Genel

Gümüş Fiyatları Ne Olacak, Gümüş Fiyatları Düşer mi?

Alternatif yatırım yöntemleri arasında son zamanların popüler yatırım aracı olarak öne çıkan gümüş, bu alanda yatırımlar yapacaklar için gümüş fiyatları ne olur sorusunu gündeme getiriyor. Özellikle son zamanlarda gümüş fiyatlarında yaşanan hareketlilik ile birlikte uzmanlar gümüş alımlarının kâr sağlayacağını belirtiyorlar.

Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş yatırımı son zamanların en sık tercih edilen yatırım araçlarından birisi haline gelmiş durumda. Yatırım amacı olarak gümüş esasında altın ile benzer amaçlar taşımaktadır. Fiyatlandırılması için arz ve talep esas alınmaktadır. Altın gibi gümüş de özellikle nakit para birimlerindeki belirsizlik yaşandığı zamanlarda talep görmektedir. Özellikle ekonomik dalgalanma ve kriz zamanlarında paranın değer kaybetmesini önlemek amacıyla gümüş yatırımı yapılmaktadır. Gümüş piyasası esasında altın piyasasına oranla çok daha küçük kalmaktadır. Ancak bu durum fiyatlarda daha yüksek oynaklık yaratabilmektedir. Bu yüzden gümüş yatırımı yapmak kârlı bir yatırım olmasına karşılık aynı zamanda riskli de olabilmektedir. Gümüş yatırımları özellikle küçük yatırımlar halinde yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Altın gibi gümüşün de külçe hali bulunsa da gümüş alımlarında külçe almamaya büyük riskler alınmıyorsa dikkat edilmelidir.

Gümüş yatırımı yapmak için farklı seçenekler bulunuyor. Gümüş satan yerlerden fiziksel olarak gümüş temin etmek mümkündür. Bunun yanında Borsa Yatırım Fonları’na daha yüksek bir likidite sundukları için yatırım yapmak da olanaklıdır. Yatırımcıların bir diğer tercihi ise Forex piyasası ya da gümüş vadeli işlem sözleşmeleri olmaktadır.

Gümüş Fiyatları Artacak mı?

Gümüş fiyatları artış gösterip göstermeyeceği yatırımcılar tarafından ise merak ediliyor. Uzmanlara göre altyapı harcamalarının kapsamı her geçen gün artıyor ve bu durumda da gümüş öne çıkıyor. Altyapı harcamalarının yanında karbon yakıtlardan yenilenir enerji kullanımında da gümüş sıklıkla tercih edildiğinden gümüş arzının düşmesi sonucunda fiyatlarının yükseleceğini belirtiyorlar. Özellikle güneş paneli gibi sistemlerin daha yaygın olarak kullanılması ile birlikte gümüşte artış da bekleniyor. Yenilebilir enerjinin dünya çapında giderek yaygın kazanması ve bu ivmelenmeyi kaybetmemesi uzun vadede gümüş yatırımcılarına önemli getiriler sağlayabilecek. Özellikle ABD Başkanlık seçimleri sonrasında değişen durum neticesinde gümüş fiyatlarının da yaşanan artış kapsamında yükselme göstereceği ve emtia piyasası için pozitif bir gelişme yaşatacağı da yine uzmanların ortak vurgusu oldu.

Gümüşe Yatırım Yapmak Riskli midir?

Gümüşe yatırım yapma riskleri de beraberinde getirebilmektedir. Kıymetli bir maden olduğu için altın gibi her zaman kazandıran ve değer sağlayan gümüş aynı zamanda riskleri de barındırmaktadır. Gümüşün de dahil olduğu metal fiyatları değişken bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda gümüş hisselerine yatırım yapılırken yüksek komisyon giderleri de ortaya çıkmaktadır. Özellikle çok fazla paralar ile gümüşe yatırım yapılması halinde dalgalanmalar sonucunda zarara uğranabilmektedir.

Bunun yanında gümüşe yatırım yapmak avantajları da bulunmaktadır. Altın ile kıyaslama yapıldığında gümüş çok daha ucuz fiyatlara alınmaktadır. Aynı para ile az altın almak yerine çok daha fazla gümüş almak mümkündür. Ayrıca altın fiyatlarından gümüş fiyatları daha esnek ve oynak bir yapıda olduğu için aktif yatırımcılar için bu durum avantaj sağlamaktadır. Çünkü gümüşteki fiyat dalgalanma eğilimi yukarıya doğru keskin çıkışların yapılmasını sağlayabilmektedir. Bu oynaklığın bir kısmı da gümüşün altın piyasasından daha küçük bir piyasaya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Hisse senetleri ve diğer yatırımlar ile de kıyaslandığında gümüş piyasası aynı zamanda güvenli bir alan olarak da görülebilmektedir. Özellikle büyük yatırımcılar bir ekonomik çöküş başlangıcında gümüşü tercih etmektedirler ve yatırımlarını güvence altına alarak, iyi bir pozisyon elde edebilmektedirler.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir