• Bağ-Kur Ödeme Durumu Olmayanlar


  Bağ-Kur ülkemizdeki sigorta kollarından sadece birisidir. Bağ-Kur kapsamında vatandaşlar primlerini ödeyerek emekliliğe hak kazanırlar ve ayrıca sağlık gibi indirimli hizmetlerden de faydalanırlar. Fakat bazı durumlarda vatandaşlar Bağ-Kurlarını ödeyemezler. Bağ-Kur ödeme durumu olmayanların ne yapması gerektiğini bu yazımızda inceleyeceğiz.

  Değişen zamanla ve artan giderlerle birlikte hayat daha da yaşanılması zor bir hale gelmiştir. Prim ödemek zorunda kalan sigortalılar da değişen şartlarla birlikte ödeme zorluğu yaşamaktadır. Bilindiği gibi Bağ-Kur primlerinin belirlenmesi asgari ücrete bağlıdır. Asgari ücretin de sürekli artması ile birlikte yükseliş gösteren Bağ-Kur primlerinin ödemesi için durumu olmayan Bağ-Kurlular da artmaktadır. Primlerini ödeyemediği için Bağ-Kurlular, sağlık hizmetinden de faydalanamamaktadır. Sadece sigortalı olan vatandaşın kendisi değil, bakmakla yükümlü oldukları kişiler de sağlık hizmetinde faydalanamazlar.

  Böyle durumlarda Bağ-Kur ödeme durumu olmayanların Bağ-Kur primi ödememe durumu ortaya çıkmaktadır. 5510 sayılı kanunda belirtildiği üzere gelir seviyesi belirli bir seviyenin altında olanlar Bağ-Kur primlerini ödemesine gerek kalmamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağ-Kur ödeme durumu olmayanların bu muafiyetten yararlanabilmeleri için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. 5510 sayılı Kanuna göre, yıllık faaliyet gelirlerinde, bu faaliyete ilişkin olan masraflar düşürüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının prime esas günlük kazanç alt sınırının 30 katından az olursa kişiler sigortalılıklarını sona erdirebilirler. Bunun için gerekli olan belgeye Sigortalılık Muafiyet Belgesi adı verilir.

  Tarım Bağ-Kurluların bunu yapabilmesi için bağlı bulundukları Ziraat Odasından  bu belgeyi alarak doldurmaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise bu belge Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmelidir.

  Bu belge düzenlendikten sonra 10 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunulmalıdır, 10 gün içerisinde başvurmayan Bağ-Kurluların sigortalılığı ise başvurdukları tarihten itibaren durdurulmaktadır. Sonrasında da bu kişi Bağ-.kur primi ödemekten muaf sayılır.

  65 Yaş ve Üzeri Tarım Bağ-Kurlular

  Devlet yaşlılara da ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Ziraat Odasına olan kayıtlarından dolayı ya da Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine kaydından dolayı zorunlu olarak Bağ-Kurlu olan 65 yaş üstü kişilerin Bağ-Kur ödemesine gerek yoktur. Bu kişilerin Bağ-Kurlarını durdurabilmeleri için Bağ-Kur kayıtlarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe vermeleri gerekmektedir.

  Prim Borcunun Olması Durumu

  Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişiler, prim borcuna sahip olmaları durumunda bazı kısıtlar getirilmektedir. Bağ-Kurlu kişinin 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcu bulunması durumunda sağlık hizmetinden faydalanma imkanı bulunmamaktadır. Bu da vatandaşların zorlukla karşı karşıya kalmasına neden olur.

  Bağ-Kur Sigortalılık Süresi Dondurma

  Bazı durumlarda Bağ-Kurlu vatandaşlar prim borçları bulunduğundan dolayı sağlık haklarından faydalanamaz ya da emekli olmaya yetecek kadar primi ödenmemiştir. Borçları ile birlikte sigortalılık süreleri de dondurulmuş olanlar ise durumları uygun olduğu zaman sigortalılık sürelerini tekrar ihya edebilirler yani canlandırabilirler.

  Gecikme ceza ve faizleriyle birlikte katlanarak artmış olan borçları ödemek Bağ-Kurlu vatandaşlar için zor olmaktadır. Böyle durumlarda da yukarıda belirttiğimiz gibi Bağ-Kur dondurma işlemi gerçekleştirilir. Bu kişiler ileride tekrar ödeme talebinde bulunurlarsa, asgari ücret üzerinden faizsiz bir ödeme gerçekleştirirler. Ayrıca Bağ-Kur sigortalı kişinin, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplanmış olan borçlarının tamamının 3 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Eğer bu dönemde borcun tamamı ödenmezse, ödenmiş olan kısım kişiye geri iade edilir ve dondurulma dönemine geri dönülür.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Ödeme Durumu Olmayanlar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. memhet can dedi ki:

   4b bağkur yapılandirma taksitlerinden 1 tanesini zamaninda ödemezsem taksitim bozulur mu sagliktan yararlanabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Üst üste 2 ay veya yıl içinde iki ay ödenmez ise taksit bozulur. Tek taksit ile bozulmaz.

  2. pinar dedi ki:

   merhaba 4b bağkur yapılandırmamız var 2 ayda bir düzenli ödeme sağlamaktayım.Bu ay yine yapilandirma taksidim var ödedim.Ancak aylik prim ödemem 60 günü gecerse yani prim borc durumum 3 ay olursa yapılandırmam bozulur mu??bozulmaz ise tekrar sağlık hizmetinden yararlanmam icin prim borcunun tamamini mı yatırmalıyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet bir takvim yılı içinde tahakkuk eden vadesi gelen 2 dönemlik borcu ödememeniz halinde hem taksitleriniz bozulur hem de sağlıktan yararlanamazsınız.

  3. Halil dedi ki:

   Yeni isyeri aciyorum bagkuru odemesem ne gibi zarari olur bana hic odemeden baslasam yardimci olabilirmisiniz durumum zor odemek icin ..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkuru ödemez iseniz% 5 indirimden yararlanamazsınız. Sağlıktan yararlanamazsınız. Haricinde iş ile ilgili bir sorun teşkil etmez.

  4. Hüseyin Işık dedi ki:

   Merhaba. Ssk sigortalı olarak bir işyerinde çalışırken eşim ilgilensin diye ona küçük bir işyeri açmıştım.O işyerinden 22 ay prim borcum çıktığını öğrendim. Bu borcu ödemezsem ne gibi bir etkisi olur acaba? Bu arada hâlâ ssk sigortalısı olarak hala çalışıyorum.Açtığım işyeri iki yıldır kapalı.
   Yardımlarınız için çok teşekkür ederim… İyi çalışmalar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSk lı olarak kesintisiz çalıştıysanız. Bu dönemlere ait hizmet dökümü ile dilekçe yazarak bağkur borçlarınızı sildirebilirsiniz.

  5. Serpil dedi ki:

   Annem belediyenin wc işletmesini almıştı..bağkur ku olması gerektiğini söylemişler ve direk sistem babamın ssk sından annemi bağkur a geçirmiş..fakat ilk 2 aydan sonra yaklaşık 2 yıldır bağkur a ödeme yapamadı..kazancı çok azdı..( ışletme öncesi babamın ssk sından yararlanıyordu ) şimdi bu işletmeyi devretti fakat bağkur borcu bitmeden babamın üzerinden bakılamıyor buda tabii ki alması gereken hastane hizmetlerini engelliyor..bunun böyle olmaması gerektiğini düşünüyorum.bir insan parası yok diye devlete odeme yapamadıgı için yasam ve sosyal hakkı elinden alınmamalı..bildiğiniz yapılacak birşey var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serpil Hanım merhaba,

    Maalesef içimizdeki yaralardan biri olarak insanın temel hakkı olan, devletçiliğin gerekliliği olarak sağlıktan ne olursa olsun vatandaş yararlanmalıdır. En az ülkemize kabul ettiğimiz muhacir kardeşlerimizin kadar vatandaşlarımızın da bu hakkı olmalı.

  6. halil unal dedi ki:

   Ssk dan emekli olabilirmiyim ne yapmamak gerekir ilginize şimdiden tesekkur ederim

  7. halil unal dedi ki:

   1986 nisan sigorta başlangıcı 3400 gün pirim
   2002 _2011 bagkur 2400 gün prim
   2011 aralık pirim ödeme sonu 19 01 1965 doğum tarihin
   Bu durumda hangi tarihte emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil Bey,

    SSk hesaplamasına göre emeklilik şartlarını yerine getirmiş gözüküyorsunuz. en yakız sosyal güvenlik kurumunda emeklilik hesaplamanızı tekrar yaptırarak maaş için başvurabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.