Trafik

Araç Kaza Sorgulama İşlemleri

Araç kaza sorgulama işlemi sayesinde alınacak olan ikinci el aracın üzerine herhangi bir hasar kaydı olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İkinci el araç alacaklar için hasar kaydı çok büyük önem taşımaktadır. Alacağınız aracın bir kazaya karışıp karışmadığını eğer karışmışsa ne kadar hasarı olduğunu bu sorgulama işlemi sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Araç kaza sorgulama işlemi için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından oluşturulan 2 farklı yol bulunmaktadır. Bu yollar ile ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamını okuyarak ulaşabilir, kaza sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

SMS İle Araç Kaza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aracın hasar durumunu sorgulama işlemini yapabileceğiniz ilk yol SMS ile sorgulama işlemidir. Sorgulama yapacağınızın aracın plakası değişmiş olsa bile, hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Bu yöntem ile sorgulama işlemi için cep telefonunuzun mesaj kısmına aracın plakasını aralarında boşluk bırakmadan yazarak  5664’e mesaj atmalısınız. Mesajınıza cevap olarak aracın hasar kaydı olup olmadığıyla ilgili bir bilgilendirme mesajı gelecektir. Bu işlem için sizden sorgulama başına 5 TL ücret alınacaktır.

Araç ile ilgili kaza bilgisi dahil detaylı bilgi almak için ise cep telefonunuzun mesaj kısmına DETAY yazarak plakanızı yazmalısınız. Gelen cevap size daha detaylı bilgiler vermektedir. Bu bilgilerden bazıları hasar geçmişleri, araç detay bilgileri, eksper raporuna göre değişen parçaları, mağdur bilgileri, trafik poliçelerinin olup olmadığı, eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumu, vefat etmiş kişilere ait hayat sigortası bilgileri ​ve trafik poliçesine ait vade hatırlatma bilgileridir

SBM Araç Kaza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç kaza sorgulama işleminizi SBM üzerinden yapmayı seçerseniz ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan sayfada 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden size uygun olanı seçmelisiniz.


Seçtiğiniz seçenek Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama ise burada bulunan kutucuklara sırası ile sorgulama yapacağınız aracın plakasını ve sigortalı T.C. kimlik numarasını yazmalısınız. Seçtiğiniz seçenek Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama ise bu kısımda sizden aracın plakası ve sigortalı VKN istenilmektedir. Bu bilgileri girmelisiniz. Eğer Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama seçeneğini seçtiyseniz aracın plakasını ve sürücü T.C. kimlik numarasını girmelisiniz

Bütün bilgileri girdikten sonra alt kısım da bulunan resimdeki karakterleri ilgili kutucuğa girerek ARA butonuna basmalısınız. Bütün bu adımları gerçekleştirdikten sonra araç kaza sorgulamanızı yapmış bulunmaktasınız.

SBM Araç Kaza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir