ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çifte Vatandaş Yurtdışı Emeklilik Hakkı

Çifte Vatandaş Yurtdışı Emeklilik Hakkı
04.12.2016

Değişen teknolojiyle birlikte insanların yaşam şartları da değişmektedir. Bazen kişiler daha bir eğitime ya da diğer hizmetlere sahip olabilmek için göç etmekte ya da belirli bir süreliğine ülkesinden ayrılmaktadırlar. Yurt dışında yaşadıkları süre içerisinde de gerekli şartları sağlarlarsa çifte vatandaşlığa geçip bulunduğu ülkedeki haklardan da faydalanma imkanı bulmaktadır.

Ülkemizdeki birçok vatandaşımız iş bulmak için yurt dışına gitmekte ve bir süre sonra da oraya yerleşmektedir. Yabancı ülkede çalışarak elde ettiği haklarla da ülkesinde emekli olmak istemektedir. Bu kısımda en önemli olan konulardan birisi de çifte vatandaş yurt dışı emeklilik hakkıdır.

Yurt dışında yaşayıp Türkiye’de emekli olmak isteyen vatandaşlara yönelik ilk çalışmalar 1978’li yıllarda başladı ve günümüze kadar birçok yol kat etti. Bu yeniliklerle devlet, yurt dışında çalışan kişiler ülkelerine geri dönmek isterse mağduriyete uğramamaları için ve buraya döndüklerinde sosyal hizmetlerden yararlanabilmelerini amaçlamaktadır. Diğer bir amaç ise ülkeye döviz girişinin artmasını sağlamaktır.

Emeklilik aslında bir diğer deyişle sosyal güvence anlamına gelmektedir. Yabancı bir ülkede yıllarca çalışıp daha sonra ülkesine dönmek isteyen çifte vatandaşlar için emekli maaşı, kendi ülkesinde bir geçim kaynağı anlamına geliyor. Ayrıca bunların sonucunda da devletin sağladığı indirimli sağlık hizmetlerinden de faydalanabilirler. Belirlenen sigorta primleri yatırıldığı takdirde bu hizmetlerden herkes faydalanabilir.

Borçlanarak Türkiye’de Emekli Olmanın Şartları

Yabancı ülkede yaşayan vatandaşlar ve de çifte vatandaş olanların borçlanarak kendi ülkesinde emekli olabilmeleri için de belirli şartlar bulunmaktadır. Buna başvurabilen kişileri şöyle sıralayabiliriz:

 • 18 yaşını doldurmak.
 • Yurt dışında çalışmış ya da çalışıyor olmak veya yurt dışında ev hanımı olmak.
 • Türk vatandaşı olmak.

Çifte vatandaş olanlar aynı zamanda Türk vatandaşı da sayıldıkları için bu haktan faydalanabilirler.

Borçlanarak emekli olmada, çifte vatandaş olanlar emekli olmak için yurt dışında geçen sürelerin bir kısmını ya da isteklerine bağlı olarak hepsini borçlanabilirler. Çifte vatandaş olan erkeklerin yurt dışı emekliliklerinde aranan şart çalışılmış ya da farklı işlerde en fazla bir yıl geçmiş olmasıdır. Bayanlar da ise bu durum daha kolaydır. Ev hanımı olanlar da bu haktan faydalanabilir. Bu haktan yararlanmak isteyen çifte vatandaşların, çalıştıkları süreyi ve ev hanımları için ise ikamet sürelerini gösteren belge ile devlet tarafından belirlenen yerlere başvurmaları gerekmektedir.

Çifte vatandaşların emekli olabilmek için başvuracakları kurumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Halen yurt dışında bulunan kişilerden yurt dışına çıkmadan önce Türkiye’de bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması yoksa Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına başvurmalıdırlar. Yurt dışına çıkmadan önce Türkiye’de son defa prim ödenen Sosyal Güvenlik Kuruluşuna ve ev kadınları da Bağ-Kura başvurmalıdır.

Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra yurt dışında geçen hizmetlerini borçlanmak isteyenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayanlar ise Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına başvururlar. Söz konusu olan müracaat tarihinde çalışanlar ise o an tabii oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Yurt dışında yaşayan çifte vatandaşlar, eğer bu haktan yararlanmak isterlerse başvuruda gerekli olan dilekçe ve beyan taahhüt belgesini doldurup söz konusu olan yerlere teslim etmelidirler.

Söz konusu olan borçları ödemek için belirli bir süre bulunmamaktadır. Fakat borçlar ödenmedikçe borçlandırılan süreler değerlendirilmeyecektir; böylece ödenecek günlük döviz miktarının değiştirilmesi ile günlük tutarlar değişmektedir.

Yorumlar

 1. Murtaza Çiğdem dedi ki:

  Selam ben 15 yıl Türkiye’de çaliştım .15 yılda italyada çalişmaktayıım .şimdi ise türkiyeden emekli olmak istiyoum, italyada çalışmamın bir mahsuru varmı? Türkiye’den emeklilik başvurusu için italyadan negibi bir evrak getirmek gerekiyo. Şimdiden teşekkür ediyorum! 1970 Doğumluyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Orada çalıştığınıza dair veraklarla emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. ancak emekli olsanız da orada çalışmaya devam ettiğiniz müddetçe Türkiye de maaş alamazsınız.

 2. MGO dedi ki:

  * cifte vatandaşım ve 3201 den yararlanmadim
  * isteğe bağlı emeklilik icin bir sure pirim odedim ancak emekli olmadan once normal calisma ile (5-7 ay) pirim ödeyerek emekli oldum.
  * Cifte vatandaş oldugum icin yurtdisinda calışma hakkim var mi? calisirsam maaşım kesiliyor mu?

 3. mehmet dedi ki:

  Türk uyruklu Türkiye kanada çifte vatandaş olan bir mükellefimiz hem kanadada şitketi var ticaret yapıyor hem Türkiyede bir şirketin hissedarı ,bu kişiye bağkur prim borcu tahakkuk ettirilmiş, yapılması gerekn nedir. saygılar.
  ilginiz için teşekkür eder başarılar dilerim.

 4. HATİCE ALTAY dedi ki:

  Çifte vatandaş olarak ben 2000 yilindan 2017 ye kadar çalıştım ve iki yıldır evdeyim bir kaç ameliyatı sonrası malulen emekli olmaya hakkım yok .51 yaşındayım mekli lil IÇIN kaç gün borçlanma ? Hesaplanir ve ne kadar OLUR. Teşekkürler.

 5. Hakan dedi ki:

  Merhaba,
  1965 Türkiye doğumluyum.1983 işe giriş tarihim 2006 yılında emekli oldum. Annemden dolayı KKTC vatandaşlığım vardır.
  bu durumdan dolayı borçlanma yaparak KKTC den 2. emekliliğe sahip olabilir miyim.
  beni aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

 6. Mustafa Ersan dedi ki:

  Merhaba,
  Türkiye’de emekli oldum. Portekizden dedelerimizden kalan bir imkanla vatandaşlık alma durumum var. Oradan da emekli olabiliyir muyum? Portekize gidip çalışmam gerekir mi?

 7. Muazzez dedi ki:

  1989 yılında Bulgaristan’ dan Türkiye ‘ ye zorunlu göçe tabi tutulan TC vatandaşıyım . Türkiye ‘ de 23 yıl çalıştım ve emekli oldum
  SORUM Şu:
  1972 – 1989 yılları arası Bulgaristan ‘ da 13 yıl 4 ay sigortam var
  Yaştan emekli olmak için 15 yıl sigortalı olmam gerekiyor
  Eksik olan 1 yıl 8 ayı nerede borçlanabilirim ,
  Türkiye’ de mi , BUlgaristan ‘ da mı

 8. Nil Hanım dedi ki:

  Selamlar,ben aslen Bulgarım 1978 doğumluyum ,(ama göçmen değilim ve beni zorla göç ettirmediler Türkiye’ye) . Türkiye’de evliyim ve 2017 de Türk vatandaşı oldum yani çifte vatandaşım. Böyle bir sorunum var: Şimdi 4 aydır beri Türkiye’de özel bir şirkette çalışıyorum sigortalıyım,ama evlenmeden önce kendi memleketimde 10 senelik sigortam var. İnternet’te sürekli bunu yazılıyor borçlanarak Türkiye’de emekli olabiliriz. Çalıştığım seneler Bulgaristan’daki ve buradaki onları birleştirip toplam kaç sene (gün olarak sormuyorum) çalışmam lazım Türkiye’de emekli olmamı için?Mesela 15 sene mi 20 sene mi 25 sene mi? Yaş olarak bildiğim kadarıyla 58 yaşında emekliliğimi hak kazanıyorum Türkiye’deki ilk işe girdiğim tarihi 19.06.2018. Lütfen birisi bana cevap versin bir sürü yanlış bilgi var internette o yüzden insan sapıtıyor .

  1. Sevdie dedi ki:

   Meraba ben 1972 bulgaristan doğumluyum 1990yılında bulgaristanda sigortam başladı 5senem var 2004 evlilik yoluyla türk vatandaşı oldum 2011 SGK başlagıcım var borçlanmadan faydalana bilirmiyim

 9. Bülent Kocaerkek dedi ki:

  Amerika’da sosyal güvenlik kurumundan alacağım belgede gün hesabı yok yıllık veriyorlar gün hesabı nasıl hesaplanacak?

 10. Necmettin dedi ki:

  Merhaba ben 2000 yılında 1 aylık olmak üzere sigorta açtırdım ve yurt dışına geldim şimdi Türkiye’den emekli olmak istiyorum çifte vatandaşlık sıkıntı çıkartırmı henüz olmadım ve ne kadar prim ödemeliyim gün veya para olarak cevabınız için teşekkürler sadece 1 aylık sigortam yattı

 11. nilay dedi ki:

  merhaba

  yurt disi hollanda dogumluyum cift vatandasim 18 yasinda turkiyeye gelin geldim simdi 53 yasindayim yurt disindaki haklarimdan yararlanabilir miyim emeklilik gibi ve esimi kaybettim
  dul maasi veya cocuklarim yetim maasi alabilir mi onlarda cift vatandaslar simdiden tesekkur ederim

 12. SERDAR ŞAHİN dedi ki:

  Makedonya doğumlu bir bayanın kendi ülkesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamasından sonra evlenerek Türkiye’ye yerleşmesi ve türk vatandaşı olmasından sonra Türkiye’de sigortalı olarak çalışmaya devam etmesi sonucunda kendi ülkesi ve Türkiye’deki sigortalılık sürelerini ve prim ödemelerini birleştirerek Türkiye’de emekli maaşı almaya başlamasının yolunu ve Hizmet Birleşmesinin başvurusu için gerekli atılacak adımların ne olduğu konusunda bilgi paylaşımında bulunabilir misiniz acaba,
  Bu konuda örnek uygulama ve yazışmalara hiç biryerde bulamadım.
  Daha çok örnekler yurtdışında ve Türkiye’de çalışan türk vatandaşları ile yurtdışında doğup yurtdışında ve Türkiye’de çalışmış olan türk vatandaşlarının hizmet birleşimleri ile ilgili.
  Bizim örneğimiz ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz nasıl bir müracaatta bulunabiliriz acaba ? Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 13. Sam dedi ki:

  Ben yabnci olup 3 ay önce TC vatandaş oldum. Yaşım 48 acaba emekli olmak için daha önce çalıştığım yılları hesapa girer mı?
  Eşim türk ev hanımı o da ssk ve emeklilik için nasıl olur

 14. Sevda dedi ki:

  Ben türkiyede emeklilik şartlarini yerine getirdim ancak yaş bekliyorum. Bu arada evlenip yurdışina yerleştim. Eşim isviçreli ve şu an isviçre vatandaşlığina başvuruyorum. Çifte vatandaşlık durumunda yaşımı doldurduğimda türkiyede emekliliğimi alabilwcwkmiyim? Yoksa vatandaşlığına almayayaımmı

 15. Serdar dedi ki:

  İletişim bilgilerinizi alabilirmiyim ?

 16. NALAN dedi ki:

  SLM
  15/09/1967 DOĞUMLUYUM.ÇİFTE UYRUKLU TC İLK İŞE GİRİŞ 01/01/1997 DEN 30/06/2004 YILINA KADAR ÇALİSTIM.2004 DEN 2018 HALEN DE KKTC DE ÇALIŞMAKTAYIM.TC DE NE ZAMAN VE NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM.
  TEŞEKKÜREDERİM.

 17. Selma dedi ki:

  merhabalar,
  1968 doğumluyum ve bayanım. Türkiye’de ve şu anda yaşadığım Kıbrıs’ta halen çalışmaktayım. Her iki ülkeden emekli olup, çift maaş alabilirmiyim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 18. Hatice Tejaoglu dedi ki:

  Merhaba,ben 1967 dogumluyum.Turkiyede hic calismadim.1988 yilindan beri ABD de yasamaktayim ve cifte vatandasim.Amerikada 2 yil calismisligim var.Turkiyeden nasil emekli olabilirim?kac yasinda emekli olabilirim?muracati burdan yapabilirmiyim? Tesekkurler

 19. Ali bilen dedi ki:

  Eşim 8 sene önce tç. Vatandaşlığını aldı. Kendisi abd vatandaşı aynı zamanda.5 senedir Türkiye’de sgk li olarak çalışmakta 8/25/1963 doğumlu nazaran emekli olabilir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   7200 günle 60 yaşında emekli olabilecektir.

 20. MELİHA BAYDAR dedi ki:

  BENİM İSMİM MELİHA BAYDAR 49 YAŞINDAYIM ROMANYADA DOĞDUM ORADA 1987 TARİHİNDE İŞE GİRDİM 8 SENE ÇALIŞTIM SONRA TÜRKİYEYE GELDİM EVLENDİM 2006 ARALIK AYINDA SİGORTA İŞLEMİM BAŞLADI NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM
  SAYGILAR
  TEŞEKKÜRLER….

 21. aysel dedi ki:

  esim yabanci, ben turk vatandasiyim, esimin hirvatistandan 6570 gun prim odemesi var, turkiyeye donmek istiyoruz ve orda calisacak, bu durumda gunlerini birlestirip turkiyeden emekli olma sansi var midir? bilgilendirirmisiniz lutfen

 22. Şermin Aydın dedi ki:

  Çifte vatandaş olan kişi yurtdışındaki vatandaşlığını sürdürerek Türkiye’den emekli olabilir mi?

 23. Meliha BAYDAR dedi ki:

  MERHABA
  BEN MELİHA BAYDAR ROMANYADA DOGDUM 1969 DA ORADA 8 SENE ÇALIŞTIM SONRA TÜRKİYEYE GELDİP EVLENDİM 2006 ARALIK AYI SİGORTA BAŞLANGICIM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM ÇİFTE VATANDAŞLIGIM VAR HEM TÜRKİYE HEM ROMANIM SORUMU CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM SAYGILAR
  TEŞEKKÜRLER…

 24. MELİHA BAYDAR dedi ki:

  BENİM İSMİM MELİHA BAYDAR 49 YAŞINDAYIM ROMANYADA DOĞDUM ORADA 1987 TARİHİNDE İŞE GİRDİM 8 SENE ÇALIŞTIM SONRA TÜRKİYEYE GELDİM EVLENDİM 2006 ARALIK AYINDA SİGORTA İŞLEMİM BAŞLADI NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM
  SAYGILAR
  TEŞEKKÜRLER…

 25. Zuhal Ahmetoglu dedi ki:

  Merhaba ben 1973:dogumluyum. 93 yilindan beri Hollandada yasiyorum cift vatandasligim var.( T.C ve hollanda vatandasligi)96 yilindan beri parttime degisik islerde calistim.Halen calismaktayim. Turkiyeden emekli olmak icin nasil bir yol takip etmeliyim. Tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bayanların ev hanımı olarak geçirdiği süreler de borçlanma için sayılır. http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler linkinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 26. Fatma dedi ki:

  Kayınpederim hem turk hem azerbaycan vatandasi.azerbaycandan yaslilik maasi aliyor.burdaki ssk prim paralarini toplu alabilme hakki var mi?

 27. yusuf ege dedi ki:

  esim 97 yilinda turk vatandasi oldu turkiyede 2017 yilinda ssk girisi oldu 7 aylik 97 /98/ 99 yillarinda ingilterede yatmis 3 yillik digoetasi var 99 ve2002de dogumlar var turkiyeden emeklilik nasil olur yasi 49 tesekkurler

 28. Zuhal karataş dedi ki:

  Merhaba ben almanyadan aylık alıyordum çocuk parası fakat ben kardeşimde kalıyordum hasta diye 1.5 ay eve gelemedim bana kağıt gelmiş yaşam belgesi göndermez iseniz şu tarihe kadar aylık durdurulacak diye fakat hemen yaptım yolladim hala maaşım gelmedi almanya sgk ya ulasamiyorumda neden hala yollamamış olabilirler.

 29. Bilal dedi ki:

  Cifte vatandasim. Halen yurt disinda yasiyorum. Ilk sigorta girisim TR’de 1985 yilinda. TR’de emeklilik yasim geldi ve disaridan borclanarak emekli olmak istiyorum. TR’ye her yil geldigimde gerektikce saglik hizmetlerinden faydalanmak istiyorum. Ancak TR’ye kesin donus diye birsey yok. Yardimci olabilirmisiniz gerekli islemlerle ilgili. Tesekkur ederim.

  1. M.Yavuz Gencyılmaz dedi ki:

   Bilal bey bende sizin gibiydim. Yurt dışında hala çalışıyorsanız Türkiyede emekli olsanız da emekli maaşınızı bağlamazlar, dondururlar yurt dışında çalışyor olduğunuzdan. Orda işten ayrılıp bir iş yapmıyorsanız SSK ya bildirdiğiniz takdirde tekrar maaş ödemeye başlarlar. Diceksiniz beni nerden bilecek calışıp calışmadığımı? Valla o ülkeden bir şekilde informasyon alabiliyorlar, sakın denemeyin yoksa geriye dönük parayı isterler sizden. O yüzden de sağlık hizmetinden de yararlanamazsınız.
   TR ye kesin dönüş yapmadan borclanarak emekli olabiliyorsunuz gerekli şartları karşıladığınız da. Buraya gelmeden evvel o ülkeden çalıştığınız yılların dökümünü alıyorsunuz ve onunla konsolosluğa müracaat edip tastik ettiriyorsunuz. Konsolosluğun verdiği bu kağıt ile buraya gelip SSK ya dilekce vererek müracaat ediyorsunuz. Onlar yurt dışında calıştığınız sürelere karşılık yabancı döviz üzerinden bie ödeme borcu cıkartıyorlar. Eğer yaşınız ve seneleriniz yeterli ise bu borcu ödemeniz karşılığında emekliliğe hak kazanıyorsunuz. Ama dönüp yurt dışında calışacaksanız hiç bu müracaat girişimlerini yapmayın. Yazdıklarım kendi deneyimimden.
   İyi şanslar.

 30. Kerem dedi ki:

  Merhabalar 1982 dogumluyum 1996 yilinda ssk li olmama ragmen cok fazla calismisligim yok ve suan 2016 dan beri italyada yasiyorum ve cifte vatandasim.sorum su bu durumda Turkiyeden emekli olma hakkim varmi var ise hangi sartlarda? Tesekkurler

 31. Hulya dedi ki:

  Annem 5 ocak 1972 dogumlu ,
  Eylulun 28de 1989da hollandaya geldi. Turkiyede hic sigorta girisi yok. Yurtdisinda ev hanimligindan kac yasinda emekli olabilir 2 cocuk annesi 1. 1991li dogumlu 2ci cocuk 1999 dogumlu

 32. Burcu dedi ki:

  Eylul 2002 SSK girisim oldu, 176 gunluk sonra bitti. Sonrasinda 2004 yilinda Amerikada calismaya basladim.
  Turkiye’de borclu emekllik surecini nasil baslatabilirim, hangi belgeler gerekli, Turkiye’de babam bu isi takip edebilir mi buradan gerekli belgeleri versem

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Amerikadaki dönemleri emeklilik hakkı kazandığınız zaman da başlatabilirsiniz. sizin dolduracağınız dilekçe ile babanız da takip edebilir. Ancak acele etmenize gerek yok. enmekli süreniz doluncaya kadar borçlanma yapılabilir.

 33. müjgan dogan dedi ki:

  Merhaba , ben 1967 almanya dogumluyum, cifte vatandasim.Ilk sigorta girisim eylül 1985 halen calismaktayim . Türkiyeden emekli olmak istiyorum , ne gibi islemler gerekiyor ve ne kadar bir mebla ödemem gerekiyor en yüksekten ve ne zaman emekli olabilirim .
  cok tsk ederim

 34. Nargıla İlter dedi ki:

  1971 Azerbaycan Bakü doğumluyum. 1988. yıldan çalışmaya başladım. Toplam Azerbaycan’da çalışma sürem 20 yılın üzerinde. 2008’den Türkiye vatandaşıyım Türkiye’de ilk işe girişim ocak 2011. şu anda Türkiye’de toplam 203 gün primim var. Ne zaman emekliolabilirim

 35. Şükrü dedi ki:

  1975 Türkiye doğumluyum. 1994’te almanya’ya geldim ve 1995’te sigortalı olarak çalışmaya başladım. 2009’da Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşlığına geçtim ve mavi kartım var. Türkiye’de sigortam hiç ödenmedi. Türkiye’den borçlanarak emekli olabilir miyim ve bu işlemleri nasıl başlata bilirim?

 36. hüseyin dedi ki:

  merhaba ben 1977,bulagaristan dogumluyum türk ve bulgaristan vatandasiyim sifte vatandas türkiyede 1994 ise baslama tarihi 4950 prim günüm var 3yildir almanyadayim bu günlerimi borclana bilirmiyim ve nezaman emekli olurum esimin de turkiyede prim gunu var benim uzerimden sigortali burda ev hanimi yur disinda buludugu gunleri borclanabilirmi yada calismasimi lazim borclanmasi icin bilgilendirirseniz sevinirim saygilar

 37. Elena dedi ki:

  Merhaba. Ben 1964 doğumluyum. Cift vatandasim. Bayan. Moldova da ilk işe girişim 03
  1981. Ve 1993 akadar çalıştım . Türkiye de 03.2009 da ssk girişim var . 2400 gün prim var. Moldova dan calistim yıllar Türkiye de geçerli mi ve nezaman emekli olabilirim?

 38. durmus dedi ki:

  yurt disindan emekliyim yurt disinda yasiyorum ve calismiyorum emlak gelirlerim var yurt disinda onunla geciniyorum fakat calismadigim icin bulundugum ulkede sigorta pirimi odenmiyor bana ya calisip is veren tarafindan sigorta pirimlerinin odenmesini veya calismiyorsam kira gelirlerimin yuzde sekizini sigorta pirimi olarak odememi soylediler ve istiyorlar yani bana ayda 20 saat da olsa ya calis yada aldigin kiranin yuzde sekizini sigarta pirimi odeyeceksin diye istediler bu durumda sigortami canlandirmam icin ayda 20 saat calisabilirmiyim ayda 20 saat calisirsam turkiyedeki emekliligimi durdurmam gerekirmi

 39. Yurdagül dedi ki:

  Iyi geceler, Ben 1974 almanya dogumluyum. cifte vadandasim, türkiyede emekli olabilirmiyim.Olursam kac yasindan sonra olabilirim.Almanyada sigorta baslangicim 1996 yili,Ev hanimiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaşını doldurduğunuz 1992 yılı baz alınarak borçlanma yapabilirsiniz. ancak borçlanarak prim ödemelerinizi gerçekleştirseniz de 1992 giriş yılı olarak kabul edersek;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.05.1992 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 48 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.
   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1992 ile 23.05.1993 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dür.

   şartlarını sağlamalısınız.

 40. muberra yayla dedi ki:

  merhaba 1997 yılında evlenerek tr yerleştim ama halen belçikada adresim var orda yaşıyor görünüyorum sık sık gidip geliyorum tr de 1 yıllık sigortalı çalışmışlığım var bu haktan yararlanabilirmiyim nereye başvurmam gerekiyor

 41. Inanc Ozbay dedi ki:

  merhaba bir arkadasim yurt disinda yasiyor 2001 yilindan itibaren ordaikahmet ediyor ve calisiyor gecen sene is yeri acti turkiyede fakat isi muduru calistiriyor oda gidip gelerek takip edicek is yerinden bagkur odemesi yapabilirmi aylik olarak hala yurt disinda calisiyor ayrica cifte vatandas

 42. Engin dedi ki:

  2007 de Türkiyeden sigortam başladı ve artık kktc de yaşamaktayım.Çifte vatandaşım.Kktc den emekli olduğumda Türkiyeden de emekli olabilir miyim.Çifte emeklilik imkanı var mı nasıl bir yol izlemem gerek.Teşekkürler.

 43. Erkan MALKOÇ dedi ki:

  Merhaba,
  Hem KKTC hem Tc vatandaşıyım.TC de devlet memuru iken 22 yıllık hizmet sürem sonunda istifa ederek KKTC de bir üniversitede görev yapmaya başladım.5 yıldır KKTC de çalışmaktayım.Ben yurt dışı emeklilik için hangi kuruma başvurmalıyım? Çifte vatandaşlar her iki ülkedende emekli maaşı yada birinden emekli maaşı alırken diğerindende sosyal haklar yada çalışarak maaş alabilir diye biliyorum.Bu konuda kesin bir aydınlatma yapabilirmisiniz? Tesekkürler

 44. Feride dedi ki:

  Merhaba.
  01.08.1976 doğumluyum; SSK il işe giriş 14.02.1995. Toplam 1.262 gün uzun vadeli primim var iken; 2003’te evlenerek İtalya’ya gittim ve 2008’de çifte vatandaş oldum. Şu an İtalya’da güzellik merkezim var; çalışan personellerim var.
  Türkiye’de emeklilik başvurumu yapıp, toplu ödeme ile prim borcumu tamamlayarak; 10 yıl yaşımı beklemek istiyorum.
  Ancak aldığım bilgiye göre; 51 yaşımda emekli olduğum; maaşım bağlandığı andan itibaren; İtalya’da ne sigortalı çalışabilirmişim; ne de işveren olabilirmişim. Nette kesin bir bilgiye rastlayamadım. Ne tavsiye edersiniz? Kİme sorsam farklı bilgi veriyor; ne yapacağımı bilemedim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aldığınız bilgi doğrudur. Türkiye den emekli olduktan sonra yurt dışından sosyal yardım bile alsanız Türkiye den aldığınız emekli maaşı kesilmektedir.

 45. Çağatay A. dedi ki:

  Merhaba,
  1993 yılı yazında SSK ile başladım; Asteğmenlik hizmetim dahil, 2003 yılı yazına tavantan SSK pirimlerim ödendi. 2003 ten bugüne, halen ABD de yaşıyorum. Çifte vatandaş bir arkadaşım, aylık 100 dolar civarı ödeyerek emekli oldu.

  Size sorum şöyle: Dilekçeyi şimdi verip aylık pirim ödemelerime şimdi başlamak ile, 5-6 sene sonra kesin dönüş yaptığımda toplu ödememe yapıp emekli olmam arasında, uygulamada ve maaş getirisi anlamında bir fark var mı? İlk yıllardaki pirimlerim tavandan ödenmişi; şindi yurtdışı borçlanmasıyla yapılacak ödemelerde bu avantajımızı kaybediyor muyuz?

  Biie de, 1969 doğumluyum; 1993 ten 2003’e Türkiye’de, 2003 ten günümüze (2018) ABD deki sosyal güvenlik kurumuna pirim ödedim. En erken emekliliğim ne zaman olur?
  En yüksek emekli aylığı alabilnem için, ne önerirsimiz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Çağatay Bey Merhaba,

   2008 öncesi yurt dışı borçlanmaları sabit günlük 3,5 usd den yapılıyordu. Arkadaşınızın borçlanma dönemi 2008 öncesine denk gelmiş olmalı. Şimdi borçlanırsanız tavan prim den yatırırsanız daha az ödersiniz. Çünkü her sene asgari ücretin artması ile tavan ve taban prim oranları artmaktadır. Yüksek emekli maaşı alabilmenizin yolu borçlanmayı yüksek primden yapmanız olacaktır.

   1993 yılın göre emeklilik şartlarınız;

   24 Kasım 1992 – 23 Mayıs 1994 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 54, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5675 gündür.

  2. Çağatay A. dedi ki:

   Hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim.
   Pirimlerim borçlarını bugünden ödemeye başlamakla, kesin dönüşte toplu ödemek aradında, maaş getirisi anlamında fark var mı? Siz ne önerirsiniz? Neden?
   Teşekkürler
   Çağatay

 46. Kadriye dedi ki:

  Merhaba,
  Alman vatandaşıyım. Halen Alamnyada çalışıyorum. Türkiye de sigorta girişim yok. Türkiyeden Emekli olabilir miyim? Ayrıca, Türkiyeden emekli olmam Almanyadan da emekli olmama engel mi? Yani her iki ülkeden de emekli olabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kadriye Hanım merhaba,

   Almanya da çalışmış olduğunuz süreleri Türkiye de borçlanıp emekli olabilirsiniz. Ancak Türkiye de emekli olduktan sonra almanyada çalışmaya devam ederseniz Türkiye den aldığınız emekli maaşı kesilir.

  2. kadriye dedi ki:

   Teşekkür ederim.

  3. Mehmet dedi ki:

   Sizinle iletişime nasıl geçebiliriz

  4. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   mail ile iletişime geçebilirsiniz. admin@ssk.biz.tr

 47. Oya dedi ki:

  Türkiyede 1976dan 1978de emekli sandığına bağlı çalıştım. yurt dışında (Yunanistan) 18.11.1993 ten 31.12.2010 serbest meslek ve 14.9.1998den bugüne kadar sigortalı çalışıyorum. Ne kadar borçlanma yapmam ve ödemem gerek? 1986 ile 1993 arasını ev kadını olarak borçlanabiliyorum (evli değilim, çocuğum yok), ne kadar ödemem gerek?

 48. Şule dedi ki:

  İyi günler ben şu anda 47 yaşındayım Almanya’da 17 yaşından itibaren 5 yıl çalışmışlığım var ve sonraki yıllar Hollanda’da 2001 den itibaren hala çalışmaktayım. Türkiye de başlatılmış sigortam da var emeklilik için ne kadar borçlanmalıyım prim ne kadar ödemeliyim? Kaç yaşında emekli olabilirim ve Hollanda da çalıştığım halde Türkiye’de emekli maaş alabilirmiyim?

 49. Fikret Yılmaz dedi ki:

  Ben, devlet memuruyum.Eşim Romanya vatandaşı ve 4 yıllık evliyiz.Eşim henüz T.C vatandaşı olmadı.Ama Romanya’da 15 yıllık bir sigortası bulunuyor.Eşim T.C vatandaşı olursa Türkiye’de nasıl emekli olabilir?Romanya’da ki 15 yılı buraya aktarabilir miyiz? Teşekkürler..

 50. Emrah dedi ki:

  1978 doğumluyum 1997 yılında sigorta girişim bulunmaktadır .15günlük bir prim yatırılmış . 1999 yılından beri yurt dısında çalısıyorum (çifte vatandaşım ) türkiyeden emekli nasıl olabilirim.

 51. Yasar aksoy dedi ki:

  Yasar. 30 03 1961. Merhabalar 1976 ssk griris askerlik borclanma haric 1750 pirim gun sayisi 2007 yili yilinda gurcustan cifte vatandas oldum pirim eksigini odeme yapip emekli olabilirmiyim Ayrica 1992 yilinda deftere tabi vergi mukellefi oldum bagkur kaydi cikmiyof. Nasil emekli olabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurt dışında kaldığınız süreleri borçlanabilirsiniz. Bağ kur döneminizi borçlanma şansınız yok. İlk sigortalılık tarihine göre emeklilik şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 08.09.1976 ve öncesi olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.
   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

 52. Amil Meriç dedi ki:

  Eşim Alman ve aynı zamanda 1976 tarihinden beri T.C. vatandaşı. Kendisi Almanya’ da yaşıyor. 1 Nisan 2017 tarihinde Konya SGK na borçlanarak Emekli olma dilekçesi verildi. 29.05.2017 tarihinde
  Konya SGK’dan gelen cevapta: ”Dilekçenize istinaden İl Müdürlüğü’nden yurda giriş çıkış kaydı istenmiştir. Cevabi yazıda mevcut bilgilere göre giriş çıkış kaydınızın tesbit edilemediği, yabancı pasaport ve yabancı kimlik kartınızın fotokopilerini göndermeniz halinde yeniden inceleneceği….” böyle devam ediyor.
  Soru: Yurtdışı Borçlanma ile Emekli olmak için; Yurt’a giriç çıkış mezuatı varmıdır? Uzun zamandır Yurt’a giriş çıkış yapmamış kişiler bu kanunda yararlanamazlarmı? Cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurda giriş çıkış tarihlerinizi, yurt dışında yaşanılan sürenizin tespiti için istemişlerdir. Emeklilik için zorunlu giriş – çıkış yapma gibi bir şart yoktur.

 53. Orhan özdemir dedi ki:

  İyi günler eşim romen ve Türk vatandaşıdır 2004 yılında türk vatandaşı oldu ev hanımı olarak ödeme yapılıp emekli olma hakkı varmı türkiyede sikortası yoktur yılda en fazla 2 ay yurt dışında kalmaktadır ilgi ve alakanıza şimdiden tşk

 54. Yaşar dedi ki:

  Slm ben Hollanda’da yaşıyorum ben nasil Türkiye den emekli oluyorum ben 13-1-1988 yılında ( 30 senedir benli calişiyorum ) ve Türkiye de hic calişmamişlikı yok ben ne yapma lazım ki Türkiye de emekli ola bilim bana bilgı veriseniz cok
  Memun olurum ve ne kadar aylik alirım
  Saygılar Yaşar zeylan
  Yorumunuz onay bekliyor.

 55. Sevinç dedi ki:

  Merhabalar, benim annem Azerbaycan doğumlu ve aynı zamanda türk vatandaşı. Senelerce Azerbaycanda çalışmış ama şu anda Türkiye’de ikamet ediyor 67 yaşı var nasıl burda emekli olabilir? Azerbaycanda emekli zaten ama burda da olabilirmi?

  1. Candan akcay dedi ki:

   Ekim 1966 senesinden agustos1974 senesine kadar devlet kurumunda memur olarak calıstım evlim 3 cocugum var 1996 yılından berı yurt dısıda ev kadını olarak yasamaktayım 1948 dogumluyum hangi şartlarda emeklilik hakkı kazanabilirim

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 01.04.1981 öncesi olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.

   Yukarıdaki şartlara göre 5000 gün borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.