Bağkur

Bağkurlu İken Sigortalı Olunur mu?

Maliye Kaydı Olup Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar İle İlgili Düzenleme

Bu yazımızda Bağkurlu iken sigortalı olunur mu bununla ilgili bilgi vereceğiz. Şirket sahibi veya ortağı iseniz Bağkurlu olmak zorundasınız. Şirket sahibi veya şirket ortağı olan kişilerin aklına en çok takılan sorulardan bir kaçı da; “Bağkurlu İken Sigortalı Olunur mu? Olunursa şirketi kapatmalı yada şirket ortaklığından çıkmalı mıyım? Şirketi kapatmadan ya da şirket ortaklığımı sona erdirmeden SSK’lı olarak çalışırsam Bağkuruma ne olur?” sorularıdır. Yazımızın geri kalanında tüm bu soru işaretlerini ayrıntılarıyla gidereceğiz.

28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe koyulan 6111 sayılı torba kanun ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinize sahip ya da bir işyerine ortak iken Bağkurlu iken başkasına ait işyerinde SSK’lı olarak çalışabilirsiniz.

Peki Aynı Anda Bağkurlu İken Sigortalı Olunur mu?

Bir başka soru ise aynı anda Bağkurlu İken Sigortalı Olunur mu? Aynı Anda Bağkurlu İken Sigortalı olunabilir ancak kişi her iki kurumdan birden emekli olamaz, birey emekli olurken Bağkur veya Sigortadan bir tanesinde karar kılarak, karar verdiği kurumdan emekli olabilir.

Emeklilik sürecinde bu iki kuruma ödenmiş olan primler toplanarak işlemler sonuca bağlanır. Kişinin kararına göre Bağkur ve SGK birleştirilir, 6111 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemelerden biri de hem SGK’ya hem Bağkur’a kişinin isteği doğrultusunda prim ödenebilme durumudur. Bunun ilgili akıl karıştırıcı yer ise; bu durum yanlış anlaşılarak sanki hem Sigortadan hem de Bağkur’dan emekli olunabileceği  ve  İki farklı emekli aylığı bağlanacağı şeklinde anlaşılmalar olmaktadır. Ne yazık ki bu doğru bir durum değildir. Yani aynı anda sigortaya ve Bağkur’a prim öder iseniz emeklilik zamanınız  geldiğinde seçeceğiniz birisinden  emekli olabiliyorsunuz.

Bağkurlu İken Sigortalı Olursam Bana Faydası Ne Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kendi şirketiniz dışında başka bir firma altında Bağkurluyken sigortalı olarak çalışabiliyorsunuz. Bu durumda iki seçeneğiniz oluyor. Bunlardan biri yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni getirilen yasa ile beraber hem Bağkur hem de sigorta primlerini ödeyebiliyorsunuz. Bir diğeri ise Bağkurunuzu durdurup sigortanız ödenmeye devam ediyor. Peki sigortalı iken Bağkur primlerini ödemeye devam etmenizin ne gibi bir artısı olur?

SGK emekli aylığı hesaplanır iken hem Bağkur’a hem de sigortaya ödenen primler toplanıyor. Bu durumun faydası ise ödenen primde ortaya çıkmaktadır. İki ayrı kurumada prim ödendiğinden dolayı, kişinin prim hanesine çok yüksek sayılar yazılır ve birey emekli olur iken bunun avantajını görür. Pek tabii sonuç olarak da kişi emekli olduğu zaman çok daha yüksek maaş almaya başlar.

Sonuç olarak kişiye iki farklı emekli aylığı bağlanamaz ve iki farklı kurumdan aynı anda emekli olamaz. Yani hem SGK hem Bağkur’dan aynı zamanda emekli olamaz. 6111 sayılı kanun sadece iki ayrı prim ödeme kolaylığını ve Bağkurlu iken SGK’lı olabilme kolaylığını getirmiş fakat iki ayrı kurumdan aynı anda emekliliği getirmemiştir.

Shares:

2 Yorumlar

 • Mustafa ahtik
  17.06.2019

  Merhaba ben 2002 den 2007 arası bağkur ve sigortalı olarak çalıştım ben esnaf bağkur luyum sigorta başlangıcı 1983 esnaf bağkurumu hiç ödeme yapmadım bu yaklaşık 8 senelik bağkur şim di emekli olmak için uğraşıyorum sigortaya çatışmayan günlerimi almak için uğraştım vermediler ya hiç almayacaksın yada hepsini alacaksın dediler sigortaya çatışmayan günüm 400gün bu 400 günü alırsam emekli oluyorum yardım cı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Bulent izmirli
  09.03.2018

  Merhaba bagkurluyum emekliliğime askerliğimi borclandıktan sonra 210 gunum kalıyor maddi sıkıntılardan dolayı ssk lı bir işe girdigimde
  210 gun sonunda bagkurdan emekli işlemlerime baslayabilirmiyim.bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim,
  Ssk iken bagkurdanda prim borcu çıkarmı?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir