• Çifte Vatandaş Yurtdışı Emeklilik Hakkı


  Değişen teknolojiyle birlikte insanların yaşam şartları da değişmektedir. Bazen kişiler daha bir eğitime ya da diğer hizmetlere sahip olabilmek için göç etmekte ya da belirli bir süreliğine ülkesinden ayrılmaktadırlar. Yurt dışında yaşadıkları süre içerisinde de gerekli şartları sağlarlarsa çifte vatandaşlığa geçip bulunduğu ülkedeki haklardan da faydalanma imkanı bulmaktadır.

  Ülkemizdeki birçok vatandaşımız iş bulmak için yurt dışına gitmekte ve bir süre sonra da oraya yerleşmektedir. Yabancı ülkede çalışarak elde ettiği haklarla da ülkesinde emekli olmak istemektedir. Bu kısımda en önemli olan konulardan birisi de çifte vatandaş yurt dışı emeklilik hakkıdır.

  Yurt dışında yaşayıp Türkiye’de emekli olmak isteyen vatandaşlara yönelik ilk çalışmalar 1978’li yıllarda başladı ve günümüze kadar birçok yol kat etti. Bu yeniliklerle devlet, yurt dışında çalışan kişiler ülkelerine geri dönmek isterse mağduriyete uğramamaları için ve buraya döndüklerinde sosyal hizmetlerden yararlanabilmelerini amaçlamaktadır. Diğer bir amaç ise ülkeye döviz girişinin artmasını sağlamaktır.

  Emeklilik aslında bir diğer deyişle sosyal güvence anlamına gelmektedir. Yabancı bir ülkede yıllarca çalışıp daha sonra ülkesine dönmek isteyen çifte vatandaşlar için emekli maaşı, kendi ülkesinde bir geçim kaynağı anlamına geliyor. Ayrıca bunların sonucunda da devletin sağladığı indirimli sağlık hizmetlerinden de faydalanabilirler. Belirlenen sigorta primleri yatırıldığı takdirde bu hizmetlerden herkes faydalanabilir.

  Borçlanarak Türkiye’de Emekli Olmanın Şartları

  Yabancı ülkede yaşayan vatandaşlar ve de çifte vatandaş olanların borçlanarak kendi ülkesinde emekli olabilmeleri için de belirli şartlar bulunmaktadır. Buna başvurabilen kişileri şöyle sıralayabiliriz:

  • 18 yaşını doldurmak.
  • Yurt dışında çalışmış ya da çalışıyor olmak veya yurt dışında ev hanımı olmak.
  • Türk vatandaşı olmak.

  Çifte vatandaş olanlar aynı zamanda Türk vatandaşı da sayıldıkları için bu haktan faydalanabilirler.

  Borçlanarak emekli olmada, çifte vatandaş olanlar emekli olmak için yurt dışında geçen sürelerin bir kısmını ya da isteklerine bağlı olarak hepsini borçlanabilirler. Çifte vatandaş olan erkeklerin yurt dışı emekliliklerinde aranan şart çalışılmış ya da farklı işlerde en fazla bir yıl geçmiş olmasıdır. Bayanlar da ise bu durum daha kolaydır. Ev hanımı olanlar da bu haktan faydalanabilir. Bu haktan yararlanmak isteyen çifte vatandaşların, çalıştıkları süreyi ve ev hanımları için ise ikamet sürelerini gösteren belge ile devlet tarafından belirlenen yerlere başvurmaları gerekmektedir.

  Çifte vatandaşların emekli olabilmek için başvuracakları kurumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  Halen yurt dışında bulunan kişilerden yurt dışına çıkmadan önce Türkiye’de bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması yoksa Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına başvurmalıdırlar. Yurt dışına çıkmadan önce Türkiye’de son defa prim ödenen Sosyal Güvenlik Kuruluşuna ve ev kadınları da Bağ-Kura başvurmalıdır.

  Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra yurt dışında geçen hizmetlerini borçlanmak isteyenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayanlar ise Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına başvururlar. Söz konusu olan müracaat tarihinde çalışanlar ise o an tabii oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna başvurmalıdırlar.

  Yurt dışında yaşayan çifte vatandaşlar, eğer bu haktan yararlanmak isterlerse başvuruda gerekli olan dilekçe ve beyan taahhüt belgesini doldurup söz konusu olan yerlere teslim etmelidirler.

  Söz konusu olan borçları ödemek için belirli bir süre bulunmamaktadır. Fakat borçlar ödenmedikçe borçlandırılan süreler değerlendirilmeyecektir; böylece ödenecek günlük döviz miktarının değiştirilmesi ile günlük tutarlar değişmektedir.

  tıkla sorunu sor

  Çifte Vatandaş Yurtdışı Emeklilik Hakkı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Yasar aksoy dedi ki:

   Yasar. 30 03 1961. Merhabalar 1976 ssk griris askerlik borclanma haric 1750 pirim gun sayisi 2007 yili yilinda gurcustan cifte vatandas oldum pirim eksigini odeme yapip emekli olabilirmiyim Ayrica 1992 yilinda deftere tabi vergi mukellefi oldum bagkur kaydi cikmiyof. Nasil emekli olabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında kaldığınız süreleri borçlanabilirsiniz. Bağ kur döneminizi borçlanma şansınız yok. İlk sigortalılık tarihine göre emeklilik şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 08.09.1976 ve öncesi olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.
    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir.

  2. Amil Meriç dedi ki:

   Eşim Alman ve aynı zamanda 1976 tarihinden beri T.C. vatandaşı. Kendisi Almanya’ da yaşıyor. 1 Nisan 2017 tarihinde Konya SGK na borçlanarak Emekli olma dilekçesi verildi. 29.05.2017 tarihinde
   Konya SGK’dan gelen cevapta: ”Dilekçenize istinaden İl Müdürlüğü’nden yurda giriş çıkış kaydı istenmiştir. Cevabi yazıda mevcut bilgilere göre giriş çıkış kaydınızın tesbit edilemediği, yabancı pasaport ve yabancı kimlik kartınızın fotokopilerini göndermeniz halinde yeniden inceleneceği….” böyle devam ediyor.
   Soru: Yurtdışı Borçlanma ile Emekli olmak için; Yurt’a giriç çıkış mezuatı varmıdır? Uzun zamandır Yurt’a giriş çıkış yapmamış kişiler bu kanunda yararlanamazlarmı? Cevabınız için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurda giriş çıkış tarihlerinizi, yurt dışında yaşanılan sürenizin tespiti için istemişlerdir. Emeklilik için zorunlu giriş – çıkış yapma gibi bir şart yoktur.

  3. Sevinç dedi ki:

   Merhabalar, benim annem Azerbaycan doğumlu ve aynı zamanda türk vatandaşı. Senelerce Azerbaycanda çalışmış ama şu anda Türkiye’de ikamet ediyor 67 yaşı var nasıl burda emekli olabilir? Azerbaycanda emekli zaten ama burda da olabilirmi?

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.