emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Noterlerde Yeni Uygulama Başlıyor!

Noterlerde Yeni Uygulama Başlıyor!
23.01.2020

Noterlerde Yeni Uygulama Başlıyor! Noterlerin geçeceği yeni uygulama sisteminin açıklayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi ve Noter Ücretlerinin Kredi Kartı ile Ödenmesi olarak belirttiğimiz uygulamalar 3 Şubat 2020 Pazartesi tarihinde başlayacaktır”. Açıklamasında bulundu. Adalet Bakanı Gül, Noterlik işlemlerinde vatandaşların işlemleri sonucu ödeme işlemini Güvenli Ödeme Sistemi ile rahatlıkla yapabileceklerini belirtti. Uygulamanın 3 Şubat 2020 Pazartesi günü mesai saatinde başlayacağını da sözlerine eklemiş bulunmaktadır.

Uygulanacak olan Güvenli Ödeme Sistemine tüm noterlerin geçiş yapacağını belirtirken, para alışverişi işleminde yaşanacak olan her türlü sahtecilik ve dolandırıcılıkların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ankara Hakim Evi içerisinde düzenlenen “Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi Tanıtım Toplantısı’na katılmış bulunmaktadır. Bakan Gül burada bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında ise Noterin bir kamu hizmeti olarak adalet sisteminin önemli bir parçası olduğunu belirtti. Hukuki işlemlerin belgelendirilmesi ve bu işlemlere dair belgelerin düzenli ve güvenli bir şekilde saklanmasını görevinin notere ait olduğunu hatırlattı.

Noterlerde Yeni Uygulama Ne Zaman Başlayacak?

Noterlerde Yeni Uygulama Ne Zaman Başlayacak? Noterlik işlemlerinde başlayacak olan yeni uygulamanın ne zaman başlayacağını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katıldığı bir toplantıda açıklamış bulunmaktadır. Noterlik İşlemlerinde Güvenli Ödeme Sistemi ve vatandaşların işlemlerinin bedellerini güvenli bir şekilde ödemesini gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Adalet Bakanı Gül konuşmalarında noterlik sisteminde geçilecek yeni uygulama sonucunda toplamda yaklaşık olarak noterlik üzerinden 9 milyon işlemin gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi. Noterlik işlemlerinde de en çok olarak ikinci el araç satış sözleşmeleri, taşınmaz vadi sözleşmeleri, iş yeri devir sözleşmeleri gibi işlemlerin yapılmasını beklediklerini bildirdi. 3 Şubat 2020 Pazartesi günü tüm noterlerin mesai saatinin başlaması ile yeni sistem uygulanmaya başlayacaktır.

Adalet Bakanı Gül, böylece noter üzerinden yapılacak olan alışverişlerde kolaylık sağlanacaktır. Bu şekilde de yaşanması olası olan sahtecilik ve dolandırıcılıkların önüne geçilmesi temenni edilmektedir. Belirtilen yeni sistem ile birlikte emanet hesabına alınan para noterlik işlemi tamamlandıktan sonra ilgilisine güvenli bir şekilde aktarılmış olacaktır. Noterlikler, öncelikle sisteme para yattığını teyit ettikten sonra işlem yapacaklardır.

3 Şubat 2020 Pazartesi gününden itibaren noterlik işlemlerinde kredi kartı kullanılabilir olacaktır. Vatandaşlar noterde gerçekleştirdiği işlemlerini ister nakit, ister kredi kartı, isterse banka kartı ile yapabilecektir. Vatandaşların yanında nakit bulundurma zorunluluğu ve buna bağlı olarak çıkacak riskler ortadan kalmış olacaktır. Noter işlemlerinin ödemesi kredi kartı ya da banka kartı ile güvenli bir şekilde yapılacaktır. Bu şekilde noterlerde işlem bedellerinin ödeme seçenekleri çoğalmış olmaktadır. Bu şekilde vatandaşlara kolaylık sağlayacak güvenli bir uygulama sistemi hayata geçmiş olmaktadır.

Adalet Bakanı Gül, Noterlik Çalışmalarını Açıkladı

Adalet Bakanı Gül, Noterlik Çalışmalarını Açıkladı, Yargı Reformu Strateji Belgesi içerisinde noterlik sistemi ile ilgili olarak son derece öneli yeniliklere yer verdiklerini ve bu konuda uygulama işlemlerine başladıklarını dile getirdi. “Noterliklerin görev tanımları yargının iş yükünü azaltacak şekilde yeniden düzenlenmesi önceliklerimiz arasındadır. Önümüzdeki dönemlerde hukuk fakültesi mezunlarının istihdam edileceği yeni bir kadro ile noter yardımcılığı müessesinin kurulmasını hedeflediklerini belirtti. Bu şekilde noterlerimizde sırayla değil sınav ile noterlik mesleğine gireceği bir reformu hayata geçirmeyi planladıklarını belirtti. En kısa zaman içerisinde tartışılarak, konunun yürürlüğe girmesini hedeflediklerini belirtti.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.