ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

EYT Staj ve Çıraklıkla İlgili En Son Gelişmeler

EYT Staj ve Çıraklıkla İlgili En Son Gelişmeler
22.04.2023

EYT kapsamına dahil edilmeyen stajyerler ve çıraklar mağdur olduklarını belirtirken bir yandan da son gelişmeleri araştırmaya devam ediyor. Haberin devamından stajyer ve çıraklıktaki son gelişmelere ilişkin bilgi edinebilir, daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son Gelişmeler

TBMM Genel Kurulu’nda EYT düzenlemesinin kabul edilmesinin ardından EYT’yi bekleyen birçok kişi bu haberi sevinçle karşıladı. Uzun zamandır birçok mecradan yetkililere seslenen stajyer ve çıraklık mağdurları yasa kapsamına alınmamaları nedeniyle mağduriyet yaşamalarının yanı sıra tepkilerini de gösterdi.

Küçük yaşta tecrübe edinmek için çalışmak isteyen çırak ve stajyerler sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve emeklilik için önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Seçim öncesi bu mağduriyetin giderileceğini düşünseler de taleplerine karşılık alamayan stajyer ve çıraklar Twitter’da etkinlik düzenleyerek yetkililere seslendi. Başta Cumhurbaşkanlığı ve CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan mağdurlar emeklilik hakkı için birçok şehirde bir araya gelerek basın açıklamasında bulundular.

Ancak seçim nedeniyle meclisin tatile girmesi uzun süredir emeklilik hakkı için mücadele eden staj ve çıraklık mağdurlarının sorunları çözülmeden kapanmasına neden oldu. Bu durumdan dolayı stajyer ve çıraklar büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

Birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurları, paylaşımlarında “staj yoksa oy yok” ifadelerine yer verirken mağduriyetin çözümünün seçimde kullanacakları oy üzerine çok etkili olacağını vurguladı. Cumhur ve Millet İttifaklarının kıyasıya mücadele edeceği bu seçimde aileleriyle birlikte yüz binlerce oya sahip staj ve çıraklık mağdurlarını görmezden gelmemesi bekleniyor.

Staj ve Çıraklık Mağdurları Dernekleri kuruldu!

Ankara, İstanbul, İzmir, Sakarya, Kocaeli, Bilecik, Bursa gibi farklı bölgelerdeki birçok şehirde Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği kuruldu. Staj ve çıraklık mağdurları yaşanan bu haksızlığın bir an önce giderilmesi için birçok mecrada çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

CHP staj ve çıraklık mağdurlarını dikkate aldı!

CHP İzmit İlçe Örgütünü ziyaret eden Sosyal Güvenlik Çıraklık ve Staj Mağdurları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Alperen Oruç ve dernek üyeleri CHP Kocaeli Milletvekili adayları ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘İktidara geldiğimiz zaman staj ve çıraklık sigortası SGK başlangıcı olacak’’ dedi.

Yorumlar

  1. Bahadır Ural dedi ki:

    Yurt dısı emeklıler ısyan edıyor vatanda saglık hızmetlerı yıllık ızınde yeterlı zaman oladıgından diş göz ve dıger saglık hızmetlerınden faydalanmadıgı bır gercek fakat emeklılık duzenlemesınde gun eksıgını askerlık sayılır ve yurt dısında yasadıgı sıgortası odenmıs olanlar faydalana bılır sımdı bana soyleyın kım yurt dısına cıkırsa hemen ıs buluyor dıl dersı alması konusmesı gerek buda yetmez karnını doyurması kıra odemesı vedıyer masraflar tamam bız buraya geldık ama Vatanımız bıze kolaylık gostermıyor askerlık boclanması 48 150tl eksık gun sayısı 105 000tl zaman yetmedıgı ıcın aracı kurum 17 000tl ıstıyor toplam 170 150tl bu sadece benım problemım fakat mantık almıyor ozaman ben kendı paramla emeklı oluyorsam gerıye yonelık 33 yıllık sıgorta kayıtları neden calıstıgım yerlerın odedıgı odemeler yeterınce 33 yıl ssk ve sgk adına para kazandırdıgını dusunuyorum ve yurdısı emeklı olmak ısteyenler bence SURIYE lılerden daha deyerlı yıllık ızın ve yatırım yapan kısıler neden bukadar hırpalınıyorlar oy zaman bızden konsolosluklara gıdıpoy kullanmamızı ıstıyorlar ama hakkımızı sızın yardımınızla duyurulmasını rıca edıce sımdıden tesekkurler

  2. Musa dağcı dedi ki:

    çıraklık mağduruyum 97 yılı sigorta başlangıcım tüm iş verenler bizleri sigortalı olabilmemiz için çıraklık eğitimi okullarına gönderdiler onlarında işleri kolaylaşır oldu böyle bir sigorta başlangıcı olduğu için ama ne yazıktır geçersiz sigorta bu büyük bir vebal ve haksızlıktır bu mesele çözülmesse bendende kimseye oy çıkmayacaktır