Haberler

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Kara Kış Yardımı Başladı!

Ankara’da ikamet eden ihtiyaç sahiplerinin faydalanması için Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımlar pek çok ihtiyaç sahibine ulaştırıldı. 2023 yılında da desteğe devam edileceği belirtildi. Başvurunun şartları ve detayları da Belediye tarafından açığa kavuşturuldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara’da ikamet edenler için belediye tarafından sunulan yardım desteği başvurusunda bulunmak için 2 farklı yöntem kullanılabilir. Birinci yöntem de Ankara’da bulunan yardım merkezlerine gitmektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 4 adet olan yardım merkezlerini 36 taneye çıkardı. İlçenizde yer alan size en yakın sosyal yardım merkezine gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak ise https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr adresine girip online olarak ön başvuru da yapabilirsiniz.

Ankara Belediyesi Yardım Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Aile nüfus kayıt örneği

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Şartları

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yardımdan yararlanmak için karşılanması gereken şartlar şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ankara il sınırları içinde yaşıyor olmak
 • Muhtardan alınan yoksulluk belgesi ile aile nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgelerinin ABB Müdürlüğüne teslim etmek
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusunda bulunmuş olmak
 • SGK kontrolü ve evde yapılan sosyal değerlendirmeden olumlu sonuç almak
 • TÜİK’in belirlediği açlık ve yoksulluk istatistiğine göre yoksulluk düzeyinde olmak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Destekleri Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardım destekleri şunlardır:

 • Kömür yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Gıda yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı
 • Sıcak yemek yardımı
 • Ekmek yardımı
 • Kara kış destek yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABB, yürüttüğü sosyal yardım kampanyalarını ihtiyaç sahibi vatandaşların Başkent kartına entegre etmiştir. Ankara’da ikamet eden ihtiyaç sahibi bireyler Başkent kart ile sosyal yardım kapsamında yapılan ödemeleri nakit olarak çekebilir ya da alışverişte temassız ödeme ile kolay bir şekilde harcayabilir. Başkent kartın herhangi bir aidat ya da ücreti yoktur.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Nasıl Yapılır?

Doğal gaz yardımları, Ankara Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü Hiçbir Çocuk Üşümesin Projesi aracılığıyla sosyal yardım alan ailelere yapılır. Doğalgaz desteği, Kara Kış desteği adı altında 2023 yılında da sürdürülmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerin Başkent kartına kış aylarında 500 TL’lik bir ödeme yapılır. İlk ödeme 5 Ocak 2023 tarihinde yapılmıştı.

Başkent kart sahibi olan ve sosyal yardım desteğinden yararlanan aileler Başkent kartları aracılığıyla abone numaralarını kullanıp gaz kiosklarından kartlarına yükleme yapabilir ya da faturalı olarak doğalgaz borçlarını ödeyebilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi erzak yardımları için ALO 153 mavi masa destek hattı aranabilir ya da online olarak https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1 adresinden form doldurularak erzak yardımı talebinde bulunulabilir. Başvurunuzda yer verdiğiniz adrese erzak kolisi belediye yetkilileri tarafından adrese teslim edilir. Bu nedenle adresinizin doğru olması çok önemlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımı Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi öğrenci yardımları aylık 330 TL olarak Başkent kartlara yüklenir. Bu sayede sosyal yardımdan yararlanan ailelerin çocukları veya yardıma muhtaç eğitim desteği alan öğrencilerin de destek alması sağlanır. Kantin desteği olarak verilen 330 TL, ocak ayından itibaren tıpkı diğer yardımlar gibi Başkent kart aracılığıyla kullanılabiliyor. Öğrenciler bu bakiyelerini sadece kantin harcamaları için harcayabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardımların sorgulamasının e-Devlet üzerinden yapılması mümkündür. https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru e-Devlet adresine girip sisteme giriş yapmanızın ardından kolay bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Aynı zamanda ALO 153 mavi masa destek hattını arayarak da sorgulama ve başvuru işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir