• Çifte Vatandaş Yurtdışı Emeklilik Hakkı


  Değişen teknolojiyle birlikte insanların yaşam şartları da değişmektedir. Bazen kişiler daha bir eğitime ya da diğer hizmetlere sahip olabilmek için göç etmekte ya da belirli bir süreliğine ülkesinden ayrılmaktadırlar. Yurt dışında yaşadıkları süre içerisinde de gerekli şartları sağlarlarsa çifte vatandaşlığa geçip bulunduğu ülkedeki haklardan da faydalanma imkanı bulmaktadır.

  Ülkemizdeki birçok vatandaşımız iş bulmak için yurt dışına gitmekte ve bir süre sonra da oraya yerleşmektedir. Yabancı ülkede çalışarak elde ettiği haklarla da ülkesinde emekli olmak istemektedir. Bu kısımda en önemli olan konulardan birisi de çifte vatandaş yurt dışı emeklilik hakkıdır.

  Yurt dışında yaşayıp Türkiye’de emekli olmak isteyen vatandaşlara yönelik ilk çalışmalar 1978’li yıllarda başladı ve günümüze kadar birçok yol kat etti. Bu yeniliklerle devlet, yurt dışında çalışan kişiler ülkelerine geri dönmek isterse mağduriyete uğramamaları için ve buraya döndüklerinde sosyal hizmetlerden yararlanabilmelerini amaçlamaktadır. Diğer bir amaç ise ülkeye döviz girişinin artmasını sağlamaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Emeklilik aslında bir diğer deyişle sosyal güvence anlamına gelmektedir. Yabancı bir ülkede yıllarca çalışıp daha sonra ülkesine dönmek isteyen çifte vatandaşlar için emekli maaşı, kendi ülkesinde bir geçim kaynağı anlamına geliyor. Ayrıca bunların sonucunda da devletin sağladığı indirimli sağlık hizmetlerinden de faydalanabilirler. Belirlenen sigorta primleri yatırıldığı takdirde bu hizmetlerden herkes faydalanabilir.

  Borçlanarak Türkiye’de Emekli Olmanın Şartları

  Yabancı ülkede yaşayan vatandaşlar ve de çifte vatandaş olanların borçlanarak kendi ülkesinde emekli olabilmeleri için de belirli şartlar bulunmaktadır. Buna başvurabilen kişileri şöyle sıralayabiliriz:

  • 18 yaşını doldurmak.
  • Yurt dışında çalışmış ya da çalışıyor olmak veya yurt dışında ev hanımı olmak.
  • Türk vatandaşı olmak.

  Çifte vatandaş olanlar aynı zamanda Türk vatandaşı da sayıldıkları için bu haktan faydalanabilirler.

  Borçlanarak emekli olmada, çifte vatandaş olanlar emekli olmak için yurt dışında geçen sürelerin bir kısmını ya da isteklerine bağlı olarak hepsini borçlanabilirler. Çifte vatandaş olan erkeklerin yurt dışı emekliliklerinde aranan şart çalışılmış ya da farklı işlerde en fazla bir yıl geçmiş olmasıdır. Bayanlar da ise bu durum daha kolaydır. Ev hanımı olanlar da bu haktan faydalanabilir. Bu haktan yararlanmak isteyen çifte vatandaşların, çalıştıkları süreyi ve ev hanımları için ise ikamet sürelerini gösteren belge ile devlet tarafından belirlenen yerlere başvurmaları gerekmektedir.

  Çifte vatandaşların emekli olabilmek için başvuracakları kurumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  Halen yurt dışında bulunan kişilerden yurt dışına çıkmadan önce Türkiye’de bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması yoksa Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına başvurmalıdırlar. Yurt dışına çıkmadan önce Türkiye’de son defa prim ödenen Sosyal Güvenlik Kuruluşuna ve ev kadınları da Bağ-Kura başvurmalıdır.

  Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra yurt dışında geçen hizmetlerini borçlanmak isteyenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayanlar ise Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına başvururlar. Söz konusu olan müracaat tarihinde çalışanlar ise o an tabii oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna başvurmalıdırlar.

  Yurt dışında yaşayan çifte vatandaşlar, eğer bu haktan yararlanmak isterlerse başvuruda gerekli olan dilekçe ve beyan taahhüt belgesini doldurup söz konusu olan yerlere teslim etmelidirler.

  Söz konusu olan borçları ödemek için belirli bir süre bulunmamaktadır. Fakat borçlar ödenmedikçe borçlandırılan süreler değerlendirilmeyecektir; böylece ödenecek günlük döviz miktarının değiştirilmesi ile günlük tutarlar değişmektedir.  tıkla sorunu sor

  Çifte Vatandaş Yurtdışı Emeklilik Hakkı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yurdagül dedi ki:

   Iyi geceler, Ben 1974 almanya dogumluyum. cifte vadandasim, türkiyede emekli olabilirmiyim.Olursam kac yasindan sonra olabilirim.Almanyada sigorta baslangicim 1996 yili,Ev hanimiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18 yaşını doldurduğunuz 1992 yılı baz alınarak borçlanma yapabilirsiniz. ancak borçlanarak prim ödemelerinizi gerçekleştirseniz de 1992 giriş yılı olarak kabul edersek;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.05.1992 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 48 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1992 ile 23.05.1993 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dür.

    şartlarını sağlamalısınız.

  2. Feride dedi ki:

   Merhaba.
   01.08.1976 doğumluyum; SSK il işe giriş 14.02.1995. Toplam 1.262 gün uzun vadeli primim var iken; 2003’te evlenerek İtalya’ya gittim ve 2008’de çifte vatandaş oldum. Şu an İtalya’da güzellik merkezim var; çalışan personellerim var.
   Türkiye’de emeklilik başvurumu yapıp, toplu ödeme ile prim borcumu tamamlayarak; 10 yıl yaşımı beklemek istiyorum.
   Ancak aldığım bilgiye göre; 51 yaşımda emekli olduğum; maaşım bağlandığı andan itibaren; İtalya’da ne sigortalı çalışabilirmişim; ne de işveren olabilirmişim. Nette kesin bir bilgiye rastlayamadım. Ne tavsiye edersiniz? Kİme sorsam farklı bilgi veriyor; ne yapacağımı bilemedim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aldığınız bilgi doğrudur. Türkiye den emekli olduktan sonra yurt dışından sosyal yardım bile alsanız Türkiye den aldığınız emekli maaşı kesilmektedir.

  3. Çağatay A. dedi ki:

   Merhaba,
   1993 yılı yazında SSK ile başladım; Asteğmenlik hizmetim dahil, 2003 yılı yazına tavantan SSK pirimlerim ödendi. 2003 ten bugüne, halen ABD de yaşıyorum. Çifte vatandaş bir arkadaşım, aylık 100 dolar civarı ödeyerek emekli oldu.

   Size sorum şöyle: Dilekçeyi şimdi verip aylık pirim ödemelerime şimdi başlamak ile, 5-6 sene sonra kesin dönüş yaptığımda toplu ödememe yapıp emekli olmam arasında, uygulamada ve maaş getirisi anlamında bir fark var mı? İlk yıllardaki pirimlerim tavandan ödenmişi; şindi yurtdışı borçlanmasıyla yapılacak ödemelerde bu avantajımızı kaybediyor muyuz?

   Biie de, 1969 doğumluyum; 1993 ten 2003’e Türkiye’de, 2003 ten günümüze (2018) ABD deki sosyal güvenlik kurumuna pirim ödedim. En erken emekliliğim ne zaman olur?
   En yüksek emekli aylığı alabilnem için, ne önerirsimiz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Çağatay Bey Merhaba,

    2008 öncesi yurt dışı borçlanmaları sabit günlük 3,5 usd den yapılıyordu. Arkadaşınızın borçlanma dönemi 2008 öncesine denk gelmiş olmalı. Şimdi borçlanırsanız tavan prim den yatırırsanız daha az ödersiniz. Çünkü her sene asgari ücretin artması ile tavan ve taban prim oranları artmaktadır. Yüksek emekli maaşı alabilmenizin yolu borçlanmayı yüksek primden yapmanız olacaktır.

    1993 yılın göre emeklilik şartlarınız;

    24 Kasım 1992 – 23 Mayıs 1994 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 54, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5675 gündür.

    1. Çağatay A. dedi ki:

     Hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim.
     Pirimlerim borçlarını bugünden ödemeye başlamakla, kesin dönüşte toplu ödemek aradında, maaş getirisi anlamında fark var mı? Siz ne önerirsiniz? Neden?
     Teşekkürler
     Çağatay

  4. Kadriye dedi ki:

   Merhaba,
   Alman vatandaşıyım. Halen Alamnyada çalışıyorum. Türkiye de sigorta girişim yok. Türkiyeden Emekli olabilir miyim? Ayrıca, Türkiyeden emekli olmam Almanyadan da emekli olmama engel mi? Yani her iki ülkeden de emekli olabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kadriye Hanım merhaba,

    Almanya da çalışmış olduğunuz süreleri Türkiye de borçlanıp emekli olabilirsiniz. Ancak Türkiye de emekli olduktan sonra almanyada çalışmaya devam ederseniz Türkiye den aldığınız emekli maaşı kesilir.

    1. kadriye dedi ki:

     Teşekkür ederim.

  5. Oya dedi ki:

   Türkiyede 1976dan 1978de emekli sandığına bağlı çalıştım. yurt dışında (Yunanistan) 18.11.1993 ten 31.12.2010 serbest meslek ve 14.9.1998den bugüne kadar sigortalı çalışıyorum. Ne kadar borçlanma yapmam ve ödemem gerek? 1986 ile 1993 arasını ev kadını olarak borçlanabiliyorum (evli değilim, çocuğum yok), ne kadar ödemem gerek?

  6. Şule dedi ki:

   İyi günler ben şu anda 47 yaşındayım Almanya’da 17 yaşından itibaren 5 yıl çalışmışlığım var ve sonraki yıllar Hollanda’da 2001 den itibaren hala çalışmaktayım. Türkiye de başlatılmış sigortam da var emeklilik için ne kadar borçlanmalıyım prim ne kadar ödemeliyim? Kaç yaşında emekli olabilirim ve Hollanda da çalıştığım halde Türkiye’de emekli maaş alabilirmiyim?

  7. Fikret Yılmaz dedi ki:

   Ben, devlet memuruyum.Eşim Romanya vatandaşı ve 4 yıllık evliyiz.Eşim henüz T.C vatandaşı olmadı.Ama Romanya’da 15 yıllık bir sigortası bulunuyor.Eşim T.C vatandaşı olursa Türkiye’de nasıl emekli olabilir?Romanya’da ki 15 yılı buraya aktarabilir miyiz? Teşekkürler..

  8. Emrah dedi ki:

   1978 doğumluyum 1997 yılında sigorta girişim bulunmaktadır .15günlük bir prim yatırılmış . 1999 yılından beri yurt dısında çalısıyorum (çifte vatandaşım ) türkiyeden emekli nasıl olabilirim.

  9. Yasar aksoy dedi ki:

   Yasar. 30 03 1961. Merhabalar 1976 ssk griris askerlik borclanma haric 1750 pirim gun sayisi 2007 yili yilinda gurcustan cifte vatandas oldum pirim eksigini odeme yapip emekli olabilirmiyim Ayrica 1992 yilinda deftere tabi vergi mukellefi oldum bagkur kaydi cikmiyof. Nasil emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında kaldığınız süreleri borçlanabilirsiniz. Bağ kur döneminizi borçlanma şansınız yok. İlk sigortalılık tarihine göre emeklilik şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 08.09.1976 ve öncesi olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

  10. Amil Meriç dedi ki:

   Eşim Alman ve aynı zamanda 1976 tarihinden beri T.C. vatandaşı. Kendisi Almanya’ da yaşıyor. 1 Nisan 2017 tarihinde Konya SGK na borçlanarak Emekli olma dilekçesi verildi. 29.05.2017 tarihinde
   Konya SGK’dan gelen cevapta: ”Dilekçenize istinaden İl Müdürlüğü’nden yurda giriş çıkış kaydı istenmiştir. Cevabi yazıda mevcut bilgilere göre giriş çıkış kaydınızın tesbit edilemediği, yabancı pasaport ve yabancı kimlik kartınızın fotokopilerini göndermeniz halinde yeniden inceleneceği….” böyle devam ediyor.
   Soru: Yurtdışı Borçlanma ile Emekli olmak için; Yurt’a giriç çıkış mezuatı varmıdır? Uzun zamandır Yurt’a giriş çıkış yapmamış kişiler bu kanunda yararlanamazlarmı? Cevabınız için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurda giriş çıkış tarihlerinizi, yurt dışında yaşanılan sürenizin tespiti için istemişlerdir. Emeklilik için zorunlu giriş – çıkış yapma gibi bir şart yoktur.

  11. Orhan özdemir dedi ki:

   İyi günler eşim romen ve Türk vatandaşıdır 2004 yılında türk vatandaşı oldu ev hanımı olarak ödeme yapılıp emekli olma hakkı varmı türkiyede sikortası yoktur yılda en fazla 2 ay yurt dışında kalmaktadır ilgi ve alakanıza şimdiden tşk

  12. Yaşar dedi ki:

   Slm ben Hollanda’da yaşıyorum ben nasil Türkiye den emekli oluyorum ben 13-1-1988 yılında ( 30 senedir benli calişiyorum ) ve Türkiye de hic calişmamişlikı yok ben ne yapma lazım ki Türkiye de emekli ola bilim bana bilgı veriseniz cok
   Memun olurum ve ne kadar aylik alirım
   Saygılar Yaşar zeylan
   Yorumunuz onay bekliyor.

  13. Sevinç dedi ki:

   Merhabalar, benim annem Azerbaycan doğumlu ve aynı zamanda türk vatandaşı. Senelerce Azerbaycanda çalışmış ama şu anda Türkiye’de ikamet ediyor 67 yaşı var nasıl burda emekli olabilir? Azerbaycanda emekli zaten ama burda da olabilirmi?

   1. Candan akcay dedi ki:

    Ekim 1966 senesinden agustos1974 senesine kadar devlet kurumunda memur olarak calıstım evlim 3 cocugum var 1996 yılından berı yurt dısıda ev kadını olarak yasamaktayım 1948 dogumluyum hangi şartlarda emeklilik hakkı kazanabilirim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 01.04.1981 öncesi olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.

     Yukarıdaki şartlara göre 5000 gün borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.