• Bağ-Kur’dan SSK’ya Geçiş


  Ülkemizde birçok vatandaş sigorta kolları arasındaki geçişleri merak etmektedirler. Bu geçişler bazen insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş de önemli olan konulardandır. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş sayesinde birçok vatandaş emekliliklerini daha avantajlı yaşayabilmektedir.

  Sigortalılık kapsamı yasalar tarafından belirlenmiştir ve bu şartları sağlayan kişiler sigortalı olabilirler. Sigortalı olmanın kanuna göre şartları belirlenmiştir. Sigortalı sayılabilmenin şartı, çalışan ve çalıştıran arasında hizmet akdi bağının bulunmasıdır. Sigortalı olmanın şartlarında ücret alma konusu işlenmemiştir. Sigortalı olmak, kişilerin isteğine göre belirlenmez, işe alınma durumunda kendiliğinden kazanılan bir hak ve sorumluluk olarak sayılmıştır.

  Bağ-Kur, özelde ya da devlette çalışma imkanı bulamayan kişilerin tabi oldukları sigorta koludur. Bağ-kurlu vatandaşlar, bu sigortalılık kapsamında primlerini ödeyerek emeklilik hakkına sahip olurlar. Ayrıca sağlık hizmetlerinden de indirimli yararlanırlar.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Devlet tarafından belirtilene göre artık Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş mümkün olmaktadır. Eskiden, Bağ-Kurlu vatandaşın SSK kapsamına geçiş yapabilmesi için başka bir yerde şirket ortaklığı ya da vergi mükellefiyeti varsa, bunları sonlandırması gerekiyordu.

  Son yapılan düzenlemelere göre bu şartlar kaldırılmıştır. Buna göre, Bağ-Kura bağlı olan bir şirkete ortak olan ve vergi mükellefiyeti olan bir Bağ-Kurlunun, Bağ-Kurdan SSK’ya geçiş yapabilmesi mümkün olmaktadır. Burada önemli olan bir diğer konu da emeklilikten faydalanmadır. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapan kişinin emeklilik hakkından faydalanabilmesi için son 7 yılda en az 3,5 yıl fiilen SSK kapsamında çalışıyor olması gerekiyor.

  Fiilen çalışma konusu da önemlidir. Borçlanma kapsamındaki hizmetler, fiilen hizmet kapsamına girmediği için geçişteki emeklilik şartına uymamaktadır. Bu yüzde kişinin bizzat 3,5 yıl çalışmış olması gerekmektedir.

  Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapmak isteyen kişiler bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezine ya da bulundukları yerdeki Sosyal İl Müdürlüğüne başvuru yapmalılar. Bu bildirimin yapılmaması durumunda kişinin Bağ-Kuru durdurulamaz. Böylece hem SSK’ya hem de Bağ-Kur’a prim ödemesi gerekir. Bu da kişinin zararına olabilmektedir.

  Bağ-Kur’dan SSK’ya geçiş yapmış olan kişiler prim ödemelerini iki sigortalılık kolundan da devam ettirebilirler. Bu durumun sonunda emekli maaşları daha da artış gösterecektir. Bu durum için de geçiş yapmak için dilekçe verdikleri kurumlara bunu bildirmeleri gerekmektedir.

  Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişte kişiler dilekçe ile talepte bulunmaları gerekmektedir. Bu dilekçenin bir örneğini aşağıda bulabilirsiniz.

  İLGİLİ BAĞ-KUR MÜDÜRLÜĞÜ’NE

  İSTANBUL

  TC:

  Konu: SSK’ya geçiş ve Bağ-Kur kaydımın durdurulması.

  Kurumunuza aylık Bağ-Kur primi ödemekteyim, fakat …/…./….. tarihinde ……………………………………..-…… sigorta sicil numarasındaki iş yerinde çalışmaya başladım. Adıma mükerrer kayıt oluşturulmaması için konuyla alakalı Bağ-Kur kaydımın durdurulmasını, adıma tahakkuk prim belgesi düzenlenmemesini ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

  Saygılarımla.

  Ad Soyad

  İmza

   

  Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişte yeni adımlar atıldığı için artık bu geçişler emekli olmak isteyenler daha çok tercih edilen durum olmuştur. Bağ-Kur’dan SSK’ya geçişin daha cazip olmasının sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • SSK kapsamındaki emeklilikte daha yüksek aylık bağlanmaktadır. Bu fark oranı %10 ile 15 arasında değişmektedir.
  • SSK kapsamında kişiler daha erken emekli olabilmektedir. Erken emeklilik sayesinde şartlar sağlanınca emeklilik daha kolaylaşmaktadır.  10 Yıla kadar erken emeklilik hakkı doğabilmektedir.
  • SSK kapsamında emeklilik olduğunda daha az prim ödeme imkanı olmaktadır. Bağ-Kurlular 9000 gün prim öderken, bu gün sayısı SSK kapsamındakilerde 5000’e kadar düşebilmektedir.


  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur’dan SSK’ya Geçiş İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.