• Bağ-Kur SSK Çakışması


  bağkur indirimi

  Ülkemizde birden fazla sigortalılık kolları bulunmaktadır. Bunlar SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kurdur. Bazı durumlarda bu sigortalılıkların çakışması durumu meydana gelmekteydi. Bağ-Kur SSK çakışması torba yasa ile yapılan düzenlemelerle birlikte sona ermiştir.

  Bağ-Kur SSK çakışması dediğimiz gibi yeni çıkan torba yasa ile düzene koyulmuştur. 2829 sayılı kanuna göre, Sosyal Güvenlik Kurumlarına tabi olan kişilerin sahip oldukları hizmet süreleri, aynı tarihlerde değilse aylık bağlanmasına hak kazanıldığı takdirde birleştirilmektedir.

  Birden fazla Sosyal Güvenlik Kurumuna aynı anda tabi olan sigortalıların geçerli sigortalılık statüleri 2829 sayılı kanuna göre belirlenmekteydi. Buna göre, Emekli Sandığına tabi olarak geçirilen hizmet süreleri, Bağ-Kur ya da SSK hizmetleri ile çakışırsa Emekli Sandığında sahip olunan hizmet süreleri geçerli sayılıyordu. Diğer bir kısımda da, SSK ile Bağ-Kur arasında olan hizmet çakışmalarının aksine bir hüküm yoksa, önce hangi hizmet başlamışsa ve o kurumdaki sigortalılık sona ermemişse diğer kurumdaki hizmetler geçerli sayılamamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağ-Kur SSK çakışması sırasında Bağ-Kur ve SSK arasında borç aktarımı da belirli şartlarla yapılmaktadır ve her kısım aktarılamamaktadır. 5510 sayılı kanuna göre SSK kapsamında bulunan hizmetlerinin iptali ve ödenmiş olan primlerin Bağ-Kura aktarılması sırasında aktarılan kısımlar şöyle belirlenmiştir:

  • Sadece sigortalı işçi hissesinden:
  • Uzun caddeli sigorta kodları.
  • Genel sağlık sigortası primi.
  • İşsizlik sigortası priminin sigorta kolları arasından aktarımı yapılmaktadır.

  SSK, Bağ-Kur kapsamındaki çakışan dönemlerdeki prim borcu karşılanmazsa, işverenin hesabından aktarım yapılamamaktadır.

  Çakışan dönemde SSK kapsamında ödenmiş olan primler, aynı dönemdeki Bağ-Kur prim borcundan fazla ise, yeteri kadar olan sigortalı hissesi ilgili dönemin borç kısmına aktarılmaktadır.

  Kendi İş Yerinden SSK Bildirimi

  Bir kişi Bağ-Kur kapsamında olup da bir iş yerine sahip olabilir ya da bir iş yerine ortak olmuş olabilir. 5510 sayılı kanuna göre Bağ-Kurlu olan bu kişi, bu iş yerinden dolayı SSK kapsamında sigorta bildirememektedir.

  Hizmet birleştirme işlemleri sırasında kontrol edilen durumlardan birisi de budur. Sigortalıların kendi sahip oldukları ya da ortak oldukları iş yerinden sigorta bildirmiş olup olmadığına dikkat edilir. Bu bildirim durumlarında ortaya çıkan hususlar ve sonuçları şöyle sıralanabilir:

  Bir kişi kendi iş yerinden kendisini SSK kapsamında sigortalı olarak bildirirse; SSK hizmetleri iptal edildikten sonra ödenmiş olan primler hem sigortalı hem de işveren hissesi olarak Bağ-Kura aktarılmaktadır.

  Bir kişi eğer ortak olduğu bir iş yerinden SSK kapsamında sigortalı olarak bildirilirse sadece sigortalı hissesi Bağ-Kura aktarılmaktadır.

  Sosyal Güvenlik Destek Primi Çakışması

  Bazı durumlarda Bağ-Kur ve SSK kapsamında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödenmiş süreler çakışabilmektedir. Bu primlerin çakışması durumunda prim aktarımı yapılmaktadır.

  Aktarımlar belirlenen taraftaki primlerin ödenmiş olması halinde yapılmaktadır. Eğer SSK tarafından primler ödenmemiş ise aktarım yapılamaz, bu yüzden de Bağ-Kur kapsamındaki primlerin zamları ile birlikte söz konusu olan kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir. Bu açıdan kişiler prim aktarımı konusuna dikkat etmelidir.

  Çakışan hizmet süreleri içerisinde hangi tarafın geçerli olduğu da önemlidir. Çakışan hizmette Bağ-Kur kapsamında yer alan sigorta süresi geçerli olması ve SSK kapsamındaki sigortalılık süresinin geçersiz olması durumunda, buna ek olarak da SSK kapsamında primler ödenmemişse; Bağ-Kur kısmına aktarım yapılamaz.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur SSK Çakışması İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.