Genel

Baba Mirası Reddederse Toruna Dede’den Miras Kalır mı?

Konu miras olduğunda pek çok kişinin kafasında sorular oluşur. Bu sorulardan biri de baba mirası reddederse toruna dededen miras kalır mı sorusudur. Bu konu, miras hukuku ve mirasçılık ile ilgili bazı önemli hukuki prensipleri içerir. Sorunun cevabı evet olmasına rağmen süreç hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konuya dair daha fazla bilgiye içeriğimizin devamından ulaşabilir, sorularınızı giderebilirsiniz.

Torunun Dedenin Mirasını Alması Mümkün Müdür?

Konuya ilişkin ilgili maddelere bakıldığında dedenin toruna miras bırakması baba hayatta olduğu müddetçe yalnızca vasiyetnameyle gerçekleşebilir. Bunun sebebi ise torunun direkt olarak mirasçı olmasının mümkün olmamasıdır. Ancak babanın vefat ettiği durumda torun direkt olarak mirasçı konumuna geçer ve miras alabilir.

E-Devlet Miras Sorgulama : https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-miras-sorgulama/

Bu durum bilinen bir durum olsa da işin karıştığı nokta babanın mirası reddettiği noktadır. Babanın mirası reddetmesi durumunda da torun mirasçı olabilir. Miras hakkından vazgeçen kişinin ise yeniden miras üzerinde hak iddia etmesi söz konusu olamaz. Kısacası, torunun dedenin mirasını alması belirli şartlar altında mümkündür.

Babanın Mirası Reddetmesi Durumu

Pek çok kişi tarafından düşülen bir yanılgı da torunun mirastan faydalanamayacağı görüşüdür. Ancak vasiyetname ve miras reddi durumlarında torunun mirastan pay alması mümkün olmaktadır. Babanın mirası tamamen reddetmesi ile beraber mirasçı torun olur, baba hayatta olsa da olmasa da torun mirastan yararlanabilir.

Bu durum tamamen yasa ve hukuk çerçevesinde belirlenmiştir. Son olarak bahsedilen 2 durum (babanın mirası reddetmesi ve vasiyetname) haricinde hem babanın hem de torunun mirası reddetmesi durumunda miras paylaşım kuralları uygulanır.

Miras paylaşım kuralları doğrultusunda mirası reddeden kişilerin payları diğer mirasçılara eşit şekilde dağıtılır. Ayrıca miras hakkından vazgeçen kişinin ise yeniden miras üzerinde hak iddia etmesi söz konusu olamaz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir