Genel

Ekonomi Üçüncü Çeyrekte Ne Kadar ve Nasıl Büyüdü?

Ekonomi ile ilgili olarak üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi için çok önemli olan bu çeyreğe ait olan rakamlar, ne kadar büyüme olduğunu gösteriyor. Önceki yıla göre ekonomi yüzde 6,7 oranında büyüme gösterdi.

Ekonomi Yüzde 6,7 Büyüdü

Türkiye ekonomisi için önemli olan büyüme rakamları açıklandı. Buna göre ekonomi yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemi temel alındığında yüzde 6,7 oranında büyüme gösterdi. Üçüncü çeyrekte hane halkı tüketimi ise yüzde 9,2 oranında artmış oldu. Aynı zamanda yatırımlarda görülen yüzde 22,5 oranındaki artış da kaydedildi. Sektör bazında bakıldığında ise bu dönemde sanayi yüzde 8, inşaat yüzde 6,4 ve tarım da yüzde 6,2 oranında gelişme kaydetti.

Açıklanan veriler yakından incelendiğinde 2020 yılına ait olan üçüncü çeyrek oranlarında geçen yıla kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi dahilinde finans ve sigorta faaliyetlerinde yüzde 41,1, bilgi ve iletişim faaliyetlerinde yüzde 15, sanayi yüzde 8, inşaat yüzde 6,4, tarım yüzde 6,2, diğer hizmetler yüzde 6, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 2,8, kamu yönetimi ve sosyal hizmet alanlarında yüzde 2,4 artış gösterdi. Meslek ve destek hizmet faaliyetleri ise yüzde 4,5 oranında azaldı. Sektör bazında en büyük artışı gösteren finans ve sigorta faaliyetlerindeki artışta ise salgının etkisi olduğu düşünülüyor. Özellikle bu dönemde sağlık harcamaları da arttığı için sigorta alanında önemli bir kazanç yaşandı. Yine altın ve döviz hesapları yüzünden finans alanında da artış görüldü.

Devlet Harcamaları Artış Gösterdi

Üretim dahilinde Gayrisafi Yurtiçi Hasıla tahmini de bu verilere göre 2020 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlar ile birlikte yılın aynı çeyreği temel alındığında yüzde 22,6 oranında artış gösterdi ve 1 trilyon 419 milyar 483 milyon lira oldu. GSYH değeri üçüncü çeyrekte cari fiyatlarda ABD dolar bazında 197 milyar 377 milyon olarak kaydedildi.

Üçüncü çeyrek büyüme rakamları aynı zamanda devletin nihai tüketim harcamalarının da artışını getirdi. 2020 yılı üçüncü çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine kıyasla devlet harcamaları yüzde 1,1 oranında artış gösterdi. Yerleşik hane halkı tüketim harcaması ise yüzde 9,2, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 22,5 oranında artış gösterdi. Mal ve hizmet ithalatına bakıldığında ise 2020 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15,8 oranında artış yaşandı ve ihracat ise yüzde 22,4 oranında azalmış oldu.

Üçüncü Çeyrekteki Diğer Artışlar

Üçüncü çeyrek artış rakamları için işgücü ödemeleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,7 oranında, net işletme artığı ise yüzde 32,1 oranında artış gösterdi. İşgücü ödemeleri bazında Gayrisafi Katma Değer içinde olan pay da geçen yılın aynı döneminde yüzde 32,9 iken bu dönemde yüzde 29,9 olarak kaydedildi. Net işletme artığı payı ise yüzde 55,3’e artış gösterdi. 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,4 oranında büyüyen GSYH ise ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçülmüştü. Üçüncü çeyrekte ise yüzde 5 oranında büyüme beklentisi tahmin ediliyordu.

Açıklanan rakamlar özellikle yabancı yatırımcılar için önem taşıyor. Veriler göz önüne alındığında yabancı yatırımcılar için önemli bir sonuç ortaya çıkıyor. Özellikle piyasalar bu büyüme rakamları sonrasında 2021 yılında daha iyi bir ekonomi bekliyorlar. 2021 yılının ilk çeyreğinde büyüme oranları da açıklanan veriler kapsamında yükseldi. Buna göre özellikle salgın yüzünden ekonomik olarak etkilenen sektörler gelecek yıl daha iyi bir tablonun ortaya çıkmasını bekliyorlar. Aşının işe yaraması ve salgının azalması ile birlikte büyüme rakamlarının da gelecek yıl artacağı öngörülüyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir