• 2018 – SGK İntibak Yasası Sorgulama


  2018 – SGK intibak yasası sorgulama için e-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. Edindiğiniz e-Devlet şifreniz ile birlikte sisteminize girerek emeklilik maaşınızın oranını görebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek çok az bir ücret ödeyerek e-Devlet şifrenizi satın alabilirsiniz.2018 – SGK intibak yasası sorgulama işlemlerinizi kimlikleriniz ile birlikte giderek Sosyal Güvenlik Kurumlarından da sorgulayabilirsiniz ve intibak yasası sizin için olumlu sonuçlanır ise bu kurumlardan maaş oranlarınıza da baktırabilir, yanlışlık var ise bu yanlışlığın giderilmesi için başvurularda bulunabilirsiniz.


  İntibak Zammı Nedir?

  Arapça kökenli olan intibak kelimesi uyum anlamına gelmekte ve iki şeyin ölçü oranlarının birbirini tutması olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde Emekli maaşlarını belirlemek amacıyla kullanılan prim kazancı, intibak zammı ve prim ödeme günü aynı olmasına rağmen farklı aylıklar alanlar arasında dengeyi sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Sigortalı kişiler çalıştıkları dönemlerdeki kanun maddelerinin esas alınması ile emekli aylıkları hesaplanmaktadır. Farklı tarihlerde emekli olan kişilerin farklı aylık almaları sıkıntılar yaratmaktadır. Bu konuda düzenlemeler ile gelen ücretlerin düzenlenmesine intibak zammı denilmektedir. İntibak zammı aylık bağlama oranında eşitliği sağlayacaktır.

  2018 – SGK intibak yasası sorgulama 2018 yılının Ocak ayında emeklilerin maaşlarına bir zam gelmişti. Bu zamların sonrasında emekliler gözlerini intibak yasasına çevirmiş durumdalar. Ocak zammına sahip olan emekliler intibak oranlarının da düzenlenme işlemi yapılmasını istemektedirler. Ocak ayı içerisinde emeklilerin emeklilik maaşlarına 5,69 oranında zam gelmiş idi. 12 milyon emekli Ocak ayı zammından faydalanmıştır. Ocak ayı zammı enflasyon verilerine göre belirlenmiştir. Emekliler zamlarını ceplerine koydular, şimdilerde ise intibak yasasının onlar için olumlu olarak çıkmasını beklemektedirler. 2018 – SGK intibak yasası sorgulama İntibak yasası olumlu olarak çıkar ise milyonlarca kişi zamdan faydalanacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan kişilere yönelik olan intibak yasası daha önce gündeme gelmiş ve olumlu olarak sonuçlanmıştı. 2000’li yıllardan önce emekli olan kişiler bu yasa ile birlikte 50 lira ile 355 lira arasında maaşlarına zam almışlar idi. 2000’li yıllardan önce emekli olanlar için çıkan intibak yasası zammı ile birçok emeklinin yüzü gülmüş idi.Talep edilen intibak yasasının 9 milyon kadar emekliyi ilgilendirmiş olduğu tahmin edilmektedir.

  2018 – SGK intibak yasası sorgulama Türkiye Emekliler Derneği başkanı Kazım Ergün 2000’li yıllar öncesi emekli olan kişiler için çıkan intibak yasası kararının 2000’li yıllar sonrasında emekli olan kişiler için de çıkmasını desteklemektedir. 2000 yılı sonrasında emekli vatandaşlarımız için intibak zammı kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Ayrıca emekli aylıkları arasındaki adaletsizliği ortadan kaldıracak olan kalıcı bir düzenlemenin bir an evvel Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine taşınmasını ve yasalaştırılmasını istemektedir. 2018 yılı intibak yasası emekliler için olumlu sonuçlanır ise ülkenin bayram yerine döneceğini söyleyen Kazım Ergün tek isteklerinin intibak yasasının gündemde olmasının olduğunu söylemiştir.

  2018 – SGK intibak yasası sorgulama sonrasında emekliye özendirme zammı uygulamalarını da takip edebilirsiniz. Promosyon zammının tutarı maaşa göre 330 lira ile 500 liraya kadar yükselmekte olup otomatik fatura ödeme talimatları verenlere de ek ödemeler yapan bankalar da vardır. 500 liralara varan özendirme kampanyalarına ek 1 yeni otomatik ödeme talimatına ek olarak 50 lira verilmekte, 2 yeni otomatik fatura ödeme talimatına ek olarak 150 lira nakit özendirme ücreti verilmektedir. Bu promosyonlar toplamında özendirme ücretleri 600 liralara kadar çıkıyor ve emekliler faydalanabiliyor. Diğer özendirme kampanyaları ise bankaya bir emekli getiren emekliye 100 lira verilmekte ve hobi kurslarına ücretsiz kayıt yaptırma hakkı vermektedirler. Size uygun bankaların kampanyalarından haberdar olabilir ve emekli maaşınızı oradan almak için işlem başlatabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Anayasa Mahkemesi’nin Gündeminde

  2018 – SGK intibak yasası sorgulama Binlerce emeklilik gündeminde olan intibak yasası konusu Anayasa Mahkemesi’nin gündemine geldi. Mecliste ele alınan 2000’li yılların sonrasında emekli olan kişilere yönelik intibak konusu meclisten sonra AYM’nin gündeminde yer edindi. Türkiye Emekliler Derneği üyesi olan İbrahim Avcı intibak yasası hususunda Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmıştı. Bu başvuru önümüzdeki günlerde zamanlar içerisinde yüksek mahkeme tarafından ele alınacaktır. Anayasa Mahkemesi’nden intibak ile ilgili olumlu bir sonuç çıkar ise emekli kişiler yeni bir zam daha alacak ve emekli maaş oranları yeniden hesaplanacak, intibak yasasına göre ne kadar zam verileceği hesaplanacak. 2018 – SGK intibak yasası sorgulama Anayasa Mahkemesi’nin intibak için olumlu karar vermesi durumunda yapılacak olan intibak artışı için her emekli ayrı ayrı başvuru yapmak zorunda kalmayacaktır. Anayasa Mahkemesi’nin intibak kararı 2000 yılından sonra emekli olan her emekliyi kapsayacaktır. Emeklilere önceki intibak yasalarında olduğu gibi 355 liralara varan zamlar söz konusudur.

  Emeklilere Eşit Zam İçin Ne Yapmak Gerekli?

  Maaş hesaplamalarında ve aylıkların oranlarındaki farkların giderilmesi haricinde emekli kişilerin beklediği bazı farklı intibak konuları da bulunmaktadır. BAĞKUR ve SGK kurumları arasındaki prim farkının giderilmesi de emeklilerin istedikleri düzenleme konularındandır. BAĞKUR ödeyen kişiler 9 bin prim günü ödeme yaparlar iken SGK’lı kişiler yıllara göre 5 bin ile 5.900 arası hatta ve hatta 3 bin 600 gün prim ile bile emekli olabilmektedirler. Uzmanlar bu karmaşıklığın çözülebilmesinin toplu sözleşmeler imzalanarak zamların belirlenebileceği sistemler kurmak olduğunu söylemektedirler. Bu sistem ile birlikte bütün emekliler eşit zam alma imkânına ulaşacaklardır.

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Yaşadıkları Sorunlar

  3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu

  2018-2019 65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Aylık Alma Şartları Neler
  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK İntibak Yasası Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gürcan Akkuş dedi ki:

   Merhaba bayan 20 09 1963 doğumluyum.2 cocugum var yurt dışı sigorta baslama tarihi 18 yaşımı doldurduğum tarih 20 09 1981 bağ kur esnaf 1829 gün ve 4a 2900 gun ve 750 gün cift yatırılmış .sorum sudur ben bağ kur içeriden yatırdığımı çekebilirmiyim 4 a emekli olabilirmiyim türkiyede yaşıyor ve çalışıyorum . Teşekkürederim. şimdiden

  Sorunuzu Yazın