ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Ödeme Durumu Olmayanlar

Bağ-Kur Ödeme Durumu Olmayanlar
24.12.2016

Bağ-Kur ülkemizdeki sigorta kollarından sadece birisidir. Bağ-Kur kapsamında vatandaşlar primlerini ödeyerek emekliliğe hak kazanırlar ve ayrıca sağlık gibi indirimli hizmetlerden de faydalanırlar. Fakat bazı durumlarda vatandaşlar Bağ-Kurlarını ödeyemezler. Bağ-Kur ödeme durumu olmayanların ne yapması gerektiğini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Değişen zamanla ve artan giderlerle birlikte hayat daha da yaşanılması zor bir hale gelmiştir. Prim ödemek zorunda kalan sigortalılar da değişen şartlarla birlikte ödeme zorluğu yaşamaktadır. Bilindiği gibi Bağ-Kur primlerinin belirlenmesi asgari ücrete bağlıdır. Asgari ücretin de sürekli artması ile birlikte yükseliş gösteren Bağ-Kur primlerinin ödemesi için durumu olmayan Bağ-Kurlular da artmaktadır. Primlerini ödeyemediği için Bağ-Kurlular, sağlık hizmetinden de faydalanamamaktadır. Sadece sigortalı olan vatandaşın kendisi değil, bakmakla yükümlü oldukları kişiler de sağlık hizmetinde faydalanamazlar.

Böyle durumlarda Bağ-Kur ödeme durumu olmayanların Bağ-Kur primi ödememe durumu ortaya çıkmaktadır. 5510 sayılı kanunda belirtildiği üzere gelir seviyesi belirli bir seviyenin altında olanlar Bağ-Kur primlerini ödemesine gerek kalmamaktadır.

Bağ-Kur ödeme durumu olmayanların bu muafiyetten yararlanabilmeleri için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. 5510 sayılı Kanuna göre, yıllık faaliyet gelirlerinde, bu faaliyete ilişkin olan masraflar düşürüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının prime esas günlük kazanç alt sınırının 30 katından az olursa kişiler sigortalılıklarını sona erdirebilirler. Bunun için gerekli olan belgeye Sigortalılık Muafiyet Belgesi adı verilir.

Tarım Bağ-Kurluların bunu yapabilmesi için bağlı bulundukları Ziraat Odasından  bu belgeyi alarak doldurmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise bu belge Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir.

Bu belge düzenlendikten sonra 10 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunulmalıdır, 10 gün içerisinde başvurmayan Bağ-Kurluların sigortalılığı ise başvurdukları tarihten itibaren durdurulmaktadır. Sonrasında da bu kişi Bağ-.kur primi ödemekten muaf sayılır.

65 Yaş ve Üzeri Tarım Bağ-Kurlular

Devlet yaşlılara da ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Ziraat Odasına olan kayıtlarından dolayı ya da Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine kaydından dolayı zorunlu olarak Bağ-Kurlu olan 65 yaş üstü kişilerin Bağ-Kur ödemesine gerek yoktur. Bu kişilerin Bağ-Kurlarını durdurabilmeleri için Bağ-Kur kayıtlarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe vermeleri gerekmektedir.

Prim Borcunun Olması Durumu

Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişiler, prim borcuna sahip olmaları durumunda bazı kısıtlar getirilmektedir. Bağ-Kurlu kişinin 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcu bulunması durumunda sağlık hizmetinden faydalanma imkanı bulunmamaktadır. Bu da vatandaşların zorlukla karşı karşıya kalmasına neden olur.

Bağ-Kur Sigortalılık Süresi Dondurma

Bazı durumlarda Bağ-Kurlu vatandaşlar prim borçları bulunduğundan dolayı sağlık haklarından faydalanamaz ya da emekli olmaya yetecek kadar primi ödenmemiştir. Borçları ile birlikte sigortalılık süreleri de dondurulmuş olanlar ise durumları uygun olduğu zaman sigortalılık sürelerini tekrar ihya edebilirler yani canlandırabilirler.

Gecikme ceza ve faizleriyle birlikte katlanarak artmış olan borçları ödemek Bağ-Kurlu vatandaşlar için zor olmaktadır. Böyle durumlarda da yukarıda belirttiğimiz gibi Bağ-Kur dondurma işlemi gerçekleştirilir. Bu kişiler ileride tekrar ödeme talebinde bulunurlarsa, asgari ücret üzerinden faizsiz bir ödeme gerçekleştirirler. Ayrıca Bağ-Kur sigortalı kişinin, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplanmış olan borçlarının tamamının 3 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Eğer bu dönemde borcun tamamı ödenmezse, ödenmiş olan kısım kişiye geri iade edilir ve dondurulma dönemine geri dönülür.

Yorumlar

 1. Murat dedi ki:

  merhaba emekli yaşımın dolması için beklemekteyim vergi mükellefi idim işyerimi eşime devrettim bagkur başlamış otomatik olarak 6 ayda 4.500 tl prim borcu gözüküyor nasıl bir yol izleyerek en asgari öderiz tşk ler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre asgariden borçlandırılma yapılmış.

 2. Hasank dedi ki:

  Annem babandan emekli sandığından dul aylığı almakta ve sağlık hizmetinden yararlanmaktadır. Annemin adına işyeri açılışı yaptik ve bağkur u açıldı. Yaşından dolayi ona bir faydası olmayacağı için bağkur ödemeyi istemiyorum. Emekli sandığı maaştan kesinti ve sağlık hizmetinde sorun olmaz dedi. Bağkur dan dolayı bir sorun yaşarmışız. Hiç bir sekilde prim odemesi yapmaz isek.tşk ederim şimdiden…

 3. Elif dedi ki:

  Merhaba şu an bagkura 7000 bin tl borcum gözüküyor. Ve işlerin durumuyla bu ay tekrar ödemeye başlayacağım geçmiş borcu değilde bu ay ki borcu ödendiğinde sağlıktan yararlanabilecek miyim ve bu borcun mutlaka ödenmesi mi gerekiyor ödemezsem borç ve o borcun olduğu prim gün sayıları silinir mi

 4. ferdi koç dedi ki:

  mrb.babam 2013 te dükkan işletmeye başladı ama bağkura hiç para yatırılmadı.şimdi sigortalı olarak çalışıyor.e devletten baktığımızda bağkur borcu çıkmıyor.geçmişe dönük biriken gün sayısı silinir mi.ödemek istersek birşey yapabilirmiyiz?teşekkür ederim iyi günler

 5. Mehmet Ali dedi ki:

  Merhabalar…

  Bağkur’luyum trafik kazası sonrası 5 gün yoğun bakımda,5 günde normal serviste tedavi gördüm.30 günlük iş göremezlik raporu ile evde istirahat yapmam istendi ve iş yerim kapalı çalışmadım.bu durumda bağkur bana ne kolaylık sağlayabilir.rapor ödemesi yapılıyormuş,prim indirimi falan ne yapabilirim… teşekkürler…

 6. Yurdal dedi ki:

  Selamlar.
  6500 ssk primim var. 7 senedir çalışmıyorum, emeklilik yaşımın dolmasını bekliyorum. Şuan emekli olsam 2500 TL maaş alacağım. Bu sürede de eşimin ssk’sından yararlanıyorum.
  Şahıs şirketi kurma niyetindeyim. Otomatik olarak bağkur olacağım. Bu durumda emekli olduğumda (4 sene sonra) maaşımın düşmemesi için ne yapabilirim. Hiç bağkur primi ödemesem olur mu mesela.
  Yada en düşük prim tutarını ödesem (3.5 sene süreyi aşmadan) emekli maaşını ne kadar etkiler günümüz değeriyle.
  Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ödeyeceğiniz bağkur primleri maaşınızı düşürmez. Az da olsa artış sağlar. Ancak belirttiğiniz gibi 3,5 sene şartına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde 9000 gün prim ödemeniz gerekir.

 7. İsa dedi ki:

  Merhaba
  5 aydır bağkur devam ediyor ama ödemiyorum ziraat odasından muafiyet belgesi alıp kapattirsam 5 aydır biriken 3000 tl yakalasik rakamı ödemek zorunda miyim ödemeden sağlık haklarından faydalanma imkanım var mi ? Tessekkür ederim

 8. Ayhan sirtaki dedi ki:

  Merhaba bana iş yeri devredildi, 1 ,2 ay içinde de ben devrettim, sgk bağkur işlemlerini muhasbeci yapacak dediler , yapmamışlar, e devletten baktım 5000₺ borç var, bunu nasıl sildirebilirimm.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muhasebecinizden veya bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden işi bırakma bildirimini alarak yine işyerinin bağlı bulunduğu SGM Bağkur servisine müracaat ederek. Bağkurunuzu iptal edebilirsiniz. sadece 2 aylık bağkur borcunuz kalacaktır.

 9. mahmut dedi ki:

  zorunlu bağluyum.fakat ödeme gücüm yok.faiz çalışıyor.sonuç ne olur?

 10. asil dedi ki:

  zorunlu bağluyum.fakat ödeme gücüm yok.faiz çalışıyor.sonuç ne olur?

 11. Caner dedi ki:

  Merhaba. 5600 civari ssk pirimim var 1020 civari da bagkur pirimim var bagkur odememi kessem daha sonra sigortalı olarak calisip pirimimi tamamladigim da gecmise dayali bagkur borcumu tekrardan odemem gerekli olurmu..???

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borç silinmesi gibi bir af çıkmaz ise borçlarınızı ödemeden emekli olamazsınız.

 12. Omer dedi ki:

  Merhabalar bağkur 380 gün borcum var birkaç yıl önce yapilandirdim ama işten ayrılınca ödeyemedim. Yapılandırma bozulmuş. Şimdi gittim ödemek istedim fakat 1500 TL olân borç 30.000₺ ye çıkmış nâkit olarak 9.000₺ ödemem gerektiğini söylediler ayın 31 ine kadar fakat yine odeyemeyecegim o tarihe kadar emekli olamazsin ödemezseň diyorlar dogru mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer teksitlendirme yapmasaydınız bu borcunuz silinecekti. ancak 1500 tl olan borç 9000 tl de olmaz Peşin ödeme ile faizin %90 sını silinecektir. Prim eksiğiniz mi var?

 13. e,ömer özcan dedi ki:

  10 at 13 gün bagkurum var bunu sildirmek istiyorum ne yapmam gerekir çünkü ödeme gücüm yok saygılar

 14. Gokhan dedi ki:

  Merhaba benim basit usul ve kira olan dukkanim var..evimde kira. Fakat bagkurumu yaklaşık 3 senedir odeyemiyorum..hanim sigortali ikide 5 yasinda cocugum var.fakat ben sagliktan yararlanamiyorum.. ne yapmaliyim varmi bi cozumu..

 15. gülten gülay dedi ki:

  3 aylık birikmiş bağkur prim borcum ve 5600 tutarında yapılandırılmış borcum bulunmakta.yapılandırma borcumu da 3 aydır ödeyemiyorum. yıl sonuna kadar ödeme imkanım yok. bu borçlar silinebilir mi.?yada nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

 16. Bahar dedi ki:

  Merhaba benim üstümde dükkan vardı 1 veya 2 ay durdu sonra devrettim dükkanı sahibine fakat bakur yatırmamış. 1700 tl civarındaydı. Ciddi derecede hastayım fakat hastaneye gidemiyorum bakur borcum yüzünden. Şuan baktığımda 3500 tl borç görünüyor ve hiçbir yerden gelirim yok bilgi verirmisiniz bu konuda ne yapmam gerekiyor gerçekten çok ciddi hastalığım ameliyat olmam lazım lütfen biri yardımcı olsun bilgi versin .

 17. Arif dedi ki:

  Merhabalar 55 yaşında bir kadın daha önce sigorta veya bağkur başlangıcı yok eşi bağkur dan emekli bu kişi toplu ödeme yapıp emekli olabilir mi

 18. hüseyin dedi ki:

  iyi günler oyun salonu işletiyorum ama son iki aydır işlerim iyi değil bağkur primi ödemezsen ileri de ne gibi sıkıntılarla karşılaşırım bir de yukarıdaki yazı da gelir belgelenirse muaf olunabiliyor yazmıştı bu muaf yine sağlık hizmetlerinden yararlanmama engel olur mu olmaz mı ?

 19. Tarik dedi ki:

  4 ay once ticari panelvan araba aldim 4130 tl fatura kesiyorum 4 aydir primlerimi odemiyorum cunku arabanin masraflari muhassebeci fln nerdeyse giderim gelirimden fazla esim calismiyor daha once sigortali olarak calistim 5730 gunum var 5850 gune tabiyim bagkur primi odemek istemiyorum cunku onuda odersem eve para kalmiyo yetmiyo yani …ne onerirsiniz tesekkurler

 20. halil dedi ki:

  2010 yılında vergi mükellefi oldum 8 ay 19 gün bagkur borcum var. Ama hiç prim ödemedim. şuan kpss ye hazırlanan emekli babasından harçlık alan biriyim. Gss faydalanamıyorum. Bagkur borcun var diyorlar . 3.500 tl.lik Bu borcu ödeyemiyorum. Bagkurumu sildirmem için ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim.

 21. CEMİL dedi ki:

  Merhaba Babam 1967 Doğumlu 1988 Mart Ayı15 günlük 1992de 5Ay olmak üzere Sigorta girişli 1994 te Tarım bağkuruna geçmiş Şuan 52 yaşında 2017 de Ek 5e geçip 2 ay yatırmış Toplam 500 güne yakın Primi var En yakın nasıl emekli olabilir Toplu para yatırıp emekli olma imkanı SGK veya Bağkurda varmı Cevaplayacagınz için Teşekkür Ederim.

 22. CEMİL dedi ki:

  Merhaba Babam 1967 Doğumlu 1988 Mart Ayı15 günlük 1992de 5Ay olmak üzere Sigorta girişli 1994 te Tarım bağkuruna geçmiş Şuan 52 yaşında 2017 de Ek 5e geçip 2 ay yatırmış Toplam 500 güne yakın Primi var En yakın nasıl emekli olabilir Toplu para yatırıp emekli olma imkanı SGK veya Bağkurda varmı Cevaplayacagınz için Teşekkür Ederim.

 23. memhet can dedi ki:

  Merhaba..
  bagkur yapilandirma taksitlerimi düzenli ödedim.Ancak prim ay sayısi 3 ay oldugu icin yapilandirmam bozuldu.Simdi ne yapmam gerekiyo bugune kadar ödedigi. yapılandırma taksitlerim ne olacak.bugunden spnra sagliktan nasil faydalanabilirim

 24. fadime dedi ki:

  merhaba ben 1970 dogumluyum ilk işe giriş tarihim4/a 26.4.2013. 37 gün 4/B giriş tarihim 21/10/2014 toplam gün sayım 1211(3 yıl 11gün) günüm var henüz günüm az fakat ben bağkur pirimimi evde calışan olarak ödüyorum.pirim ödemede zorluk cekmeye başladım.emekli olmak icin ne gibi bir yol izlemeliyim.pirimleri ödemesem borclanabiliyormuyum gibi aklıma birşey gelmiyor sizin önerilerinize ihtiyacım var şimdiden cok teşekkür ederim kolay gelsin saygılar.

 25. memhet can dedi ki:

  4b bağkur yapılandirma taksitlerinden 1 tanesini zamaninda ödemezsem taksitim bozulur mu sagliktan yararlanabilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Üst üste 2 ay veya yıl içinde iki ay ödenmez ise taksit bozulur. Tek taksit ile bozulmaz.

 26. pinar dedi ki:

  merhaba 4b bağkur yapılandırmamız var 2 ayda bir düzenli ödeme sağlamaktayım.Bu ay yine yapilandirma taksidim var ödedim.Ancak aylik prim ödemem 60 günü gecerse yani prim borc durumum 3 ay olursa yapılandırmam bozulur mu??bozulmaz ise tekrar sağlık hizmetinden yararlanmam icin prim borcunun tamamini mı yatırmalıyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet bir takvim yılı içinde tahakkuk eden vadesi gelen 2 dönemlik borcu ödememeniz halinde hem taksitleriniz bozulur hem de sağlıktan yararlanamazsınız.

 27. Halil dedi ki:

  Yeni isyeri aciyorum bagkuru odemesem ne gibi zarari olur bana hic odemeden baslasam yardimci olabilirmisiniz durumum zor odemek icin ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkuru ödemez iseniz% 5 indirimden yararlanamazsınız. Sağlıktan yararlanamazsınız. Haricinde iş ile ilgili bir sorun teşkil etmez.

 28. Hüseyin Işık dedi ki:

  Merhaba. Ssk sigortalı olarak bir işyerinde çalışırken eşim ilgilensin diye ona küçük bir işyeri açmıştım.O işyerinden 22 ay prim borcum çıktığını öğrendim. Bu borcu ödemezsem ne gibi bir etkisi olur acaba? Bu arada hâlâ ssk sigortalısı olarak hala çalışıyorum.Açtığım işyeri iki yıldır kapalı.
  Yardımlarınız için çok teşekkür ederim… İyi çalışmalar…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SSk lı olarak kesintisiz çalıştıysanız. Bu dönemlere ait hizmet dökümü ile dilekçe yazarak bağkur borçlarınızı sildirebilirsiniz.

 29. Ömer dedi ki:

  Annem 6 yıldır tarım Bağ-Kur unu ödemektedir primler yüksek olduğu için artık ödeyemeyecek durumda kalmıştır emekliliğine daha 12 yıl var yas59 prim ödemeyi bırakırsak yatırmış olduğumuz paraları geri odenirmi teşekkürler

 30. Serpil dedi ki:

  Annem belediyenin wc işletmesini almıştı..bağkur ku olması gerektiğini söylemişler ve direk sistem babamın ssk sından annemi bağkur a geçirmiş..fakat ilk 2 aydan sonra yaklaşık 2 yıldır bağkur a ödeme yapamadı..kazancı çok azdı..( ışletme öncesi babamın ssk sından yararlanıyordu ) şimdi bu işletmeyi devretti fakat bağkur borcu bitmeden babamın üzerinden bakılamıyor buda tabii ki alması gereken hastane hizmetlerini engelliyor..bunun böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum.bir insan parası yok diye devlete odeme yapamadıgı için yasam ve sosyal hakkı elinden alınmamalı..bildiğiniz yapılacak birşey var mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Serpil Hanım merhaba,

   Maalesef içimizdeki yaralardan biri olarak insanın temel hakkı olan, devletçiliğin gerekliliği olarak sağlıktan ne olursa olsun vatandaş yararlanmalıdır. En az ülkemize kabul ettiğimiz muhacir kardeşlerimizin kadar vatandaşlarımızın da bu hakkı olmalı.

 31. Silmaz dedi ki:

  Kızım 18 yaşından önce basit usulle bir işyeri açtı. Ancak 18 yaşından 36 ay sonra kapanış yaptı. Bu arada bağkur ödemesi de yapılması. Bu dönemin bağkur borcu emeklilik istemezse silinebilir mi

 32. halil unal dedi ki:

  Ssk dan emekli olabilirmiyim ne yapmamak gerekir ilginize şimdiden tesekkur ederim

 33. halil unal dedi ki:

  1986 nisan sigorta başlangıcı 3400 gün pirim
  2002 _2011 bagkur 2400 gün prim
  2011 aralık pirim ödeme sonu 19 01 1965 doğum tarihin
  Bu durumda hangi tarihte emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Halil Bey,

   SSk hesaplamasına göre emeklilik şartlarını yerine getirmiş gözüküyorsunuz. en yakız sosyal güvenlik kurumunda emeklilik hesaplamanızı tekrar yaptırarak maaş için başvurabilirsiniz.