Genel

İmar Barışı Kredisi Nasıl Alınır 2018

imar baris kredisi nasil alinir

İmar sorunu bulunan vatandaşların bu meselelerini çözmek için imar barışı hayata geçirildi. İmar barışı ile birlikte ruhsatsız ya da ruhsat eklerine ters ve imara aykırı olan binaların kayıtlı hale gelmesi sağlanacaktır. İmar barışı ile yaşantımızda esaslı değişiklerin yaşanması bekleniyor. Elli yıldır çözülemeyen imar sorunun bu şekilde çözülmesi tasarlanıyor.

İmar Barışından Faydalanmak İsteyenler İçin Müracaat Tarihleri Açıklandı

13 milyon civarında konut, hane ve işyerini alakadar eden bu değişiklik büyük bir kesim için çok önemli bir noktadır. İmarla alakalı tüm sorunları ortadan kaldıracağı düşünülen imar barışının müracaatları başmış durumda. 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan müracaat işlemleri 31 Ekim 2018 tarihi itibariyle sona erecektir. İmar barışı 2018 yılı itibariyle çözümlenmesi bekleniyor.

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlarla birlikte mülkiyet sorunu yaşayan arsalar meselesi imar barışı ile tarihe karışacak. Arsa gözüken bazı binaların su, elektrik, doğalgaz vb. bağlatma sıkıntıları ortadan kaldırılmış olacak. Böylelikle bu tarz sıkıntılar yaşama devri kapanmış olacak. Ruhsat sorunu yaşayan binaların imar barışından yararlanması için 2017 yılından önce yapılmış olması gerekmektedir. 2017 senesinden önce dikilmiş ve bu kapsama giren bütün yapılar kat büyüklüğü, şehir, metrekare vs. gibi hiçbir şarta bakılmadan kapsam dâhilinde olacak.

İmar barışından yararlanmak isteyen yurttaşlar başvurularını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne yapacaklar. Burada tapuya benzeyen bir biçimde yapı kayıt belgesi ile binanın kimliğini çıkartma işlemi gerçekleşecektir. İmar barışı 2018 yılının sonunda bitirilmesi açıklandı fakat hükümet vatandaşların talebini gaz önüne alacak. Eğer talepler fazla olursa süreyi bir yıl daha uzatabilme yetkisi hükümette olacak.

İmar Barışı İle Alakalı Sıklıkla Sorulan Sorular

İmar barışı hangi binaları kapsayacak?

31 Aralık 2017 tarihinde evvel yapılmış yapıları kapsayacak

Yapı kayıt belgesi ne anlama gelmektedir?

İmar barışı süreci esnasında değerlendirilmiş olan binalar için çıkartılacak olan dokümanlardır.

Yapı kayır belgesini almış olan binalara elektrik, doğalgaz ve su bağlatma işlemleri gerçekleştirilebilecek mi?

Evet.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne müracaat edildiği takdirde yapı kayıt belgesi ücreti ödemesinin süresi ne zaman sona erecek?

Bu ücretin 31 Aralık 2018 tarihini kadar ödenmesi gerekmektedir.

Yapı kayıt belgesinin geçerli olacağı süre ne kadardır?

Kentsel dönüşüme ve binanın yeniden yapılanmasına kadar geçerliliği olacaktır.

İmar barışının öncesinde alınmış idari para cezaları ve yıkım kararları ile ilgili bir değişiklik olacak mı?

Evet olacak. İdari para cezaları ve yıkım kararları iptal edilmiş olacak.

İmar barışı için bankalar kredi verecek mi?

Evet. 3 kamu bankası kredi verecek.

Kamu Bankaları İhtiyaç Kredisi Verecek

8 Haziran 2018 tarihi itibari ile başlayan ve 31 Ekim 2018 tarihinde süresi dolacak olan imar barışı müracaatları için üç kamu bankası kredi verecek. Ayrıca bu banklar yapı kayıt belgesi alacak yurttaşlar için faiz oranlarında indirime gideceğine de duyurdu. İmar barışı nasıl alınır ve imar barışı kredisi nasıl alınır 2018 yılının ikinci yarısında yurttaşlar içinde sıklıkla dillendirilen sorular içinde yer almaya başladı. Üç kamu bankası hazırladıkları imar barış kredisi için başvuruların alınacağı ve sonlanacağı tarihlerin duyurusunu yaptı. İmar barış kredisinden faydalanmak isteyen yurttaşlar 6 Ağustos 2018 tarihinden itibaren başvuru işlemlerini gerçekleştirmeye başlayabilir. Başvuruların sona ereceği tarih ise 31 Ekim 2018 tarihi olarak belirtildi.

Bu konuda ki önemli bir detay ise başvurular yalnızca e devlet sistemi üzerinden gerçekleştirecek olacağıdır. Eğer e devlet sisteminize üyeliğiniz yoksa kredi imkânından yararlanamayacaksınız. E devlet sistemine üye olmak için size en yakın postane binasından T.C kimlik numarası ile e devlet şifresi satın almanız gerekecektir. E devlet sistemine giriş yapabilmek için T.C kimlik numarası ve e devlet şifresi yeterlidir.

Ayrıca bu üç kamu bankası 60 aya kadar vade seçenekleri sunacaklarını belirttiler. Faiz oranları ise 1,33 liradan başlayacak. Bankalar yapı kayıt belgesi alabilmenin son günü olan 31.12.2018 tarihine kadar ödemeleri yapacak.

İmar Affının Ücretlerinin Ödenmesi Nasıl Yapılacaktır

İmar barışı ödemelerinin ücretlendirilmesi her yapı için farklı olacaktır. Bu ücretlendirme yapılırken rayiç bedeli, bağımsız bölüm sayısı ve yapının metrekaresi gibi pek çok ölçüt üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Bu ücretlendirilen tutarı öğrenmek isteyen vatandaşlar için e devlet sistemi üzerinden hesaplama işlemi olanağı sunulacaktır. İmar affı ücretlendirme verilerine de gene e devlet sistemi üzerinden ulaşılacaktır.

İmar barışı ücretlerinin ödeme işlemlerini yapacak bankalar belirlenmiştir. Ödemelerinizi Ziraat Bankası ve Halk Bankası şubelerinden yapabilirsiniz. Ödemeyi yapabilmeniz için bir numaraya ihtiyacınız vardır. Bu numara size Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca cep telefonunuza mesaj olarak gönderilecektir. Bu numarayı size gönderilebilmesi için yapı kayıt formunun doldurulup başvurulması ve bu başvurunun da onaylanması gerekmektedir.

İmar barışı sayesinde artık ruhsatsız yapı kalmaması tasarlanmaktadır. Doğalgaz, elektrik ve su açtırma işlemleri sırasında hiçbir yurttaşımızın sorun yaşamaması öngörülmektedir. Bu uygulama ile yaklaşık olarak 13 milyon hane, konut, işyeri ruhsatlı hale gelmesi planlanmaktadır. Hayatlarımızı kolaylaştırılacak bu uygulamadan faydalanabilmek için son başvuru tarihi 31 Ekim 2018’tir. İmar barışı için gerekli bedelin ödenmesi tarihi de 31 Aralık 2018 olarak belirlenmiş durumdadır.

İmar barışı nasıl alınır ve imar barışı kredisi nasıl alınır 2018 yılının ikinci yarısında en çok sorulan soruların başında geldiğini yukarıda belirtmiştik. Umarım bu yazı sorularınız cevaplanmasında faydalı olur.

Shares:

1 Yorum

  • ibrahim sarıkaya
    31.10.2018

    imar barışı kredisine nerden ve nasıl başvuru yapabilirim?

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir