Genel

E-Nabız Nasıl Kayıt Olunur ?

E- nabız, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan kişilerin sağlık bilgilerini yönetebileceği güvenilir ve kişisel bir sağlık sistemidir. Uygulamaya ilk kez kayıt olacak kişiler E-Devlet üzerinden E-nabız kısmına giriş yaparak profil ayarları üzerinden şifre oluşturmalıdır. Ya da Aile Hekimine başvurarak E-nabız için geçici şifre talebinde bulunmalıdır. Genel olarak değerlendirildiğinde E-nabız sistemi değerlendirildiğinde kişilerin sağlık kuruluşlarında gerçekleştirmiş oldukları tüm verileri bir araya toplayan bir sistem olduğu görülmektedir. Kişisel sağlık kayıtları, reçeteleri, raporları, ilaçları, hastane ziyaretleri, tahlilleri, hastalıkları gibi tüm detaylar gün ve yıl bilgisi dikkate alınarak sisteme işlenmiş durumdadır. Online olarak erişilebilecek olan tüm bilgileri bu sistemde bulmak mümkündür. Randevuların takip edilmesi, randevu alınması gibi işlemler de yine bu portal üzerinden yapılabilmektedir. Peki E-nabız nasıl kayı olunur?

E-Nabız Nasıl Kayıt Olunur?            

E-nabız kayıt olacak kişiler sisteme iki şekilde giriş yapabilmektedir. Bunlar:

  • E-Devlet sistemi üzerinden şifre ile giriş yapmak,
  • E-imza kullanarak T.C. numarası ile giriş yapmak.

Her iki seçenekte de E-Devlet üzerinden girişe yönlendirilmektedir. E-nabız sistemine giriş sonrasında profil bilgilerinin oluşturulması için gelen ilk ekranda;

  1. Kullanım şartlarının kabul edilmesi gerekmektedir. Yani; “Kullanım şartlarını okudum, anladım ve kabul ediyorum” ibaresinin işaretlenmesi gerekmektedir. Profil bilgilerini oluşturmanın
  2. Aşamasında kişisel bilgiler ekranı soruları yer almaktadır. Burada yaşadığınız ülke, il, boy ve kan grubu bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekmektedir. Tanımlamalar yapıldıktan sonra ‘Paylaşım Seçenekleri’ alanında kişisel sağlık bilgilerine kimlerin erişebileceğine yönelik seçim yapılmaktadır.
  3. Tüm bilgilerin oluşturulmasının ardından en son aşama da erişim bilgilerinin girilmesi istenmektedir. Bu kısımda sisteme cep telefonu numarası bilgisi ve giriş şifresi bilgisi girilmektedir.

E-nabız kayıt aşamasının tamamlanması için cep telefonuna gelen tek kullanımlık erişim kodunu giriş alanına girerek portala giriş yapılması mümkün olmaktadır.

E-Nabız Portalında Hangi İşlemler Yapılır?

E-nabız sistemine giriş yapılmasından sonra kullanıcıların portalda yapabileceği birçok işlem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Bilgi Ekleme: Tansiyon, nabız, ağırlık, şeker alanlarına tıklamak sureti ile mevcut bilgilerin görülmesi sağlanmaktadır. Var olan ‘Ekle’ sekmesini tıkladığınızda ise güncel tansiyon, şeker, ağırlık bilgilerinin girilmesi mümkün olur.
  • Randevu alma/Randevu takip etme: Öncesinde alınmış sağlık randevularının görüntülenebileceği sistemde ay, hafta ve gün bazında detaylı açıklamalar yer almaktadır. Yeni bir randevu almak istediğinizde ise Randevu Al butonu yardımı ile MHRS sistemi aracılığı ile ileriki tarihlere randevu alınması mümkün hale gelmektedir. Bu şekilde tek bir ekranı kontrol ederek istenilen tarihe ve bölüm için randevu alınabilmektedir.
  • Kişisel bilgileri paylaşma: Kişisel tüm sağlık bilgilerinizi istediğiniz kişilerle paylaşabileceğiz bu alanı kullanmak için; bilgilerinizi paylaşmak istediğiniz kişinin T.C. kimlik numarasını ve cep telefon numarasını girerek sağlık bilgilerinize erişim iznini tanımış olursunuz.
  • Bağış: Bu alanda Kemik İliği ve Kan Bağışı, Organ Bağışı alanlarından istekleriniz doğrultusunda bağışta bulunmanız mümkün olmaktadır.
  • Diğer: Acil durum notları, alerjiler, aşı takvimi, şikayet bildirimi, doküman ekleme, ilaç bildirimi gibi ekstra bilgilerin eklenebileceği sol menü olarak tanımlanmaktadır.

Tüm bu işlemlerini ve daha fazlasını E-nabız kayıt aşamasının sonrasında gerçekleştirmek mümkündür.

E-Nabız Kayıt Sisteminde Sağlık Geçmişini Görüntüleme

Sağlık Geçmişi: E-Nabız sisteminde kaydedilmiş olan sağlık verileriniz bulunuyor ise bu sayfada ilk olarak bu bilgileri görürsünüz. Gerçekleşen son iki muayenenin bu ekran aracılığı ile görüntülenmesi mümkündür.

Sağlık Profili: E-Nabız sisteminde sağlık verilerinin görülebileceği bir alandır. Öncesinde eklenmiş değerler varsa buradan görülmesi mümkündür. Tansiyon, şeker, nabız, ağırlık bilgileri sayısal ve grafiksel olarak detaylıca görülmektedir.

Yanı sıra; ‘Profil bilgilerim’, ‘Sağlık Tesisi Ziyaretlerim’, ‘Reçetelerim’, ‘Raporlarım’, ‘Hastalıklarım’, ‘Tahlillerim’, ‘Görüntülerim’, ‘Kemik İliği ve Kan Bağışı’, ‘Alerjilerim’, ‘Acil Durum Notlarım’, ‘Dökümanlarım’, ‘Erişim Bilgilerim’ bu alanda detaylarıyla birlikte görüntülenmektedir.

E-Nabız Profilinizi Nasıl Dondurabilirsiniz?

E-nabız nasıl kayıt olunur sorusu kadar merak edilen bir başka soru da e-nabız profilini dondurmak ve kapatmak üzerine gelmektedir. Hesabın dondurma işlemi için ‘Profilimi Düzenle’ sekmesine tıklanmasından sonra sayfanın altında yer alan dondurma alanından ne kadar süre dondurulmasını istediğinizi belirttikten sonra ‘hesabı dondur’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. Onaylama mesajına gelen doğrulama kodunun girilmesinin ardından hesap dondurulmuş olmaktadır. Hesabı tekrar aktif etmek istediğinizde ise giriş yaptığında “e- Nabız” hesabınız talebiniz üzerine dondurulmuştur. Hesabınızı yeniden aktif edebilirsiniz” ikazı ile karşılaşırsınız. Bu aşamada “Hesabımı Aktif Et” butonuna bastığınızda hesabınız yine aktif hale gelecektir.

E-Nabız Profilinizi Nasıl Kapatabilirsiniz?

E-nabız kayıt işlemleri sonrasında fikir değiştirerek hesabı kapatmak isteyen kullanıcılar bu işlemi sadece E-Devlet sistemi üzerinden yapabilmektedir. Hesabını kapatmak isteyen kullanıcılar ‘Profilimi Düzenle’ kısmına giriş yaparak ‘e-nabız profilinizi kapatabilirsiniz’ alanından ‘Hesabımı Kapat’ butonuna basabilirler. Bu aşamadan sonra kararın kesin olması üzerine sisteme kayıtlı olan cep telefonuna gelen doğrulama kodu alana girilerek hesap kapatma işlemi tamamlanabilir. Kapatılmış olan hesabın tekrar açılmasını isteyen kullanıcılar E-Devlet üzerinden giriş yaptığında “e-Nabız” hesabınız talebiniz üzerine kapatılmıştır. Hesabınızı yeniden aktif edebilirsiniz” uyarısı ile karşılaşırlar. Hesaplarını açmak isteyen kişiler bu aşamada “Hesabımı Aktif Et” butonuna basarak hesaplarını aktif hale getirebilmektedir. Ancak hesabın dondurulma ya da kapatılma aşaması sırasında olunan tedaviler ve diğer sağlık bilgileri hesabın aktif olması halinde görüntülenememektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi E-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi üzerinden alabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir