emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Asgari Ücret Ek Ödeme Süreci Netleşiyor! Net Asgari Ücret Tutarı 5.997,30 TL Söylentisi…

Asgari Ücret Ek Ödeme Süreci Netleşiyor! Net Asgari Ücret Tutarı 5.997,30 TL Söylentisi…
27.05.2022

2022 yılı içerisinde 2.kez uygulanacak asgari ücret zammı netleşmeye başladı. Enflasyon farkı göz önünde bulundurularak belirlenecek rakam konusunda ilk veriler gün yüzüne çıktı. Yılbaşı’nda uygulanan asgari ücret zammının yanında ara zam konuşmaları gündemde yerini aldı. 2. kez uygulanacak zam tutarına yönelik temmuz ayına işaret edildi. Süreçte alınan duyumlar gerçekleşirse artış 1.744 TL tutarında olacak.

Enflasyon Rakamları İkinci Zammı Belirleyecek!

Asgari ücret için görüşülen ara zam hesaplamaları için yeni formüller gündeme geldi. Temmuz ayında uygulanması beklenen 2 zam için olası rakamlar gündemde yerini buldu. Enflasyon farkı üzerinden belirlenecek olan tutar için AK parti sözcüsü Ömer Çelik bazı açıklamalarda bulundu.

asgari zam2

Geçtiğimiz günlerde yapılan MYK toplantısında asgari ücret rakamlarına ilişkin net bir yanıt Ömer Çelik tarafından duyuruldu. Emekli ve memur zammına yönelik açıklamada şu sözlere yer verildi: “Esnaf, emekli ve çiftçi grubuna yönelik talepler takip edilerek değerlendirmeye alınıyor. Vatandaşın artarak devam eden fiyatlar altında ezilmemesi için farklı stratejiler geliştirmeye devam ediyoruz. Şu anda net bir bilgi paylaşımı yapmak mümkün değil. Şartlar olgunlaştığı anda bilgi paylaşımı yapacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bakanlık Yeni Bir Yol Haritası Belirliyor!

Yaşanan tüm bu gelişmelerin yanında AK Parti Genel başkan yardımcısı Erkan Kandemir’e temmuz ayında yapılması düşünülen asgari ücret zammına yönelik bazı sorular yöneltildi. Özellikle memur ve emeklilere yapılacak zamma dikkat çekilerek yılbaşında uygulanan zammın yetersiz olduğu söylendi.

erkan

Düzeltilen bu soru üzerine Kandemir şu yanıtı verdi: “Rutin çalışmamız şu anda devam ediyor. Halkın derdine derman olacak bir çalışma içerisindeyiz. Bununla alakalı Bakanlarımız çalışmalarını tamamladıklarında izlenecek yol haritası muhakkak ki paylaşılacak. Milletin derdi bizim derdimiz. Önümüzdeki süreçte adımları hep beraber göreceğiz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu Verileri Netleşti!

TÜİK tarafından Nisan ayına yönelik enflasyon oranları net bir şekilde açıklandı. Asgari ücret tutarına yönelik yapılacak zammın konuşulduğu bu süreçte 4 aylık enflasyon rakamı üzerinden bir değerlendirme yapılmaya başlandı. %31,71 enflasyon oranı ortaya çıktı. Bu belirli bir oranda zammın kesinleştiğini gösteriyor. Özellikle emeklilere yönelik olarak yapılacak zam önümüzdeki 2 ay içerisinde sıfır rakamına ulaşılsa bile %31,71 tutarı net bir şekilde uygulanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanından Yanıt Geldi!

Yeni gelişmeler ve söylemler süreçte oluşumuna devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da konu üzerine bir açıklama geldi. Özellikle memur ve memur emeklilerine yönelik 6 aylık enflasyon zammına yönelik dikkatler yeniden dikkat çekildi. Bakan, haziran ayını beklediğini ve burada açıklanan enflasyon rakamı ile asıl yol haritasının netleşeceğini ifade etti.

asgari zam1

Merkez Bankası Anket Sonuçlarını Yayınladı!

Anketin sonuçları da bir hayli ilginçti. Mayıs ayına yönelik ankette beklenti %3,97 oldu. Piyasa katılımcıları anketinde haziran ayı enflasyon beklentisi ise %2,97 olarak belirlendi. 6 aylık TÜFE verileri de gündemdeydi. TÜFE verisi beklentisi 968,65’e kadar ulaştı. Temmuz Ayı için 6 aylık süreçte enflasyon oranı tüm bu bilgiler ışığında %41 olarak gündeme geldi.

2022 Temmuz Ayı Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Enflasyona yönelik ne yapılabilir? sorusuna yönelik çalışmalar yasa tasarısı ile daha kontrollü hale getirilecek. Enflasyon farkı formülleri devreye girmesi ile asgari ücrette önemli bir artış yaşanacak. Bu durumda şu anda uygulanan 4 bin 253,40 TL’lik asgari ücret tutarı 6 aylık enflasyon verisinin ihtimalleri de göz önünde bulundurulduğunda 5 bin 997,30 TL’ye kadar ulaşacak. Eğer temmuz ayında yeni bir zam uygulaması yapılırsa Aralık ayında yapılacak toplantı neticesinde ikinci dönemin enflasyon oranı da dikkate alınabilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.