Genel

TEOG Yerine Gelecek Sistem Belli Oldu mu?

Zamanında SBS sınavı yerine getirilen TEOG (Temek Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) geçtiğimiz günlerde ani bir karar ile kaldırıldı ve sistemin tamamen değişeceği bilgisi verilmişti. Neredeyse ülkemizde her yıl 1,3 milyon öğrencinin girdiği TEOG sınavının son anda kaldırılması ve yeni bir sistem üzerinde çalışılması gerek öğrencileri gerekse velileri tedirgin etmenin yanı sıra getirilecek yeni sistemin de bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı da merak konusu oldu.

TEOG sınavı her yıl 8. Sınıf öğrencilerin Kasım ve Nisan aylarında girdiği bir merkezi bir sınavdı. Yerine getirilecek sistem üzerinde çalışmalar devam etmekte olup, MEB müsteşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamada, “Liselere geçişte artık sınavsız bir dönem başlayacak. Çalışma grupları oluşturuldu. Kasım ayında ise TEOG sınavının yapılıp yapılmayacağı konusu kamuoyu ile paylaşılacaktır.” dedi. TEOG Yerine Gelecek Sistem tam olarak netlik kazanmadan önce taslak olarak hazırlanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağı ve kabul gördüğü takdirde de kamuoyuna açıklanacağını da sözlerine ekledi.

TEOG Yerine Gelecek Sistem ve Özellikleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın yaptığı açıklamalar sonrası aslında bu yıl Kasım ayında yapılması gereken TEOG sınavının yapılmayacağını söyleyebiliriz. Yeni gelecek olan sistem üzerinde çalışmalar sürerken uzman eğitimcilerden de öneriler sunulmaya başlandı. Sunulan önerilerden birisi ilköğretimdeki başarısı yüksek olanların Fen ve Anadolu liselerine sınavsız alımlar olmalı başarı oranı daha düşük öğrencilerin ise mevcut ikametlerine fiziken daha yakın okullara yönlendirilmesi şeklindedir.

Bir başka öneri ise; yine Milli Eğitim Bakanlığı’ nın Fen ve Anadolu liselerine giriş yapmak isteyen öğrenciler için dar kapsamlı bir merkezi sınav uygulanması ve başarı durumu daha düşük olan öğrencilerin semt okullarına yönlendirilmeleri yönünde olmuştur. TEOG Yerine Gelecek Sistem ne olacak bilinmez ama özel okulların kendi öğrenci alımları için kendi bünyelerinde bir sınav yapacak olması artık beklenen bir durum.  TEOG Yerine Gelecek Sistem net olarak kamuoyuna açıklanmamasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın “TEOG’ un kaldırılması gerekir” açıklamasının ardından aynı gün Milli Eğitim Bakanlığının tüm il müdürlüklerine ilk etapta 5. Sınıflara uygulanılması düşünülen ve isminin Milli İzleme Sistemi (MİS) adı verilen pilot sınav sistemi hakkında bir yazı gönderdiği ortaya çıktı.

TEOG Yerine Gelecek Sistem “MİS”

Milli Eğitim Bakanlığının tüm il müdürlüklerine gönderdiği yazıda 5. Sınıflara uygulanacak yeni sınav sistemi ile ilgili hazırlık talimatlarına yer verildiği ve 2017 yılında bu pilot sınav sisteminin uygulanmasını istemiştir. TEOG Yerine Gelecek Sistem olarak düşünülen bu sınav sistemi ile alakalı gönderilen bu yazıda, sınav sistem adının da Milli İzleme Sistemi (MİS) olarak adlandırıldığı görülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı gönderdiği yazıyla birlikte Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinde sınavın yapılacağı tarihe kadar yetiştirilmesi gereken konuları da belirtmiş ve bu konuların işlenmesiyle birlikte Milli İzleme Sınavı yapılacağını belirtmiştir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu