütfen yardım edin muhtaçlık yardımı istiyorum lütfen napcamı şaşırdım artk yardıma ihtiyacım var hamile oldum için calişamıyorumda ve yardım edenimde yok

 4. Zulfiyye dedi ki:

  Zülfiyye Budak Benim Borcum var. 3 çocuk Annesiyim babaları bırakmış ben bakıyorum çocuğuma bakacak kimsem yok çalışım..Çocuklarım okula gidiyor masrafları karsilayamiyorum.

 5. Yasin dedi ki:

  Benim borcum var 2 çocuğum %63 engelli raporum var gecinemiyorum