Genel

Prefabrik Ev Yapanlara 30 Bin Lira Devlet Desteği Sağlanıyor

Prefabrik ev yapmak isteyenlere devlet tarafından 2020 yılında prefabrik ev destekleri sunuluyor. Buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden sağlanan yardımlara ilave olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da ev yapımında önemli destekler sunuyor.

Prefabrik Ev Yapanlara Devlet Desteği

2020 yılında ihtiyaç sahiplerinin konut ihtiyaçlarını gidermek için sunulan devlet destekleri devam ediyor. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanında Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da destek sunuluyor. Böylece prefabrik ev yardımı ile birlikte pratik ve kolay bir şekilde ev sahibi olmak mümkün hale geliyor.

Mevcut barınma koşullarının yetersiz olduğu durumlarda, eski ve bakımsız ya da sağlıksız evde yaşamak zorunda kalanlara yeni evlerine kavuşmaları için sunulan destek kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere prefabrik ev yapımında kolaylıklar tanınıyor. Bu yardım Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Yardım Genel Müdürlüğü tarafından sağlanıyor. Bu yüzden başvuruların da bu vakıflara yapılması gerekiyor.

Barınma Yardımı adı altında sunulan prefabrik ev desteğine ilişkin olarak yardım başvurularının sağlanması için de bakanlık tarafından belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre bakanlık tarafından yapılan açıklamada, oturulmayacak derecede eski, sağlık koşullarına uymayan, bakımsız evlerde oturan kimselerin evlerinin bakım ve onarımlarının yapılası, prefabrik ev yapım yardımları ya da doğal afetler sonucunda evlerinin zarar görmesinin giderilmesi amacıyla destek sunuluyor.

Prefabrik Ev Yardımını Kimler Alabilir?

Prefabrik ev yardımı almak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Buna göre ilk öne çıkan şart başvuru sahibinin 18 yaşını tamamlamış olması, bunun dışında ise bakanlık tarafından yine belirli şartların yerine getirilmesi talep ediliyor. Buna göre hane içinde kişi başına düşen gelir, net asgari ücretin üçte birinden az olmakla beraberinde yaşlılık, engelli, dul olma gibi özel şartlardan da birisine haiz olma, aynı zamanda da onarımı ya da inşası yapılacak arsanın da tam hisseli tapusuna haiz olma şartı aranıyor.

Başka bir deyişle kendi muhtaçlık halinin belgelenmesi ve aynı zamanda muhtarlık ya da belediyeler tarafından alınacak yoksulluk belgesi ile bakanlığa başvuruda bulunulması gerekiyor. Bu noktada gözden kaçırılmaması gereken önemli bir husus, prefabrik evin inşa edileceği arsanın başvuru sahibine ait olması gerekiyor. Bakanlık bu noktada arsa temini ya da arsa masraflarını karşılamıyor. Eğer yaşam koşullarına uymayan bir ev bulunuyorsa ve bu evin arsa tapusu da kişiye ait ise bu kişi prefabrik ev desteğinden yararlanarak 30 bin liraya kadar destekten yararlanabiliyor.

Prefabrik Ev Başvurusu Nasıl Yapılır?

Söz konusu prefabrik ev başvurusu yapabilmek için istenen şartların yerine getirilmesi halinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olunan vakıflar üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru esnasında kimlik kartı ve muhtarlık ya da belediyelerden alınmış yoksulluk belgesi de gerekiyor. Bu belgelerin temin edilmesi ile vakıflara giderek prefabrik ev yardımı başvurusu yapılıyor. Vakıf görevlileri tarafından mevcut haneye yönelik inceleme başlatılıyor ve inceleme sonrasında hanenin oturmaya ya da barınmaya elverişsiz olduğu anlaşılması halinde destek sağlanıyor.

Destek aynı zamanda sadece prefabrik ev yapımı için de sağlanmıyor. Bu noktada bakanlık tarafından belirlenmiş birtakım kurallar bulunuyor. Örnek olarak söz konusu mevcut oturulan hanenin bir kısmında tadilat ile giderilecek sorunlar bulunuyorsa, yapılan inceleme neticesinde yeni prefabrik ev yapımı yerine 10 bin liraya kadar tadilat ve bakım masraflarının giderilmesi için destek sağlanıyor ve yapılacak tadilat ile birlikte hane yenilenerek kullanıma sunuluyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir