Genel

Kamu İşçilerine Sevindirici Haber Ocak Tediye Ödemelerinin Tarihi Belli Oldu!

Kamu İşçilerine Sevindirici Haber Ocak Tediye Ödemelerinin Tarihi Belli Oldu! Meraka beklenen 2020 yılına ait kamu işçilerinin tediye ödeme tarihleri belli oldu. Kamuda işçi olarak görev yapan ve sayıları da neredeyse yarım milyon olan çalışanların 13 günlük tediye ödemeleri, yani 2020 yılına ait ilk taksit ödemeleri yarın ödenecek. Yılda 4 eşit taksit olarak ödenmekte olan tediye, yani ikramiye ödemelerinin 2020 yılına ait olan ilk taksit ödemesi 31.01.2020 tarihinde yarın hesaplara aktarılacaktır.

2020 yılına ait ödenmesi gereken 52 günlük tediye ödemesinin ilk taksit ödemesi yarın yani 31.12.2020 tarihinde hesaplara gönderilme kararı alınmış bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı kararı neticesine göre tediye ödemelerinin birinci taksiti 31 Ocak 2020 yani yarın, ikinci taksitinin ödenmesine de 22 Mayıs 2020 tarihinde yapılmasına karar verilmiş bulunulmaktadır. Başkan Recep Tayip Erdoğan imzası ile yayımlanmakta olan 2061 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararında tarihlerin belirlenmesinin ardından ise 2. Maddede yer alan hükümler ise şu şekilde olmaktadır.

Söz konusu olan işçilerden maden işletmelerinin münhasıran yer altında çalışmakta olan işçilerine 2020 yılında, aynı Kanunun 2. Maddesine göre ayrıca yapılacak olan ilave tediye ödemesinin tamamının da 23.12.2020 tarihinde yapılmasına karar verilmiş olunmaktadır.

Kamu İşçilerine Tediye Ödemeleri Kaç Taksit Olarak Yapılmaktadır?

Kamu İşçilerine Tediye Ödemeleri Kaç Taksit Olarak Yapılmaktadır? Kamuda çalışmakta olan ve işçilere ve taşerondan kadroya geçen işçilere her yıl maaşlarına göre toplam yıllık 52 günlük tediye ödemeleri yapılmaktadır. Bu tediye ödemelerinin 26 günlük tutarı yılın ilk yarısında ödenmesi gerçekleştirilirken, diğer yarısının ödenmesi de, yılın ikinci yarısı içerisinde yapılmaktadır. Yılın her iki bölümüne de 26’şar günlük tediye ödemeleri düşerken, kamu işçilerine yapılmakta olan tediye ödemeleri ise 13’er günlük şeklinde işçilere ödenmektedir. Bu şekilde yapılan tediye ödemeleri yılda 4 eşit taksit olarak yapılırken her yılın ilk yarısına 2 taksit yani 26 günlük tediye ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Kamu işçilerine yapılan tediye ödemelerinde, SGK primi ve gelir vergisi kesintileri de yansıtılmaktadır. 2020 yılı içerisinde asgari ücretle çalışan bir kamu işçisi, 2020 yılı içerisinde toplam 52 günlük tediye ödemesi alacaktır. Buna göre 2020 yılında 52 günlük tediye ödemesi alacak olan bir kamu işçisi, 2020 yılı içerisinde toplam olarak 3.646TL ikramiye tediye ödemesi net olarak alacaktır. 4 taksit olarak ödenecek olan tediye ödemesinin ilk taksit tutarı ise 911,73TL olmaktadır.

Kamu işçilerinin tediye ödemeleri ise brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Yapılacak olan tediye ödemesinin brüt tutarı üzerinden SGK primi ve gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır. Buna göre toplam 13 günlük brüt ücret üzerinden primler düşürülerek ve gelir vergisi de kesilerek belirlenmektedir. Daha sonra çıkan meblağ ise kamu işçisinin hesabına aktarılmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir