Genel

Yabancılar Genel Sağlık Sigortasından Nasıl Yararlanabilir ?

Yabancılara Genel Sağlık Sigortası

Yabancı uyruklu olup ta tebaasında oldukları ülkenin sağlık sigortasından faydalanmayan, ülkemizde oturma izni almış ve kesintisiz bir yıllık süre zarfında Türkiye de ikamet edip asgari ücretin brüt tutarının %24’ü tutarındaki meblağı ödemeyi kabul eden yabancı uyruklular Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaktadır.

Yabancıların Genel Sağlık Sigortası Yaptırmaları Zorunlu Mudur?

Yabancı uyruklular, talep etmeleri halinde Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmakta olduklarından, herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. İsteğe bağlı sigorta primi ödeyen yada hali hazırda çalışmaya devam eden veya işveren statüsünde bulunan yabancılara genel sağlık sigortası kaydı gerekmemektedir. Diğer hallerde ise gönüllük esasına tabi olarak, talep etmeleri halinde genel sağlık sigortasından faydalanırlar.

Yabancılara Genel Sağlık Sigortası Talebi Halinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Yabancı uyruklular ikamet izninin alınmış olduğunu gösterir belge ve kendi ülkelerinde ki sigorta kurumlarından sosyal güvenlik yönünden durumlarını gösterir belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumuna Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmak için müracaat edebilirler.

Yabancılara Genel Sağlık Sigortası Hangi Hastalık Giderlerini Karşılar?

Kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, kronik hastalıklar dışındaki tüm hastalık giderleri yabancıların genel sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Yabancıların Genel Sağlık Sigortası Mevzuatında Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Kimlerdir?

Yabancı uyruklunun eşi, 18 yaş altında ki çocukları, lisede okuyup 20 yaşını doldurmayan çocukları, üniversite de okuyup 25 yaşını doldurmayan çocukları, yaş farkı gözetmeksizin malul sayılan ve çalışamayan çocukları, anne ve babası bakmakla yükümlü olunan kişiler olarak kabul edilmektedir.

Yabancıların Genel Sağlık Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

Yabancı uyruklu kişi, Türkiye de sigorta yada BAĞ-KUR kapsamında çalışmaya başlaması halinde veya yabancı bir ülke de sigortalı olarak hizmete başladığı tarihte yada oturma izninin sona ermesi halinde yabancıların genel sağlık sigortası sona erer. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde yeniden başvurmalarına engel bir durum yoktur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir