ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Nisan 2020 Kısa Çalışma ve Nakdi Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Nisan 2020 Kısa Çalışma ve Nakdi Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?
04.05.2020

Nisan 2020 Kısa Çalışma ve Nakdi Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? Nisan 2020 ayı için yapılan Kısa Çalışma Ödeneği başvurusunda, ödemelerinin ne zaman yapılacağı belirlenmiş bulunmaktadır. Korona virüsü nedeni ile işvereni tarafından ücretsiz izine gönderilen çalışanlar için günlük olarak yapılacak 39TL tutarındaki ödemelerin 8 Mayıs 2020 Cuma günü yapılacağı bildirilmiş durumdadır. Diğer yandan kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izine çıkartılan vatandaşlara yönelik olarak verilmesi gereken nakdi destek ödemeleri başlıyor. Kısa çalışma ödeneklerinin başlangıcı yarın olarak başlamaktadır. Mart ayı için alacak hakkı bulunan ama herhangi bir şekilde alamayan vatandaşlarda bu haklarını yarın alabileceklerdir. Belirtilen ücretlerin yarın hesaplara aktarılması beklenmektedir.

Ödenecek olan Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanabilmek için başvuruda bulunacak olan kişilerden sağlamasını istedikleri şartlar ise şöyle olmaktadır. Son üç yıl içerisinde toplam 450 gün prim gününün olması ve son 60 gün içerisinde kesintisiz olarak priminin ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca kısa çalışma ödeneği için başvuruların iş verenin çalışan personeller ile ilgili beyanı dikkate alınacaktır.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamasında kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulunan sayısı bu güne kadar toplam 300 bin firma ve 3,2 milyon çalışan olduğunu belirtmiş bulunmaktadır. Kısa çalışma ödenekleri, başvurunun yapıldığı günün ardından üretimin durduğu 8. Günden itibaren yapıldığını da sözlerine ekleyerek, Mayıs ayı kısa çalışma ödeneğinin de 5 Haziran 2020 tarihinde yapılacağını belirtmiş bulunmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Faydalanacak?

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Faydalanacak? Yapılacak olan kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek olan vatandaşlar şöyle olmaktadır.

  • 15 Mart 2020 tarihinden itibaren iş veren tarafından ücretsiz izine gönderilen vatandaşlar nakdi ücret desteğinden faydalanabilmektedir.
  • 15 Mart 2020 tarihinden işsizlik maaş şartlarını sağlayamadığı için işsizlik maaşı alamayan vatandaşlar da nakdi ödeme desteğinden faydalanabilecektir.

Vatandaşlara günlük 39,24TL tutarında yapılacak olan ödeme aylık 1.177TL olmaktadır. Vatandaşlara belirtilen bu ödemeler 8 Mayıs 2020 Cuma günü yapılacaktır. Aylık olarak yapılacak olan nakdi destek ödeme tutarı 1.117TL tutarından, 8,93TL damga vergisi tutarı düşüldükten sonra 1.168TL olarak ödenecektir. Yapılacak olan nakdi destek ödemeleri kanunun çıktığı günden itibaren 17 Nisan’dan, 17 Temmuz’a kadar işsiz kalınan ya da ücretsiz geçirilen süreler için hesaplara yatırılacaktır. Nisan ayı için ayın tamamını ya da ücretsiz izinde geçirmiş olan vatandaşlara 14 günlük olarak, 545TL ödeme yapılacak.

Ücretsiz izine çıkartılan vatandaşlar için nakdi destek ödeneğinden faydalanabilmeleri adına başvurularını SGK işveren sistemi üzerinden, iş verenleri tarafından bizzat yapılacaktır. Diğer yandan işsiz alan vatandaşlar ise İŞKUR internet sitesi üzerinden yapabileceklerdir. İşsizlik maaşı çıkmayan vatandaşlar için de direkt olarak nakdi ücret desteği sağlanacaktır.

Destek Ödemeleri ve İşsizlik Sigortası Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor?

İş İçin Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır ?

SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabına Gönderilir mi? Banka Tanımlama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.