• Doğum İzni Süresinde İşçi İşten Çıkartılabilir mi ?

  Değerli okurlarımız kadın işçilerimizin yaşadığı sorunların biri de Hamile kaldıktan sonra işten çıkarılma korkusudur. Maalesef Hamile / Gebe Kadınların doğumdan önce ve sonra kullandıkları izin sürelerinde veya izin dönüşünde işten çıkarılmaları söz konusu olabiliyor. Kadınlar Analık izni hakları kapsamında doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanabilirler. Raporlu olduğu bu izin dönemlerinde işten çıkarılamazlar. Doğum izni sonrasında çıkarılmaları da İş Kanunu göre İşten atılma sebeplerine dayanmalıdır.Kadınların Doğum izni dönemlerinde işten çıkarılmaları durumunda hangi haklara sahip olduğunu yazımızda anlatacağız.


  DOĞUM YAPAN KADIN HANGİ İŞ POZİSYONUNA GERİ DÖNEBİLİR ?

  Doğum izninden dönen kadın işçinin pozisyonu doldurulmuş olabilir. İşi bir başka departmana aktarılmış veya yerine başka bir işçinin bakması sağlanmış olabilir. Bu durumda doğum yapan işçi Eşit Muamele ve Fırsat Eşitliği İlkesine göre ‘’doğum iznindeki bir kadının, doğum izninin bitiminden sonra işine veya eşdeğer bir pozisyona kendisi için daha dezavantajlı olmayan koşul ve şartlarda geri dönmeye ve çalışma koşullarında yokluğu sırasında yararlanmış olacağı her türlü iyileştirmeden yararlanmaya hakkı olması’’ sebebiyle işe yeniden başlatılmalıdır.

  DOĞUM İZNİ SÜRESİ İÇERİSİNDE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERİN HAKLARI NELERDİR ?

  İşçinin işe başlatılmaması ve izin sonunda işten çıkarıldığı tebliğ edildiğinde, işten çıkarılma şartlarından birinin sebep gösterilmesi gerekir. Bu sebeplerin bazıları; işçinin mazeretsiz olarak belli gün sayısınca işe gelmemesi, işyerinde kavga etmesi, İş ahlakına uymayan davranışta bulunması, yapması gereken bir işi yapmamakta ısrar etmesi vb. durumlardır. Bununla birlikte İşverenin bahsedilen durumları ispatlaması gerekir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bu nedenlerden dolayı işten çıkarılmadığını düşünen Hamile /Gebe işçinin kanuni hakları vardır.

  KIDEM TAZMİNATI HAKKI

  Doğum izni kullanan bir işçinin iş sözleşmesi ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı olmayan bir sebepten dolayı feshedilmişse ve işçinin de çalışma süresi bir yıl ve üzerinde ise işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.

  İHBAR TAZMİNATI ÖDEMESİ

  Doğum izni kullanırken işten çıkarılan işçiye çalışma süresine göre 2 ile 8 haftalık ücreti tutarında ihbar tazminatı ödenmesi gerekiyor.

  GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ ÖDENMESİ

  Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

  • İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
  • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
  • Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
  • Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

  İŞE İADE EDİLME HAKKI

  İşçinin kıdem süresi 6 ay ve üzerinde ise iş sözleşmesi belirsiz süreli ve işyeri iş güvencesi kapsamında (En az 30 çalışanı olan) bir yer ise, işçi bir ay içerisinde işe iade davası açabilir.
  Eğer çalışılan işyeri 30 çalışanın altında ise ‘Kötü Niyet Tazminatı’ davası açabilir.

  EŞİT DAVRANMAMA TAZMİNATI

  İş Kanunu’nun 5. maddesine göre, işveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz. İşveren işçiyi doğum yapmasından dolayı veya gebe kalmasından dolayı işten çıkarmış ise işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki tazminat talep edebilir. Bu tazminat, ihbar ve kıdem tazminatından ayrı bir tazminattır.

  EMZİRME ÖDENEĞİ

  5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında olan sigortalı kadına emzirme ödeneği verilebilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları priminin adına bildirilmiş olması gerekiyor.

  ÖZET OLARAK : Doğum izni sırasında işten çıkarılan kadın işçilerimizin; Kıdem tazminatı, İhbar Tazminatı, Geçici İş Göremezlik, İşe iade, Eşit davranma tazminatı ve emzirme ödeneği gibi haklara sahiptir. İşveren hamilelik ve doğum nedeniyle olmayıp başkaca sebeple çıkarttığını belirtirse bu sebebi ispatlamak zorundadır.  tıkla sorunu sor

  Doğum İzni Süresinde İşçi İşten Çıkartılabilir mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Burcu dedi ki:

   Merhaba;

   Belirsiz süreli iş sözleşmesi ile özel bir firmada çalışmaktayım.16.04.2019 tarihi itibariyle gebelik öncesi 8 haftalık izin hakkım başlamaktadır. 23.05.2019 tarihinde tüm personeli işten çıkaracaklarını söylüyorlar. Doğum iznine çıktıktan sonra beni bu şekilde işten çıkartırlar ise doğum parası alabilir miyim.Eğer alamıyor isem sigortamı dışarıdan ödesem ve ya başka bir firmaya giriş yaparak sigortam devam etse doğum parası alabilir miyim?

   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    iş akdiniz fesih edildikten sonraki 10. güne kadar rapor ödeneği alabilirsiniz. İşten çıkartıldık osnra yeni bir işyerine başlar ve raporunuzu oraya da onaylattırısanız ödenek almaya devam edebilirsiniz.

  2. Meryem dedi ki:

   Merhaba iyi günler.
   Ben asgari ücretle çalışan bir işçiyim .
   Devletin bana verdiği 32 haftalık izni işverenim vermiyor
   Bana 6 hafta veriyor . Ve işten çıkarmayla tehdit ediyor .
   İşten çkkaramıyor kanuna göre ama benimle uğraşırlar ne yapmam gerek . Taşekürler

  3. Derin dedi ki:

   Bi firmada 11 bucuk aydir calismaktayim 15 gunum eksik oldugu icin kidem tazminati hakedemiyorum ve 4bucuk aylikda hamileyim isveren islerin kotu oldugunu soyleyip isten cikardi son uc senede 520 gun primim oldugundan issizlikte alamiyorum sadece 15 gunluk ihbar tazminatiyla gonderildim hamilelik parasida alamiyorum bu durumda haklarim nelerdir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşvereninize köü niyetli olduğu gerekçesi ile dava açabilirsiniz. Kötü niyet tazminatı alma hakkınız var.

  4. Özgür dedi ki:

   İyi günler eşim doğum iznindeyken çalıştığı firmanın ihale süreci bitti ve çalışan herkesin tazminatlarını ödeyerek işine son verildi. Fakat eşimin daha doğum izninin bitmesi daha 1 ay 10 gün gibi bi süre vardı. Şimdide o süreyi bildirmiceklerini söylediler ve biz hakkımız olan parayı alamıyoruz ne yapmamız lazm acaba ? Bu arada raporları aylık bazda bildiriolardı yani daha önce yatan paralarda başlangıç ve bitiş tarihi ay başı ve ay sonu olarak girilmiş. Şimdi ne yapıcaz bilmiorm

  5. ÇİĞDEM USTAALİOĞLU dedi ki:

   Merhaba,
   MEB’de Ücretli Öğretmenlik yapan biriyim,32.haftada 16/05/2018 tarihinde rapor aldım,ancak çalıştığım okul bir sonraki gün 17/05/2018 normal iş çıkışı yaparak MEB ilçe müdürlüğüne bildirim yaptı. Dolayısıyla doğum parasını SGK’dan alamamaktayız.Konuyla ilgili okul yaptığı hatayı kabul ediyor ancak düzeltmeye yönelik bir çabası olmamakta olup SGK okuldan bir düzeltme yazısı alın diyor ama okul ortaya çıkacak 3 asgari ücretlik ceza olduğundan yanaşmıyor yazı yazmayaçKonuyla ilgili mağduriyetimizi nasıl giderebiliriz.Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılarımla

  6. Buket dedi ki:

   Merhabalar ilk çocuğum bir yaşında süt iznim bitti fakat ben tekrar hamile kaldım. Beni bu durumda işten çıkarabilirler mi ya da yeri i değiştirseler dava açabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamile kaldınız diye işten çıkarlma için haklı bir sebep değil. Ancak firmanın takdirindedir. Sebep eğer hamileliğiniz gibi görünürse; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızdaki haklarınız mevcut.

  7. Mine dedi ki:

   Merhaba, 21/05/2018 tarihinde hamileliğimin 32.haftası dolduğu için doğum iznine ayrıldım. İşyerimden 01/08/2018 tarihinde işten çıkışım verilmiş. Size sorum ; 1-Alacağım doğum izin ücretimin ne kadarını etkileyecek? 2-Çıkış tarihim 01/08/2018 olarak gözüktüğü için bu tarihten itibaren analık izin raporu tarihi çıkış günümden önce geriye dönük sürekli 120 günlük pirim ödemem ve son üç yılın içerisinde 600 gün pirim ödemem mevcut.Bu durumda işsizlik maaşı alımına başvurabilir miyim? Ne zaman vurmam gerekiyor ? İşverenemin ben izne ayrılırken bildirdiği izin bildirim türü önemlimi?

  8. Nejla dedi ki:

   Merhabalar benim kafam çok karışık ben 26 haftalık hamileyim ve bayram dan sonra iş yerim kapanacakmış ve ben ağustos sonu gibi 30 haftalık oluyorum.ve herkesin çıkışı verilecekmiş .diğer açılan yerin tadilati bitince yine herkese farklı bir kurum adından girişleri olacakmış.bu durumda ben mağdur olan taraf oluyorum değil mi?nasıl bir yol izlemem lazım.eğer 30 yada 31 haftalıkken iş yerim kapanırsa hiç bir hak talep edemiyorum değil mi? 32.de çalışamaz raporu alsam iş yeri beni 37.haftaya kadar sgk lı göstermek zorunda değil mi rapor parası almam için.arada sgk boşluk olursa bütün emeğim boşa mı gidiyor

  9. Aylin dedi ki:

   İyi çalışmalar
   Ben Doğum izninden döndüm.fakat görevimin başına başla biri getirildi.
   İle başladığım ilk gün apatasyon sürecinde olduğum ve işimi yapmamam gerektiği belirtildi. Bu arada ben aynı işi 12 senedir bu görevi yapıyorum.
   Şimdi benim ine yapmam gerek

  10. Elif Tuğçe Altun dedi ki:

   Merhaba doğum raporum 23.07.2018 tarihinde bitiyor 24.07.2018 tarihinde işimden istifa ederek ayrılacağım rapor paramı alabilirmiyim 170 aradığımda sadece 10 günlük para alabileceğimi söylediler

  11. Kader dedi ki:

   Cevap

   Doğum iznindeyken ihale sonucu şirket değiştiği için iş çıkışım verildi. Ve be raporum bitince ise gittim içeriye alınmayınca noterden ıhtar çektim arabulucuya gidildi anlaşılamadı ve dava acildi on incele sonrası duruşma günü verildi duruşmada iş çıkışımın yapıldığını sözlü beyan olarak kabul edilip 1 aylık süreyi geçtiğinden 4857/20 md gereğince davam reddedildi. Doğum izninde herhangi bir işlem yapamadım ve zaman aşımı olarak kabul edildi bu durumda ne yapmalıyım?

  12. Kader dedi ki:

   Cevap ariyorummmm

   Doğum iznindeyken ihale sonucu şirket değiştiği için iş çıkışım verildi. Ve be raporum bitince ise gittim içeriye alınmayınca noterden ıhtar çektim arabulucuya gidildi anlaşılamadı ve dava acildi on incele sonrası duruşma günü verildi duruşmada iş çıkışımın yapıldığını sözlü beyan olarak kabul edilip 1 aylık süreyi geçtiğinden 4857/20 md gereğince davam reddedildi. Doğum izninde herhangi bir işlem yapamadım ve zaman aşımı olarak kabul edildi bu durumda ne yapmalıyım?

  13. Kader dedi ki:

   Doğum iznindeyken ihale sonucu şirket değiştiği için iş çıkışım verildi. Ve be raporum bitince ise gittim içeriye alınmayınca noterden ıhtar çektim arabulucuya gidildi anlaşılamadı ve dava acildi on incele sonrası duruşma günü verildi duruşmada iş çıkışımın yapıldığını sözlü beyan olarak kabul edilip 1 aylık süreyi geçtiğinden 4857/20 md gereğince davam reddedildi. Doğum izninde herhangi bir işlem yapamadım ve zaman aşımı olarak kabul edildi bu durumda ne yapmalıyım?

  14. Meltem dedi ki:

   Merhaba,
   Ben Aralık ayının 21inde çalışabilir raporum bitmeden doğum yaptım ve o tarihten itibaren izinli sayıldım. 4 ay ücretli iznimi kullandım. Şimdi 6 aylık ücretsiz izindeyim. Ancak şirketim küçülmeye gidiyor ve tazminatımı verip işten çıkaracaklar. Benim tazminatım Aralık ayında yatan yarım brütten mi hesaplanır? Yoksa en son tam maaşımo aldığım Kasım ayındaki brütten mi? Yanıt verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  15. Yesim dedi ki:

   Merhabalar 30.09.2017 de doğum iznine ayrıldım 01.11.2017 de alt isveren değiştiği için eski iş veren işin sona ermesi olarak 31.10.2017 de çıkışımı yapmış. 20.01.2018 de raporum bittiği için iş yerine gittim ancak içeriye alınmadım ve noterden ıhtar çektim arabulucuda görüşüldü anlaşmaya gidilemedi. Ve iş mahkemesinde ise iade davası açıldı ancak hakim 4857/20 gereğince davayı reddetti. Ben doğum iznindeyken rapor öneli bu süreleri kesmiyor mu? Rapor ücreti mi de yeni yasadan dolayi 42 gün eksik aldim. Bunun hakkını kim verecek adalet arıyorum.???

  16. Kader dedi ki:

   Merhabalar 30.09.2017 de doğum iznine ayrıldım 01.11.2017 de alt isveren değiştiği için eski iş veren işin sona ermesi olarak 31.10.2017 de çıkışımı yapmış. 20.01.2018 de raporum bittiği için iş yerine gittim ancak içeriye alınmadım ve noterden ıhtar çektim arabulucuda görüşüldü anlaşmaya gidilemedi. Ve iş mahkemesinde ise iade davası açıldı ancak hakim 4857/20 gereğince davayı reddetti. Ben doğum iznindeyken rapor öneli bu süreleri kesmiyor mu? Rapor ücreti mi de yeni yasadan dolayi 42 gün eksik aldim. Bunun hakkını kim verecek adalet arıyorum.???

  17. Ikbele dedi ki:

   Merhaba
   Ben 35 haftalik iken 10 nisanda hamilelik nedeniyle rapor aldim ancak 2 iste parttime olarak calistim.biri belediyeye bagli taseron firma ve yeni yasa geregi 31.03.2018 te rapor tarihimden once isten cikarip 19.04.2018 de giris gostermisler ancak ben 10 nisandan sonra calismadim 23nisanda dogum yaptim.diger is yerimde 11 nisanda cikis gostermis. 90 gunum var. Bu durumda rapor parasi alabilir miyim ne yapmaliyim.tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    05/12/2017 yılında gelen yönetmelik ile;

    MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    “(10) Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.”

    maddesi eklendi. 11 nisanda çıkışınız yapılan işyerinden 21 nisana kadar rapor parası alabilirsiniz. Haksız bir çıkış işlemi var gözüküyor. Dava açabilirsiniz.

   2. Yesim dedi ki:

    Cevap verecek misiniz

  18. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar, eşim 2 yıldır aynı firmada çalışıyor ve şuan hamileliğin 32. haftası ve durumu iyi olduğu için doktorumuz 37. haftaya kadar çalışma zamanını uzatılmasında sakınca yok dedi, çalışmaya devam ederken kendisini işten çıkartabilirler mi? Çünkü 32. haftayı geçmiş durumda , ve işten çıkarılmış olsa iş görmezlik ödeneğini alabilirmiyiz?
   Saygılarımla

  19. sumeyye dedi ki:

   mrb ücretlı dogum roparum bitti ve sonrasında ücretsiz dogum iznimin 3 ayında (sgk40 numaralı kod) ıle işime son verdiler.belediyede taşeron işçiydim.haklarım nelerdir acaba
   dün sgk ya işsizlik ücreti talep ettım.ayrıca.belediye bunyesinde olmama ragmet her yıl şirket degişiyor. kıdem tazmınat alabılırmıyım 2013 yılı ıtıbarı ıle calısıyorum işten cıkartıldımı cep e gelen sgk msj ıle öğrendim habersiz işten attılar

  20. sibel dedi ki:

   Ücretli öğretmenlik yapmaktaydım 32.hafta raporumu aldim dogum iznine ayrildim. 2 ocak 2018 de doğum yaptım fakat öğretmenlik yaptığım kurum beni 1 ocak 2018 de işten çıkarttı.doğum yapmadan raporum bitmeden bunu yapma hakkına sahip mi? Ve işten çıkartıldığım için doğum sonrası ödeneğinden faydalanamıyorum.05/12/2017 tarihinde cikan yonetmelik 2018 den ihtibaren 32. Hafta dogum oncesi iznine cikanlari kapsamasi gerekmezmi ben 2017 yilinda dogum onceisi iznine ciktim. konuyu mahkeme surecine tasimadan nasil cozebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef böyle bir madde ile doğum zorlukları yaşayan annelere bu sıkıntıyı da yüklediler. Madde de öncesi veya sonrası ile ilgili bir tarih yok ama. Çıkış tarihini baz aldığından sizi de kapsıyor.

  21. Nida dedi ki:

   Merhaba,
   6 senedir aynı yerde çalışıyorum ikinci çocuğum 8 aylık. Şu an tam gün çalışıyor süt izini kullanıyorum günde 2 saat. Süt izinim bitikten sonra kısmi süreli çalışmak için başvuru yapacağım yazılı. Bizim ik nın dediğine göre yönetim kabul etmeyebilir ve bu durumda tam gün çalışmaya devam etmem gerekiyormuş. İş verenin red hakkı var mı? Yasada öyle bir açığın olduğunu iddia ediyor bizim ik.

  22. Victory dedi ki:

   Merhaba, kasim 2017 de dogum yaptim. Subat ayinda 4 aylik analik iznim sonlandi. Sonlanmadan once is yerime 6 aylik ucretsiz izin hakkimi kullanacagima dair dilekce verdim. Ancak 4 ay sonlandiginda saglik sebebiyle 10+10+10+10 gun rapor aldim. Suan rapor donemindeyim. Isverenim arayip saglik raporlarindan dolayi dilekcemin sistemden düstügunu ve rapor sonrasindan baslayarak dilekcemi guncellemem gerektigini belirtti. Ayrica 6 ay sonrasinda ise dondugumde pozisyonumun dolu olmasindan dolayi farkli bir pozisyonda calistiracaklarini soylediler. Kabul etmemem durumunda suan tazminatimi verio cikarabileceklerini soylediler. Dilekcemi yenilemelimiyim, bu durumun bana zarari varmi? Issizlik maasi alabilirmiyim, burda sgk ya bildirilen izin kodu onemlimi? Ise iade davasi acip kazanabilirmiyim, kazanmam halinde ise baslamak yerine iade tazminati alabiliyormuyum? Ocak ayinda alnan gereken zam ile birliktemi hesaplanir tazminatlarim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dilekçenizi yenilemenize gerek yok. Rapor süresi zaten dikkate alınmayacaktır. Kendi mesleğinize örtüşür bir iş ise verecekleri çalışmanız gerekir. Sizi işten çıkarırlar ise kıdem tazminatı ve eğer işsizlik şartları olan Son 3 yıl içinde 600 gün prim ve son 120 gün şartını dolduruyorsanız işsizlik parası da alabilirsiniz. işe iade davası açtıktan sonra başlamanızı söylerler ise işe başlamanız gerekiyor. Asgari 4 aylık tazminatı alamazsınız. tazminatınız. Aktif çalışırken aldığınız son maaştan hesaplanır. Ancak mevcut asgari ücretin altında hesaplanamaz.

   2. Victory dedi ki:

    Merhaba,
    Alo 170 ile gorustum.
    Analik raporumdan sonra 10+10+10+10 rapor aldigim icin ise baslamis sayilmaktaymisim.
    (Analik izni sonrasi saglik problemlerim devam ettigi icin rapor aldim.aldigim raporlar analik raporu ile birlestirildi)
    Alo 170 ise baslamis sayildigim icin; ucretsiz izin hakkimi kaybetmis oldugumu iletti.
    Yani yeni bir dilekce ile ucretsiz izin icin basvuru yaptigimda izin verip vermeme insiyatifi isverene gecmekteymis.
    (analik raporum bitmeden once ucretsiz izin icin dilekce vermistim)
    Raporlari almamis olsaymisim; isveren ucretsiz izin hakkima karisamiyormus.
    Ogrenmek istedigim; yukaridaki belirttigim durumdan dolayi ucretsiz izin hakkimi kaybetmis oluyormuyum. Verip vermeme durumu isverenin elindemidir

  23. mine dedi ki:

   Merhaba, bende hamile işçiyim, 27-28 Ağustos tarihleri gibi doğumum yapacağım öngörülüyor. 31 Ağustos 2018 tarihinde de sözleşmem bitiyor. İşverenim sözleşmemi yenilemezse doğum iş göremezlik ödeneğimi sizin yazınıza göre alabiliyorum. Benim sormak istediğim asıl konu neden 170 böyle bir bilgi veriyor? Acaba bu konu hakkında yasa mı değişti? Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 05/12/2017 yılında yasa değişti. Eskiden rapor tarihinden sonra ki çıkışlarda tüm raporun ödemesi yapılıyordu. Şimdi ise çıkış tarihinden itibaren 10. güne kadar rapor ödemesi yapılmaktadır.

   2. mine dedi ki:

    Merhaba, doğum parasını alamasak dahi işten çıkarıldığımız için (sözleşme yenilememekte işten çıkarılma sanırım) diğer haklarımızı alabiliyoruz. Doğru mu ? Bu arada SGK 2016/21 genelgesindeki analık sigortasındaki değişiklik hangi genelgede yayınlandı öğrenebilir miyim?

  24. Nur dedi ki:

   Merhaba ben Belediyede taşeron çalışandım 2016 yılında doğum iznimin bitmesine 1 gün kala işten çıkarıldım ve 1 sene sonra dava açtım davam şuan devam ediyor. Muvazaa Davası açtı avukat, ben şuan geri iade davası açabiliyormuyum birde başka ne dava açabilirim?

  25. Merve dedi ki:

   Merhaba ben merve tekstilde calısıyor dum bn doktorum bna 5gün rapor verdi bn işyerine verdim onu raporum bitince işe gittim ve Beni eve geri gönderdiler senle calışamayız deyince yapılacak bişeyim varmı acaba hamileyim bu arada yapılacak bişey varmıdır acaba bu konuda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızda belirttiğimiz haklarınız var. Dava açabilirsiniz.

  26. Rabia kutukcu dedi ki:

   Merabalar ben bi iş yerinde 2017 nin 9.cü ayın 20 .sinde ise başladım başladıktan 1 hafta sonra hamile oldugumu ogrendim 325 tl haftalikla çalışıyorum ve çalışma saatleri sabah 8 buçuk ( dendiği icin ben eşimle beraber 7 bucukta geliyorum ve 1 saat kapıda kalıyorum çünkü 9da anca aciyorlar)akşam 6 buçuk yani hamilelerin 7 bucuk saatten fazla calistirilmasi yasak oldugu icin fazla calismis oluyorum ve asgari ucretin altında maaş alıyorum 22 günde benim sigorta mi yapmamış bununla ilgili nasıl bi yazı yazabilirim yasal haklarımı alabilmek adına ve eger ben raporluyken beni isten cikartirsa hangi davalari acabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  27. gizem dedi ki:

   merhalar ben ücretli öğretmenlik yapiyordum .20 ocak 2018 tarihinde 32. haftami doldurup raporumu okula verdim ve işten çıkışım yapildi .16 haftalik gecici is goremezlik odenegini alabilir miyim

  28. Berrin yıldız dedi ki:

   Merhaba 31.01.2017 tarihinden beri bir şirkette çalışmaktayım Su an doğum izindeyim 01.04.2014 tarihinde alalık raporum bitiyor 16.02.2018 iş yerimden kağıt geldi 02.04.2018 tarihinde işten cikaracaklarina sanır ve rapor bitim tarihim belli olduğu için ihbar odeyemeyeceklerini ilettiler ihbar tazminatı alabiliyormuyum haklarım nelerdir..

  29. Rabia kutukcu dedi ki:

   Merabalar ben bi iş yerinde 2017 nin 9.cü ayın 20 .sinde ise başladım başladıktan 1 hafta sonra hamile oldugumu ogrendim 325 tl haftalikla çalışıyorum ve çalışma saatleri sabah 8 buçuk ( dendiği icin ben eşimle beraber 7 bucukta geliyorum ve 1 saat kapıda kalıyorum çünkü 9da anca aciyorlar)akşam 6 buçuk yani hamilelerin 7 bucuk saatten fazla calistirilmasi yasak oldugu icin fazla calismis oluyorum ve asgari ucretin altında maaş alıyorum 22 günde benim sigorta mi yapmamış bununla ilgili nasıl bi yazı yazabilirim yasal haklarımı alabilmek adına ve eger ben raporluyken beni isten cikartirsa hangi davalari acabilirim bilgi verirseniz sevinirim

  30. Berrin yıldız dedi ki:

   Merhaban 31.01.2017 tarihinden beri bir şirkette çalışmaktayım Su an doğum izindeyim 01.04.2014 tarihinde alalık raporum bitiyor 16.02.2018 iş yerimden kağıt geldi 02.04.2018 tarihinde işten cikaracaklarina sanır ve rapor bitim tarihim belli olduğu için ihbar odeyemeyeceklerini ilettiler ihbar tazminatı alabiliyormuyum haklarım nelerdir..

  31. MERYEM dedi ki:

   ŞUAN HALA RAPORLUYUM NİSAN 25 TE DOĞUM RAPORUM BİTİYOR

  32. MERYEM dedi ki:

   37. HAFTADAN SONRA DOĞUM İZNİNE AYRILDIM. E DEVLETTEN PRİM TAKİBİ YAPIYORUM VE PRİM ÖDEMEMİN YAPILDIĞINI GÖRDÜM. ÇALIŞTIĞIM KURUMU ARAYIP DURUMU BİLDİRDİM ANCAK RAPORUNUZ BİTTİKTEN SONRA SİSTEME GİREBİLİRİZ VE ÖDENEN PRİMLERİN SİLİNECEĞİNİ İFADE ETTİLER BÖYLE Mİ OLUYOR GERÇEKTEN. YOKSA RAPORLUYKEN SİSTEMDE HİÇ PRİM GİRİLMEMESİ Mİ LAZIM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyeri raporunuzu onayladıktan sonra isterse prim ödemesine devam edebilir. Bu durum rapor parası için engel teşkil etmeyecektir.

  33. dilek dedi ki:

   dogum iznim bitti ve işime geri dönmek için ikaya bilgi verdim çalıştıgım yerin dışında bir yere göndermek istyorlarpzisyonum eski yerimde müdür lüktü yeni gönderecekleri yerdede müdür poziyonunda çalışmamı istyorlar ancak önerilen yerde zaten bir müdür ve yardımcısı var iki müdür olarak çalışmamızı istyorlar fakat toplam 5 personeli olan bir magazanın 2 müdüre ne ihtiyacı var nede böyle iş yapmak mümkün ayrıca eski çalıştıgım yerden aldıgım ücretten daha az bir ücret elime geçecek.ne yapmam gerekiyor lütfen biliglendirin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anlaşılan size Mobbing uygulanıyor. Ücretiniz düşürme hakları yok. İş kura mobbing uygulandığını şikayet edebilirsiniz.

  34. Yasemin dedi ki:

   İyi calışmalar 12 haftalık hamileyim. özel bir şirkete 27 aydır çalışıyorum iki gün önce işten çıkarıldım.iş kurdan 6 ay işsizlik maaşını alabiliyorum.Dogum rapor parasını alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta aktif sigortalı yani çalışan olarak rapor almazsanız. Rapor parası alamazsınız.

  35. Sena dedi ki:

   32 haftalıkken 37 ye kadar çalışabilir raporu aldım ve isverenim işten çıkaracağını söyledi 37. Haftadan sonra . Bu durumda rapor parası alabilirmiyim bir de rapor parasinin en az hakkında bilgi verebilirmisiniz . Doğumdan sonra da onay gerekiyormus işverenin onayı beni işten çıkartırsa onay vermeme hakkı var mı Rapor parası icin?

  36. Selen dedi ki:

   Merhaba, 1 agustos da 32 haftalik hamile oldugumdan rapor alacagim.Yalniz ben belirli sureli calisanim ve sozlesmem 30 eylul de bitiyor. Dogum parasi alabiliyorum ama issizlik maasi da alabilir miyim? Yani ben dogum iznine ayrildigimda isveren maasimi+sigortami yatirsa da yatirmasa da alabilir miyim?(sirket calisanlara dogum izninde maas oduyor devlet parayi yatirinca calisan sirkete veriyor)bu durumda bana da yalniz 2 aylik maas yatirabilir.30 eylul sozlesme bitiminde isyerinden alacagim fesih bildirisi ile iskur a basvursam issizlik maasi alabilir miyim?sonucta bu durum dogum parasindan bagimsiz bir durum.

  37. Eminee dedi ki:

   Iyi çalışmalar ben 32.haftamda çalışabilir raporu aldım ve iki gün sonra işten cikarildim.toplu olarak rapor parası alabilir miyim?tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu başlatabilirsiniz. Ancak rapor parasını doğumdan sonra alabilirsiniz.

   2. Eminee dedi ki:

    Teşekkür ederim.Ancak alo 170 bana 32.haftada çalışır raporu aldıktan 2gun sonra işten cikarildigim için başka rapor almama gerek olmadığını ve sadece 10günluk para alabilecegimi,analık iş göremez parası alamayacagimi söyledi.sizin yukarıdaki yazinıza göre ise yeni rapor almama gerek kalmadan da gerekli şartlar olan 1yıl içinde 90gün sigortalı çalışma durumunu sagladigim için doğumdan sonra iş göremez parasını alabileceğim anlaşılıyor değil mi?ıyi çalışmalar

  38. Ayşe dedi ki:

   Merhaba,
   32.hafta raporum bugün itibari ile başladı.işyeri rapor süresince çıkışımı verirse bu 16 haftalık rapor ücretimi etkilememekte diye anlıyorum yazınızdan. 170 müşteri temsilcisi ise işten çıkarıldığım tarihten itibaren 10 günlük rapor ücreti eklenerek ödeme yapılacağını geri kalan süreyi sgk nın ödemediğini beyan etti. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 sağolsun herkese aynı soruya farklı yanıtlar veriyor. Siz rapor şartlarını yerine getirip rapor aldıktan sonra iş göremezlik ödeneğini almanızda bir mani yok.

   2. Ayşe dedi ki:

    Teşekkür ederim bilgilendirme için

   3. Filiz ramazanoğlu dedi ki:

    Alo 170 dogumizninde iiten çıkarıldığımda 10gunluk rağoru yatırıp gerisini alamayacağımı banada söyledi 16 haftalık Doğum paramın tamamını işten çıkarılırsam alamıycagımı yasanın değiştiğini söyledi hangisi dogru 2018demi değişti kimsenin bilemeyeceği şekilde bu yasa

  39. Murat dedi ki:

   Doğum sonrası rapor bitiminin ertesi gün eşimi işten personel yapılanması diye işten çıkarttılar bunun hakkında ne yapabiliriz acaba ?

  40. Melike dedi ki:

   Merhaba dogum parası rapor bittikten sonra ayın 8 ile 15demı yatıyor birde ılk rapor ücretini aldım 2. Raporumun bitmesine 1 ay kala benı işten cıkarın yanı sigorta cıkısı mı yapmıslar haberım olmadan dogum ücreti mi etkilerimi. Raporum ayın 13 de bitti ayın kac onda alabilirim paramı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şubat ayının 8-14 ü arasında rapor parasını alabileceksiniz. İşten çıkarılmanız rapor parasını engellemez. Yazımızda bahsettiğimiz haklarınız var. Bu haklarla ilgili dava açabilirsiniz.

   2. Derya dedi ki:

    Fakat isten cikarilma etkiliyor. Ayni durumu yasiyorum dogumdan 1 ay sonra raporluyken kurum cikisimi vermis ve suan rapor parasi alamiyorum

  41. emsal dedi ki:

   merhaba,
   32. haftada doğum izni raporunu işyerine verdim 38. haftada doğum yaptığım gün işten çıkarıldım. 6 haftalık rapor parasını alabilrimiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem doğum öncesi hem doğum sonrası rapor paranızı alabilirsiniz. İş yerinin sizi işten çıkartması rapor parasını etkilemez. Ayrıca haksız bir şekilde çıkartıldıysanız bunun ile ilgili bazı haklarınız var bunun için https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  42. Hülya Hanım dedi ki:

   merhaba
   benim sorunum daha değişik..ben bugün raporumu aldım 8 haftalık..
   ama patronum işyerinin 15 ocakta kapanacağını söyledi..bu durumda ne yapmam lazım..ne kadar para alırım, ikinci 8 haftalık raporun bir anlamı olur mu? aydınlatırsanız sevinirim..

  43. Nesibe dedi ki:

   Merhaba 4,5 yıldır çalıştığım iş yerinden hamile kalmam sebebiyle iş yerinden çıkarılma durumunda kaldım.
   Şu an ihbar süresindeyim doğum parası alabilmem için ne yapmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nesibe Hanım merhaba,

    İşsizlik maaşı aldığınız sürece 32. hafta rapor alıp, rapor paranızı alabilirsiniz. Ayrıca iş yerini dava etmek isterseniz haile ve doğum iznindeyken çıkarıldığınızda bazı haklarınız var. Bunları makalemizde siz değerli üyelerimize belirttik. Davalar çoğunlukla işçi lehine çıkmaktadır. Özellikle Eşit davranılmama ve işe iade davaları.

   2. Nesibe dedi ki:

    Merhabalar
    İş yerinde 4,5 senedir çalışıyordum şu an ihbar süresini tamamlıyorum iş yeri tazminatımı ödeyecek. 32. Haftamı doldurmak (dogum parası hak kazanmak)için rapor aldım.
    İşsizlik parası da almak istiyorum doğum parası da
    Beni aydinlattiginiz gibi 32. Haftayı doldurmasam da isten cikinca issizlik parası aldığım ve 32. Hafta sonrasinda rapor almam dogrultusunda dogum parasi alacagim??
    İssizlik parasi kesilir mi acaba?

   3. Nesibe dedi ki:

    Merhaba 170 musteri temsilcisi issislik parasi alindigi sure zarfinda 32. Haftada rapor alinsa bile analik parasi alinamaz bilgisi aktardi az once.
    Bilgilerde tutarsizlik var sanirim?

   4. Danışma Birimi dedi ki:

    Nesibe hanım merhaba,

    Yapılan değişikliler ile işsizlik maaşı alanların aynı anda iş göremezlik ödeneği alma imkanları kaldırılmıştır. İşsizlik süresi boyunca sadece sağlıktan yaralanma hakkı tanınmaktadır. Değişilik öncesi kanun baz alınarak cevaplanan sorunuz için yapılan yorumdan dolayı üzgünüz….

  44. Esra dedi ki:

   Merhaba! 32 . Haftada sigorta çıkışım yapılırsa doğum parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra hanım merhaba,

    32. hafta raporu aldıktan sonra çıkış yapılırsa rapor parası alabilirsiniz.

  45. Büşra dedi ki:

   Özel bi kurumda çalışıyorum. 32. Haftada doğum iznine ayrılacağım. Doğum iznine ayrıldığımda kurum sigortamı yatırmaya devam etmek zorunda mı. 32. Haftada sigortam biterse doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum izni süresince işyeriniz prim ödemez ama aktif sigortanız devam eder. Doğum izni sırasında işten çıkarılsanız da doğum rapor parası alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın