Genel

Taşeron İşçilerin 4. İlave Tediye Ödemeleri Tarihi Belli Oldu

Kadroya geçiş yapan taşeron işçilerin tediye ödemeleri için kritik tarih belli oldu. Geçen 27 Temmuz’da verilmiş olan 3. Tediye ödemelerinden sonra işçiler 4. Tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyorlardı.

4. Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

4. tediye ödemeleri kadroya geçiş yapmış işçiler tarafından merakla beklenen bir konu olmayı sürdürüyor. Özellikle yıl sonunun yaklaşması ile birlikte işçiler için sağlanan bu ek ödemeler büyük bir önem taşıyorlar. Kadroya geçmiş olan kamu ve taşeron işçilerine yapılan ilave tediye ödemeleri 3 taksit halinde şimdiye kadar ödenmişti. Buna göre ilk ilave tediye 31 Ocak, ikinci tediye 22 Mayıs, üçüncü tediye ise 27 Temmuz’da yapılmıştı.

Her yıl, yıllık bazda 4 ödeme halinde yapılan 52 günlük ücretlerini yansıtan tediye ödemelerinin 2020 yılı için son olanı yani 4. Tediye ödemelerinin de ödeneceği tarihler belli oldu. 6772 sayılı kanun kapsamında yer almakta olan kurumlarda çalışan işçilere verilecek olan ilave tediyelerin dördüncüsü Resmi Gazete’de yayımlanan tarihe göre 14 Aralık 2020 tarihinde yapılacak. Buna göre kadroya geçen kamu ve taşeron işçilerinden yaklaşık olarak 900 bin kişi bu ödemeden 14 Aralık tarihinden itibaren yararlanabilecek. Ödemeler işçilerin hesaplarına otomatik olarak yapılacak.

İlave Tediye Nedir, Hangi Kurumlar Ödeme Yapıyor?

İlave tediye olarak bilinen ödeme, 6772 sayılı kanun kapsamında kadroya geçiş yapan taşeron ve kamu işçilerine verilmekte olan bir ödemedir. Bu ödeme 52 günlük ödeme hükmü çerçevesinde uygulanmaktadır. İşçilere verilmekte olan ilave tediye bu bakımdan kanun kapsamında da güvence altına alınarak kamu işçilerin yani kamuda çalışan işçilerin almakta olduğu bir hak haline gelmiştir. Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçmiş olan işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği de sahip olmaksızın devlet tüzel kişiliği içinde yer almakta olan genel bütçe dahilinde kamu idarelerine ait olacak kurumlarda kadroya geçen tüm işçiler için 52 günlük tediye ödemesi yapılmaktadır.

İlave tediye ödemesi yapacak olan kurumlar da kanun kapsamında belirlenmiştir. Buna göre genel ve katma bütçeye sahip olan kurumlar, özel bütçeye sahip olan idareler, sermayesinden yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkülü olanlar, belediye ve özel idareler kapsamında hizmet sözleşmesi ile çalışmakta olan işçiler için ilave tediye ödemesi yapılmaktadır. İlave tediye ödemesi, buna göre devlete bağlı kurum ve kuruluşlar kapsamında, İş Kanunu dahilinde çalışmakta olan tüm kamu işçileri için ödenmektedir. Kadroya geçen taşeron işçiler artık kadroya geçiş yaptıkları için ilave tediye ödemelerinden yararlanmaktadırlar.

İlave Tediye Ödemeleri Ne Kadar?

İlave tediye ödemeleri tutarı yıllık olarak belirleniyor ve her yıl artış gösteriyor. İlave tediye ödemeleri için toplam tutar belirleniyor ve bu toplam tutar tek seferde ödenmek yerine yıllık olarak dörde bölünerek, toplam tutarın bölümünden elde edilen meblağlar ile işçilere sağlanıyor. Bu kapsamda yapılan hesaplama işçinin aldığı brüt ücret üzerinden yapılıyor. Hesaplama sonrasında SGK prim ve gelir vergisine ilaveten aynı zamanda damga vergisi de mevcut tutar üzerinden kesiliyor. Bu sayede alınan ücrete göre ilave tediye ücretlerinin tutarları da farklılık gösterebiliyor. Asgari ücret ile çalışan bir işçinin ilave tediye ücreti ise net 52 günlük ikramiye tutarı 3 bin 646 lira üzerinden hesaplaması yapılıyor.

İlave tediye ücretleri kadroda yer alan tüm işçiler için sağlanıyor ve işçilerin almak için herhangi bir başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor, otomatik olarak hesaplarına ilave tediye ödemeleri yatırılıyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir