• Doğum İzni Süresinde İşçi İşten Çıkartılabilir mi ?


    Değerli okurlarımız kadın işçilerimizin yaşadığı sorunların biri de Hamile kaldıktan sonra işten çıkarılma korkusudur. Maalesef Hamile / Gebe Kadınların doğumdan önce ve sonra kullandıkları izin sürelerinde veya izin dönüşünde işten çıkarılmaları söz konusu olabiliyor. Kadınlar Analık izni hakları kapsamında doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanabilirler. Raporlu olduğu bu izin dönemlerinde işten çıkarılamazlar. Doğum izni sonrasında çıkarılmaları da İş Kanunu göre İşten atılma sebeplerine dayanmalıdır.Kadınların Doğum izni dönemlerinde işten çıkarılmaları durumunda hangi haklara sahip olduğunu yazımızda anlatacağız.

    DOĞUM YAPAN KADIN HANGİ İŞ POZİSYONUNA GERİ DÖNEBİLİR ?

    Doğum izninden dönen kadın işçinin pozisyonu doldurulmuş olabilir. İşi bir başka departmana aktarılmış veya yerine başka bir işçinin bakması sağlanmış olabilir. Bu durumda doğum yapan işçi Eşit Muamele ve Fırsat Eşitliği İlkesine göre ‘’doğum iznindeki bir kadının, doğum izninin bitiminden sonra işine veya eşdeğer bir pozisyona kendisi için daha dezavantajlı olmayan koşul ve şartlarda geri dönmeye ve çalışma koşullarında yokluğu sırasında yararlanmış olacağı her türlü iyileştirmeden yararlanmaya hakkı olması’’ sebebiyle işe yeniden başlatılmalıdır.

    Sponsorlu Bağlantılar

    DOĞUM İZNİ SÜRESİ İÇERİSİNDE İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERİN HAKLARI NELERDİR ?

    İşçinin işe başlatılmaması ve izin sonunda işten çıkarıldığı tebliğ edildiğinde, işten çıkarılma şartlarından birinin sebep gösterilmesi gerekir. Bu sebeplerin bazıları; işçinin mazeretsiz olarak belli gün sayısınca işe gelmemesi, işyerinde kavga etmesi, İş ahlakına uymayan davranışta bulunması, yapması gereken bir işi yapmamakta ısrar etmesi vb. durumlardır. Bununla birlikte İşverenin bahsedilen durumları ispatlaması gerekir.

    Bu nedenlerden dolayı işten çıkarılmadığını düşünen Hamile /Gebe işçinin kanuni hakları vardır.

    KIDEM TAZMİNATI HAKKI

    Doğum izni kullanan bir işçinin iş sözleşmesi ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı olmayan bir sebepten dolayı feshedilmişse ve işçinin de çalışma süresi bir yıl ve üzerinde ise işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.

    İHBAR TAZMİNATI ÖDEMESİ

    Doğum izni kullanırken işten çıkarılan işçiye çalışma süresine göre 2 ile 8 haftalık ücreti tutarında ihbar tazminatı ödenmesi gerekiyor.

    GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ ÖDENMESİ

    Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

    • İstirahatin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,
    • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,
    • Bu süre içinde işyerinde çalışmamış olması,
    • Doğum olayının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

    İŞE İADE EDİLME HAKKI

    İşçinin kıdem süresi 6 ay ve üzerinde ise iş sözleşmesi belirsiz süreli ve işyeri iş güvencesi kapsamında (En az 30 çalışanı olan) bir yer ise, işçi bir ay içerisinde işe iade davası açabilir.
    Eğer çalışılan işyeri 30 çalışanın altında ise ‘Kötü Niyet Tazminatı’ davası açabilir.

    EŞİT DAVRANMAMA TAZMİNATI

    İş Kanunu’nun 5. maddesine göre, işveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz. İşveren işçiyi doğum yapmasından dolayı veya gebe kalmasından dolayı işten çıkarmış ise işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki tazminat talep edebilir. Bu tazminat, ihbar ve kıdem tazminatından ayrı bir tazminattır.

    EMZİRME ÖDENEĞİ

    5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında olan sigortalı kadına emzirme ödeneği verilebilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları priminin adına bildirilmiş olması gerekiyor.

    ÖZET OLARAK : Doğum izni sırasında işten çıkarılan kadın işçilerimizin; Kıdem tazminatı, İhbar Tazminatı, Geçici İş Göremezlik, İşe iade, Eşit davranma tazminatı ve emzirme ödeneği gibi haklara sahiptir. İşveren hamilelik ve doğum nedeniyle olmayıp başkaca sebeple çıkarttığını belirtirse bu sebebi ispatlamak zorundadır.



    tıkla sorunu sor

    Doğum İzni Süresinde İşçi İşten Çıkartılabilir mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



    Etiketler:

    Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

    1. Ayşe dedi ki:

      Merhaba,
      32.hafta raporum bugün itibari ile başladı.işyeri rapor süresince çıkışımı verirse bu 16 haftalık rapor ücretimi etkilememekte diye anlıyorum yazınızdan. 170 müşteri temsilcisi ise işten çıkarıldığım tarihten itibaren 10 günlük rapor ücreti eklenerek ödeme yapılacağını geri kalan süreyi sgk nın ödemediğini beyan etti. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Alo 170 sağolsun herkese aynı soruya farklı yanıtlar veriyor. Siz rapor şartlarını yerine getirip rapor aldıktan sonra iş göremezlik ödeneğini almanızda bir mani yok.

        1. Ayşe dedi ki:

          Teşekkür ederim bilgilendirme için

    2. Melike dedi ki:

      Merhaba dogum parası rapor bittikten sonra ayın 8 ile 15demı yatıyor birde ılk rapor ücretini aldım 2. Raporumun bitmesine 1 ay kala benı işten cıkarın yanı sigorta cıkısı mı yapmıslar haberım olmadan dogum ücreti mi etkilerimi. Raporum ayın 13 de bitti ayın kac onda alabilirim paramı

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Şubat ayının 8-14 ü arasında rapor parasını alabileceksiniz. İşten çıkarılmanız rapor parasını engellemez. Yazımızda bahsettiğimiz haklarınız var. Bu haklarla ilgili dava açabilirsiniz.

    3. emsal dedi ki:

      merhaba,
      32. haftada doğum izni raporunu işyerine verdim 38. haftada doğum yaptığım gün işten çıkarıldım. 6 haftalık rapor parasını alabilrimiyim?

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Hem doğum öncesi hem doğum sonrası rapor paranızı alabilirsiniz. İş yerinin sizi işten çıkartması rapor parasını etkilemez. Ayrıca haksız bir şekilde çıkartıldıysanız bunun ile ilgili bazı haklarınız var bunun için https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyabilirsiniz.

    4. Hülya Hanım dedi ki:

      merhaba
      benim sorunum daha değişik..ben bugün raporumu aldım 8 haftalık..
      ama patronum işyerinin 15 ocakta kapanacağını söyledi..bu durumda ne yapmam lazım..ne kadar para alırım, ikinci 8 haftalık raporun bir anlamı olur mu? aydınlatırsanız sevinirim..

    5. Nesibe dedi ki:

      Merhaba 4,5 yıldır çalıştığım iş yerinden hamile kalmam sebebiyle iş yerinden çıkarılma durumunda kaldım.
      Şu an ihbar süresindeyim doğum parası alabilmem için ne yapmam gerekiyor?

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Nesibe Hanım merhaba,

        İşsizlik maaşı aldığınız sürece 32. hafta rapor alıp, rapor paranızı alabilirsiniz. Ayrıca iş yerini dava etmek isterseniz haile ve doğum iznindeyken çıkarıldığınızda bazı haklarınız var. Bunları makalemizde siz değerli üyelerimize belirttik. Davalar çoğunlukla işçi lehine çıkmaktadır. Özellikle Eşit davranılmama ve işe iade davaları.

        1. Nesibe dedi ki:

          Merhabalar
          İş yerinde 4,5 senedir çalışıyordum şu an ihbar süresini tamamlıyorum iş yeri tazminatımı ödeyecek. 32. Haftamı doldurmak (dogum parası hak kazanmak)için rapor aldım.
          İşsizlik parası da almak istiyorum doğum parası da
          Beni aydinlattiginiz gibi 32. Haftayı doldurmasam da isten cikinca issizlik parası aldığım ve 32. Hafta sonrasinda rapor almam dogrultusunda dogum parasi alacagim??
          İssizlik parasi kesilir mi acaba?

          1. Nesibe dedi ki:

            Merhaba 170 musteri temsilcisi issislik parasi alindigi sure zarfinda 32. Haftada rapor alinsa bile analik parasi alinamaz bilgisi aktardi az once.
            Bilgilerde tutarsizlik var sanirim?

            1. Danışma Birimi dedi ki:

              Nesibe hanım merhaba,

              Yapılan değişikliler ile işsizlik maaşı alanların aynı anda iş göremezlik ödeneği alma imkanları kaldırılmıştır. İşsizlik süresi boyunca sadece sağlıktan yaralanma hakkı tanınmaktadır. Değişilik öncesi kanun baz alınarak cevaplanan sorunuz için yapılan yorumdan dolayı üzgünüz….

    6. Esra dedi ki:

      Merhaba! 32 . Haftada sigorta çıkışım yapılırsa doğum parası alabilirmiyim

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Esra hanım merhaba,

        32. hafta raporu aldıktan sonra çıkış yapılırsa rapor parası alabilirsiniz.

    7. Büşra dedi ki:

      Özel bi kurumda çalışıyorum. 32. Haftada doğum iznine ayrılacağım. Doğum iznine ayrıldığımda kurum sigortamı yatırmaya devam etmek zorunda mı. 32. Haftada sigortam biterse doğum parası alabilir miyim

      1. Danışma Birimi dedi ki:

        Merhaba,

        Doğum izni süresince işyeriniz prim ödemez ama aktif sigortanız devam eder. Doğum izni sırasında işten çıkarılsanız da doğum rapor parası alabilirsiniz.

    Sorunuzu Yazın

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.