Genel

Kamu İşçilerine Müjde! İlave Tediye Ödemeleri Bayram Öncesinde Ödenecek!

Kamu İşçilerine Müjdeli Haber! İlave Tediye Ödemeleri Bayram Öncesinde Ödenecek! Tüm kamu işçilerinin merakla beklediği ilave tediye ödemelerinin 3.taksit ödemesinin ne zaman yapılacağı belirlenmiş bulunmaktadır. Buna göre her yıl düzenli bir şekilde 4 eşit taksit olarak ödenmekte olan ilave tediye ödemelerinin 3.taksit ödemesinin bu yıl Kurban Bayramı öncesinde 27 Temmuz 2020 tarihinde ödeneceği açıklanmış bulunmaktadır.

Alınan karar doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ilave tediye ödemeleri ile ilgili olarak şu ifadelere yer verilmiş bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı kararı neticesine göre yapılacak olan ikramiye ödemesinin ilk taksiti 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü gerçekleştirilecektir. Diğer yandan da ikramiye ödemesinin diğer taksiti de 14 Aralık 2020 tarihinde hesaplara aktarılacaktır. Kamu işçileri için ödenecek ikramiye ödemesi ile ilgili karar Resmi Gazete’de açıklanmış bulunmaktadır. Alınan karar neticesinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, 2020 yılı için verilmesi planlanan ilave tediye ödemesinin birinci yarısının 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü, diğer yarısının da 14 Aralık 2020 tarihinde ödenmesine karar verilmiştir, sözleri yer almaktadır.

İlave Tediye Ödemesi Nedir?

İlave Tediye Ödemesi Nedir? 6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği kararı alınmış bulunmaktadır. İlave tediye ödemesi kanunlar çerçevesinde güvence altına alınmış bir hak olmakla birlikte tüm kamu işçilerini kapsamaktadır. Genel yönetim kapsamı altında bulunan kamu idarelerinde kadroya geçmiş olan işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın, devlet tüzel kişiliği çerçevesinde yer alan genel bütçe kapsamında kamu idarelerine ait olan kurumlarda kadroya geçen işçiler için yıllık olarak 52 günlük tediye ödemesi yapılacaktır.

Kamu işçileri için yapılacak olan ilave tediye ödemesi günlük ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre 2020 yılı için hesaplanan 3.taksit ödemesi 13 günlük ücret şeklinde ödenecektir. İlave tediye ödemesine esas olan aylık kazanç hesaplarında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları ya da primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri yer almaktadır. İlave tediye ücreti işçinin esas ücreti üzerinden aylık toplamına göre ödenmektedir. İlave tediye ödemeleri SGK primlerine tabi olduğundan, ilave tediye ödemesinden % 15 SGK primi ve % 15 oranında gelir vergisi kesilmektedir. Ayrıca ilave tediye ödemelerinden Damga vergisi ödemesi de kesilecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir