Bağkur

Bağ-Kur’dan SSK’ya Geçiş

Ülkemizde birçok vatandaş sigorta kolları arasındaki geçişleri merak etmektedirler. Bu geçişler bazen insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş de önemli olan konulardandır. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş sayesinde birçok vatandaş emekliliklerini daha avantajlı yaşayabilmektedir.

Sigortalılık kapsamı yasalar tarafından belirlenmiştir ve bu şartları sağlayan kişiler sigortalı olabilirler. Sigortalı olmanın kanuna göre şartları belirlenmiştir. Sigortalı sayılabilmenin şartı, çalışan ve çalıştıran arasında hizmet akdi bağının bulunmasıdır. Sigortalı olmanın şartlarında ücret alma konusu işlenmemiştir. Sigortalı olmak, kişilerin isteğine göre belirlenmez, işe alınma durumunda kendiliğinden kazanılan bir hak ve sorumluluk olarak sayılmıştır.

Bağ-Kur, özelde ya da devlette çalışma imkanı bulamayan kişilerin tabi oldukları sigorta koludur. Bağ-kurlu vatandaşlar, bu sigortalılık kapsamında primlerini ödeyerek emeklilik hakkına sahip olurlar. Ayrıca sağlık hizmetlerinden de indirimli yararlanırlar.

Devlet tarafından belirtilene göre artık Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş mümkün olmaktadır. Eskiden, Bağ-Kurlu vatandaşın SSK kapsamına geçiş yapabilmesi için başka bir yerde şirket ortaklığı ya da vergi mükellefiyeti varsa, bunları sonlandırması gerekiyordu.

Son yapılan düzenlemelere göre bu şartlar kaldırılmıştır. Buna göre, Bağ-Kura bağlı olan bir şirkete ortak olan ve vergi mükellefiyeti olan bir Bağ-Kurlunun, Bağ-Kurdan SSK’ya geçiş yapabilmesi mümkün olmaktadır. Burada önemli olan bir diğer konu da emeklilikten faydalanmadır. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapan kişinin emeklilik hakkından faydalanabilmesi için son 7 yılda en az 3,5 yıl fiilen SSK kapsamında çalışıyor olması gerekiyor.

Fiilen çalışma konusu da önemlidir. Borçlanma kapsamındaki hizmetler, fiilen hizmet kapsamına girmediği için geçişteki emeklilik şartına uymamaktadır. Bu yüzde kişinin bizzat 3,5 yıl çalışmış olması gerekmektedir.

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen kişiler bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezine ya da bulundukları yerdeki Sosyal İl Müdürlüğüne başvuru yapmalılar. Bu bildirimin yapılmaması durumunda kişinin Bağ-Kuru durdurulamaz. Böylece hem SSK’ya hem de Bağ-Kur’a prim ödemesi gerekir. Bu da kişinin zararına olabilmektedir.

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapmış olan kişiler prim ödemelerini iki sigortalılık kolundan da devam ettirebilirler. Bu durumun sonunda emekli maaşları daha da artış gösterecektir. Bu durum için de geçiş yapmak için dilekçe verdikleri kurumlara bunu bildirmeleri gerekmektedir.

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişte kişiler dilekçe ile talepte bulunmaları gerekmektedir. Bu dilekçenin bir örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

İLGİLİ BAĞ-KUR MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İSTANBUL

TC:

Konu: SSK’ya geçiş ve Bağ-Kur kaydımın durdurulması.

Kurumunuza aylık Bağ-Kur primi ödemekteyim, fakat …/…./….. tarihinde ……………………………………..-…… sigorta sicil numarasındaki iş yerinde çalışmaya başladım. Adıma mükerrer kayıt oluşturulmaması için konuyla alakalı Bağ-Kur kaydımın durdurulmasını, adıma tahakkuk prim belgesi düzenlenmemesini ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

Ad Soyad

İmza

 

Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişte yeni adımlar atıldığı için artık bu geçişler emekli olmak isteyenler daha çok tercih edilen durum olmuştur. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişin daha cazip olmasının sebepleri şöyle sıralanabilir:

 • SSK kapsamındaki emeklilikte daha yüksek aylık bağlanmaktadır. Bu fark oranı %10 ile 15 arasında değişmektedir.
 • SSK kapsamında kişiler daha erken emekli olabilmektedir. Erken emeklilik sayesinde şartlar sağlanınca emeklilik daha kolaylaşmaktadır.  10 Yıla kadar erken emeklilik hakkı doğabilmektedir.
 • SSK kapsamında emeklilik olduğunda daha az prim ödeme imkanı olmaktadır. Bağ-Kurlular 9000 gün prim öderken, bu gün sayısı SSK kapsamındakilerde 5000’e kadar düşebilmektedir.
Shares:

8 Yorumlar

 • hasan
  06.12.2020

  merhaba size birşey sormak istiyorum ben ssk girişli 1989 5000 günüm var sonra 2009 bakura geçttim 1600 pirim var sonrassk geçtim 900 ordan var 1972 dogumluyum ben lösemi geçirdim vergi indirimi aldım bana 1261 takıldın dediler kabul olmadı şimdi tekrar raporalacam mamüllü emekliliigi başvuracam kabul olurmu ordanda nda 1261 takıldın derlermi ben bakuru hiç saysam bugün emekliyim nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.12.2020

   Merhaba,

   2008 öncesi sigorta başlangıçlarında son 7 yıla bakılıyor. 1261 güne takılmanız normal. Malülen emeklilik için oran alabilirseniz 1261 e takılmazsınız.

 • saim
  19.11.2020

  bağkurlu olduğum şirketde ortağım aynı şirket de çalışan olarak ssk ya gecebilir miyim?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   23.11.2020

   Merhaba,

   Şirket ortakları kendi şirketlerinde ssk lı olamaz. Ancak başka şırketlerde olabilir.

 • Faruk Oğuz
  08.06.2018

  03.08.1972 Doğum tarihim.03.01.1994 yılı Bağkur giriş başlangıcı.20.02.1995 Bağkur dan ayrıldım.1997 Aralık ve1998 Ocak yıllarından 45 gün SSK var.14.02.2001 yılından 30.11.2010 tarihine kadar bağkurum var.28.12.2010 dan 31.05.2018 tarihine kadar isteğe bağlı bağkurluydum.
  SORUM : SSK dan mı yoksa Bağ-Kur’da mı emekli olmalıyım ve ne zaman emekli olabilirim.Teşekkürler.

  Cevapla
 • nevzat
  08.02.2018

  4b den 2012 de ssk ya geçtim arada boşluklarım oldu ve şu anda 4b den yüklü bir pirim borcu geldi peki neden

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.02.2018

   Merhaba,

   Eğer vergi mükellefiyetiniz devam ediyor ise veya şirket ortağı iseniz. SSK dan her boşlukta Bağkur devreye girer. Aynı anda işlemiş de olabilir. Kurumdan döküm alarak ssk ile çakışan gün var ise bu günlerin borcunu sildirebilirsiniz.

 • Tolga yüceler
  27.01.2018

  Ben daha önce 12 yıl Bağkurluydum ve şirketi kapattım şimdi ise 4 senedir sigortalı olarak çalışıyorum otomatik olarak SGK geciyomuyum yoksa dilekcemi vermem gerekiyor teşekkürler.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir