ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

LPG’li Araç AVM Otoparkı Kullanabilir mi, Karar Yayınladı

LPG’li Araç AVM Otoparkı Kullanabilir mi, Karar Yayınladı
05.11.2020

LPG’li araçlar sayısı gün geçtikçe artarken, LPG’li araç sahiplerini ilgilendiren önemli bir gelişme Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre yayınlanan karar kapsamında LPG’li araçlar AVM otoparklarını artık kullanabilecekler. Ancak bunun için belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

LPG’li Araçlar AVM Otoparkına Girebilecek

LPG’li araçlar AVM otoparkına girmeleri için uzun bir süredir haber bekleniyordu. Özellikle LPG’lerin ilk çıktıkları dönemde yanlış montaj, yanlış tank, yanlış kullanım gibi etmenler yüzünden LPG sistemleri güvenli olarak görülmeyip AVM gibi yerlerin kapalı otoparklarına alınmıyorlardı. Ancak LPG’li araç sayısının artması, hatta fabrika çıkışlı LPG sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte araç sayısı artınca AVM başta olmak üzere kapalı otoparklara LPG’li araçların alınması talep ediliyordu.

Bu kapsamda LPG’li araçların alışveriş merkezlerinin kapalı otoparklarına girmelerine yönelik düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan ve binaların yangından korunmasına yönelik ilgili kanunda değişiklik sağlayan yönetmelik kapsamında ticari faaliyet amaçlı park yerleri için belirlenen kural ve şartların sağlanması halinde AVM’lerde bulunan kapalı otoparklara LPG’li araçlar da girebilecekler. Ancak LPG’li araçların giriş yapacakları kapalı otoparklar için düzenlemeler yapılması gerekiyor. Buna göre LPG’li araçların giriş yapabilecekleri otoparklar, birinci bodrum katlarından daha aşağıda olamayacaklar. Giriş ve çıkışları da diğer araçların alınmakta oldukları otoparklardan ayrı bir şekilde sağlanacak. Bu kuralları uygulamayan AVM’ler için ise LPG’li araç yasağı devam edecek.

Belirli Şartların Sağlanması Gerekiyor

LPG’li araçların AVM’ye girmeleri için AVM yönetimleri tarafından belirli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Buna göre LPG’li araçlar için ayrı bir bölme oluşturulacak ve otoparka da LPG muayenesi geçerli olan ve ruhsata işli olan araçlar giriş yapabilecekler. Araç giriş çıkış ve kayıt sorumlusu olan görevliler tarafından da araçların belirli şartlara uygun olup olmadıkları yakından takip edilecek, LPG sistemi ruhsata kayıtlı olmayan ya da geçersiz muayene yapılmış olan araçlar otoparka alınmayacaklar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da gerekli önlemleri sağlayan AVM’lerin listesi düzenli olarak yayınlanacak ve LPG’li araç sahipleri hangi AVM’ye giriş yapabileceklerini bu liste üzerinden öğrenebilecekler. Aynı zamanda şartları sağlayan alışveriş merkezleri için görünür bir şekilde LPG’li araçlara uygundur ibareleri asılacak ve böylece araç sahiplerinin hangi AVM’lere giriş yapıp yapamayacaklarını öğrenmek kolay olacak.

LPG’li Araç Riskli mi?

LPG’li araç riskleri her ne kadar pek çok kişi tarafından yanlış olarak biliniyor olsa da artan akaryakıt fiyatları yüzünden pek çok kişi LPG’li araç kullanmak zorunda kalıyor. Bu bakımdan çoğu otomobil firması, fabrikadan sıfır araçları da günümüzde artık LPG’li halde çıkarıyorlar. Sıvılaştırılmış petrol gazı anlamına gelen LPG, esasında büyük riskler taşımıyor ve neredeyse dizel ya da benzin kadar risklere sahip bulunuyor. LPG son derece yanıcı bir maddedir ancak benzinin de yanıcı olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Aynı zamanda LPG’nin yanması ya da patlaması için de oldukça büyük risklerin oluşması gerekir. Montajı düzgün yapılmış ve gerekli rutin kontrolleri yapılan LPG’lerin patlama ihtimalleri oldukça düşüktür ve buna yönelik vaka sayısı da oldukça azdır. Bu yüzden doğru montaj ve kontroller ile birlikte LPG’li araç kullanmakta herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Ancak LPG’li araçların ilk çıktıklarında çoğu kimse tarafından LPG’nin sonradan takılan bir sistem olması yüzünden tehlikeli olarak algılanması, yanlış montaj ve benzeri uygulamalar ile riskli durumların oluşması gibi etmenler LPG’li araçları AVM’ler dahil kapalı otoparklara girişlerini yasaklıyordu. Alınan karar kapsamında gerekli şartları sağlayan araçlar artık AVM’ler başta olmak üzere kapalı otoparklara giriş yapabilecekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.