Banka Kredileri

Öğrenci Kredi Çekebilir mi, Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

Öğrenciler için gerek eğitim hayatlarındaki harcamalar gerekse de çalışmadıkları için gelirlerinin olmaması öğrenciler kredi çekebilir mi sorusunu öne çıkarmaktadır. Öğrenciler için kredi veren bankalar bulunmakta olup şartların sağlanması halinde kredi çekmek mümkündür.

Öğrenci Kredi Çekebilir mi?

Temel olarak bankalardan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi başta olmak üzere herhangi bir kredi çekileceği zaman gelir belgesi ve kredi notu talep edilmektedir. Bu iki nokta kredi tutarlarını belirlediği gibi kredinin alınıp alınmayacağını da tayin etmektedir. Özellikle gelir olmadığı ve kredi notunun da durağan olduğu durumlarda bankalar kredi vermemektedirler. Ancak bazı bankalar özel durumda olan yani çalışma imkânı olmayan ev hanımları ve öğrenciler gibi kesimler için diğer şartların sağlanması halinde kredi verebilmektedirler. Çoğu banka öğrenciler için kredi vermemesine karşılık bazı bankalar hazırladıkları özel kampanyalar ile birlikte öğrenciler için kredi verebilmektedirler.

Öğrenciye Kredi Veren Banka Şartları Neler?

Öğrenciye kredi veren banka şartları diğer kredi kullanımlarına göre farklılık taşımaktadır. Bankalar genelde çalışan ve maaş bordrosu olan müşterilere gelir durumlarını beyan ettikleri için kredi vermektedirler. Bu durumda da çalışma sürelerine dikkat etmektedirler ve en az 6 aylık sigortalı çalışan olunması halinde kredi işlemlerini tamamlamaktadırlar. Özellikle gelir belgesiz kredi veren bankalar da bulunmaktadır ancak bu bankalarda da temel alınan nokta kişilerin kredi notlarının yüksek olmasıdır. Öğrencilerin ise pek fazla bankalar ile işleri olamayacağı için kredi notlarının da yüksek olmasının beklenmemesi gerekmektedir. Ama bankalar ile olumsuz bir durum yaşamamış, daha önceden kredi kartı ya da kredi borcu oluşturmamış öğrenciler için bankalar kredi notunu biraz esnetmekte ve böylece öğrencilerin de kredi almasını sağlayabilmektedirler.

Bu bakımdan şartlar olarak yine de bankanın kabul edeceği bir gelir düzeyinin beyan edilmesi önemlidir. Ailesinden aylık alan ya da burs, kredi gibi geliri olan öğrenciler için bankalar daha rahat kredi verebilmektedir. Bunun yanında kredi kartı kullanıyorsa ve kredi kartlarını düzenli olarak ödüyorsa, bu durumda da yine bankalar kendisine kredi vereceklerdir. Eğer daha önceden kredi kartı kullanmamış yani bankalar nezdinde puanı düşük ise bu durumda da sicili temiz birisini kefil olarak göstererek yine kredi başvurusu yapmak mümkün olmaktadır.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Neler?

Öğrencilere kredi veren bankalar arasında Denizbank sunduğu kampanyalar ile öne çıkıyor. 60 aya kadar sunulan eğitim kredisi, öğrencilerin eğitim yaşamında karşılaştıkları masrafları ödeyebilmeleri için sunuluyor. Bu krediden yararlanmak için ise öğrencinin Denizbank hesabına ailesinden düzenli olarak aylık bazda yatıracağı tutarlar teminat olarak kabul ediliyor. Başka bir deyişle ailenizin yatıracağı tutar içinden kredinin aylık ödemeleri de tahsil edilmiş oluyor. Bankadan kredi kullanımı halinde uygulanan faiz oranı ise yüzde 1,49 olarak öne çıkıyor.

Bir diğer kredi çekilecek banka ise İş Bankası. Eğitim hayatları boyunca öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermeleri için sunulan İş Bankası eğitim kredisi için öğrenci belgesi şart koşuluyor. Ancak bu kredi tamamen okul masraflarının karşılanması için kullanılıyor ve banka tarafından da doğrudan okul hesabına aktarılmış oluyor. Bankanın sunduğu faiz oranı ise yüzde 2,20.

Bunun dışında müşterisi olduğunuz bankaların mobil uygulamalarını indirerek uygulama üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Uygulama üzerinden başvuru yapmanız halinde kredi almanız çok daha kolay olabilecektir çünkü uygulamadan yapılan başvurularda herhangi bir belge ya da kefil istenmemektedir. Hangi durumda olursa olsun, kredi çekerken anlık olarak ihtiyacınızı gidermek mümkün olsa da daha sonra faizi ile birlikte bankalara daha fazla ödeme yapacağınızı göz önünde tutmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir