Genel

EYT Son Durum Nisan 2022? EYT Ne Zaman Çıkacak, Kimleri Kapsayacak

eyt son durum nisan 2022

Emeklilikte tüm şartları karşıladığı halde yaşa takılanlara müjde! Prim ödemelerini gerçekleştiren milyonlarca vatandaş emekli olabilmek için yaş şartının yerine gelmesini bekliyordu. Konu üzerine emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir umut ışığı doğdu. EYT’de son durum ne oldu?

Açıklanan son verilere göre EYT’de yaklaşık 9000 emekli adayı yaş şartı nedeni ile gün bekliyor. Konu üzerine yeni kararlar alınması beklenirken önemli gelişme Ak Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu tarafından duyuruldu. Düzenlemede 6 farklı adım yer alacak. EYT yaş şartı ile ilgili Emin Akbaşoğlunun yaptığı açıklamada; “Bu yeni düzenleme ile belirli bir iş günü ve belirli yıl öncesinde prim ödemesini gerçekleştiren vatandaşlar kârlı çıkacak.” yorumunda bulundu.

emin bas
eyt son durum nisan 2022? eyt ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak 8

EYT Çözümünde Yeni Adım

Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu EYT problemine yönelik 5000 iş gününü tamamlayanlar ile 1999 yılı öncesinde sigorta prim ödemelerine başlayan vatandaşlara yeni bir umut kapısı oluşturdu. Konuşmasında; “İki farklı toplantı gerçekleştirildiğini ve yasal çerçeveler dikkate alınarak görüşmelerin teklife dönüşebilmesi için yakın zamanda genel kurula geleceği” açıklamasında bulundu.

Devamında; “3600 ek gösterge muhakkak ki polislere verilecek. Sözleşmeli personelin durumu da iyileştirilecek. Bir sonraki aşamada EYT ile ilgili problemler sonuca kavuşturulacak. Yıl içerisinde kamuoyu ile paylaşım yapılacak” yorumunda bulundu.

EYT Krizi Bu Yıl Sonuçlanacak!

Yapılan tüm açıklamalardan sonra EYT ile ilgili AK parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuşta benzer ifadeler kullandı. “Gündemimizde milletin talep ettiği ve beklentiye girdiği konular yer alıyor. Uzun bir süredir bu konuda çalışmalarımız sürdürülüyor. Halkın gündeminde olup bizim gündemimizde olmayacak bir konu bulunmuyor. Taleplerin gerçekleştirilebilmesi ve milletin hayrına olabilmesi için gayret ediyor ve çaba sarf ediyoruz. Milletimiz emin olsun ki EYT konusu uzun bir süredir bakanlığımızın gündeminde” yorumunda bulundu.

EYT Yasa Tasarısından Kimler Yararlanabilir?

EYT yasası ile ilgili yasal süreç başlatıldığında yasa kapsamından yararlanacak olan kişiler gündemde yerini alacak. Bu kapsama giren kişiler ise 8 Eylül 1999 tarih öncesinde emekli olmuş kişilerdir. Prim günü ve sigortalılık süresinin dikkate alarak tamamlamış olanlar yaş şartına bakılmaksızın emekli olabilecek.

8 Eylül 1999 yılı öncesinde SSK‘lı kadınlar için 20 yıl, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık süresi olması yeterli görülüyor. 5000 prim gününü tamamlayan kadınlar 50 yaş erkekler ise 55 yaşını doldurmuş olmalı.

Bağ-kur’dan emekli olan kadınların 20 yıl, erkeklerin ise 25 yıl prim ödemeleri ya da kadınların 50 yaş erkeklerin 55 yaşını doldurup 15 yıl prim ödeyerek emekli olma hakkı bulunuyor. EYT yasası ile yaş şartı ortadan kalkmış olacak.

EYT Yeni Yol Haritası

EYT yasa tasarısı için 6 farklı aşama düşünülüyor. Çözüme kavuşturacak olan 6 yol haritası ise şu maddeleri kapsıyor:

 • EYT yasa kapsamı sınırlanacak
 • Emeklilik için aranan şartlar belirlenecek
 • EYT düzenlemesinde ulaşabilecek mali süreçler hesaplanacak
 • Maaşların ne kadar olacağı detaylandırılacak
 • EYT yasasının her emeklilik grubu ve yaş grubu için uygulama şekli netleşecek
 • Konu ile ilgili taslak hazırlanıp nihai karara varılacak
meclis yasasi
eyt son durum nisan 2022? eyt ne zaman çıkacak, kimleri kapsayacak 9

EYT Tasarısında 5 Farklı Formül

EYT yasa tasarısı içerisinde 5 farklı formül gündemde yerini alıyor. Belirli sigortalılık süresini dolduran ve belirli bir yıl öncesinde prim ödemelerini değiştiren kadın ve erkekler bu fırsattan yararlanabilecek.

Birinci Formül: Prim Günü ve Sigortalılık Yılı

EYT’de birinci formül; prim günü ve yıl esasına dayanıyor. 9 Eylül 1999 yılı öncesi sigortalı olmuş olan 3600 prim gününü dolduran kadın ve erkekler yararlanabilecek. Kadınlar için 50 erkekler için 55 yaş geçerli olacak.

İkinci Formül: Yaşa Bakılmaksızın Prim Günü Hesabı

EYT’de ikinci formül; yaş şartına bakılmaksızın prim günü doldurulduğunda emekli olunabilecek. 1999 yılı öncesi yaşa bakılmadan belirli prim günü üzerinden emekli olabilecek kadınlar için 7200; erkekler için 9000 gün primim doldurulması yeterli olacak.

Üçüncü Formül: Her Yıl için Kesintili Emeklilik

EYT’de üçüncü formül; emeklilik sürecine kalan her bir yıl için belirli oranda kesinti ile gerçekleşecek. Emeklilik süreci yaklaştıkça maaştan belli bir oran kesilecek ve emekli olunduğunda tam maaş alınabilecek. Hala çalışma yaşantısı bulunan kişileri de kapsayacak. Çalıştığı halde maaşından bir kısmı kesinti yapılarak emeklilik süreci başlatılabilecek. Kesinti rakamı devlet tarafından belirlenecek.

Dördüncü Formül: Kısmi Emeklilik

EYT’de dördüncü formül ise kanunlarca belirlenmiş yaş şartı dolana kadar maaş kesintisi yapılmasıdır. Yaş tamamlandığı anda kesinti sonlanacak ve asıl emeklilik tutarı alınabilecek.

Beşinci Formül: 5 Bin Prim Günü Esası

Emeklilikte beşinci formül ise prim günü üzerinden belirlenecek. 9 Eylül 1999 öncesinde işe giriş yapılmış olan kişilerin ilk sigortalılık tarihi ön plana alınarak 5000 ile 5975 prim günü doldurmaları yeterli olacak, yaş şartı aranmayacak.

Shares:

1 Yorum

 • Göksen Merey
  26.05.2022

  9000 gün olayı olursa felaket olur felaket. Resmen Nasreddin hoca fıkrası gibi olacak şey değil. timura filleri geri alması için rica etmeye gidip iki fil daha alıp dönmek gibi.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir