E-Devlet

T.C No İle Hastane Randevu Alma Ekranı

T.C. No ile hastane randevu alma ekranı sayesinde tedavi süreci için ilk adımı atabilirsiniz. Hastane randevusu almak, 2010 yılında hayata geçirilen uygulama ile son derece kolay hale gelmiştir. Eskiden hastanelerde uzun kuyrukların oluşmasına yol açan randevu süreci yeni getirilen sistem sayesinde kolaylaşmıştır.

T.C. no ile hastane randevu alma ekranına sahip olan MHRS’den randevu işlemleri rahatlıkla yapılır. MHRS’nin yanı sıra e-Nabız üzerinden de randevu almak mümkündür. MHRS hem online olarak hem de telefonla hizmet veren bir sistemdir.

MHRS ve e-Nabız’ın mobil uygulaması da vardır. Mobil uygulama sayesinde bulunduğunuz her yerden randevu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. e-Nabız üzerinden çocuğunuz için de randevu almanız mümkündür. Bazı hastaneler MHRS sisteminin dışında kalır. Üniversite hastaneleri ve özel hastanelerin kendilerine özel bir sistemi vardır.

Randevu almak istediğiniz hekimin randevularının dolu olması ya da izinde olması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda ilgili hekimin randevu bilgileri sistemde görünmez. Benzer şekilde belirli poliklinikler de yoğunluktan dolayı sistemde görünmeyebilir.

HASTANEDEN RANDEVU ALMA NUMARASI

Hastaneden randevu alma numarası 182’dir. 182’yi arayarak randevu işlemini kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. 182’de işlemleriniz operatörler tarafından gerçekleştirilir.

İşlem aşamaları şu şekilde ilerler:

 • Sizden ilk önce kimlik numaranız istenir.
 • Hangi hastaneden randevu almak istediğinizi söylemelisiniz.
 • Randevu almak istediğiniz gün ve saati belirtmelisiniz.
 • Operatör tarafından size en uygun tarih ve saat iletilir.
 • Son aşamada onay vererek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bütün aşamaları tamamladıktan sonra size verilen gün ve saatte muayene olabilirsiniz. Muayene iptalini de 182’yi arayarak yapabilirsiniz.

T.C No ile Hastaneden Randevu Alma

T.C. No ile hastaneden randevu alma işlemini farklı şekillerde yapabilirsiniz. İlk kullanacağınız sistem MHRS’dir. MHRS’nin açılımı Merkezi Hekim Randevu Sistemi’dir. Bu sisteme ulaşmak için mhrs.gov.tr adresine giriş yapmalısınız.

MHRS’nin ana sayfasında yukarıdaki ekran yer alır. Bu ekrandan “Randevu Al” kısmına tıkladığınızda şifre ekranına ulaşırsınız. MHRS’ye giriş yaptıktan sonra e-Devlet şifrenizle sisteme erişebilirsiniz.

Yukarıdaki ekrandan daha önce aldığınız MHRS şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Bir diğer giriş seçeneği ise “e-Devlet ile giriş” seçeneğini tercih etmektir. En altta yer alan “Üye Ol” kısmına tıklayarak MHRS için özel olan şifrenizi de alabilirsiniz.

“e-Devlet ile giriş” seçeneğini tercih ettiğinizde sistem sizi turkiye.gov.tr adresine yönlendirir. Buradan şifrenizi, kimlik numaranızı girerek sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda mobil imza, e-imza ve internet bankacılığı seçeneklerini kullanarak da sisteme erişebilirsiniz.

Şifre işlemlerini tamamladıktan sonra karşınıza farklı randevu seçenekleri çıkar. T.C. No ile hastane randevu alma ekranından aşı, aile hekimi ve hastane randevusu alabilirsiniz. Hastane randevusu almak istemeniz halinde karşınıza aşağıdaki ekran çıkar.

Randevu aramasını genel ya da konuma göre olacak şekilde yapabilirsiniz. Konuma göre arama yapmak için cihazınızın konum ayarının açık olması gerekir. Genel arama yaptığınız takdirde aşağıda yer alan form karşınıza çıkar.

İl, ilçe, klinik, hastane, muayene yeri, hekim seçiminizi yaparak uygun randevuyu arayabilirsiniz. Bu aramayı favorilerinize de ekleyebilirsiniz. Böylece her defasında yeniden bilgilerinizi girmenize gerek kalmaz.

Son aşamada seçtiğiniz hekime ilişkin bilgiler ekranda görünür. Hekimden alabileceğiniz en erken randevu tarihi belirtilir. Bir sonraki ekranda ise saat seçimi yapabilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda size uygun saatler gösterilir. Saat seçimini yaptıktan sonra tüm bilgileriniz ekranda yer alır. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra onay vermelisiniz.

Tüm bilgilerinizi kontrol ettikten sonra “Randevu Onayla” seçeneğine tıklamalısınız. Bu sayede randevu alma işleminiz tamamlanmış olur. Bundan sonra yapmanız gereken size belirtilen gün ve saatte hastanede olmaktır.

E-Nabız Üzerinden Randevu Alma

E-Nabız üzerinden randevu alma işlemini enabiz.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. E-Nabız; sağlık durumunuzu, raporlarınızı ve tahlillerinizi takip edebileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemi kullanarak sağlık durumunuzu düzenli olarak takip edebilirsiniz. E-Nabız üzerinden kendiniz ve çocuklarınız için randevu almanız mümkündür.

E-Nabız üzerinden tahlil sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda aşı takviminiz de bu sistem üzerinde görünür. Raporlarınızı ve tahlil sonuçlarınızı hekimleriniz de sistem üzerinden görüntüleyebilir.

Telefonla Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

Telefonla hastane randevusu alma işlemini 182 üzerinden ve hastanelerin kendi iletişim numaralarından yapabilirsiniz. 182 numarasını aradıktan sonra kimlik numaranızı paylaşmanız gerekir. Hemen ardından randevu almak istediğiniz hastaneyi ve ilgili gün ve saati belirtmelisiniz.

E-Devlet Üzerinden Hastane Randevu Alma

E-Devlet üzerinden hastane randevu alma sistemine ulaşmanız mümkündür. E-Devlet’te arama alanına MHRS yazdığınızda e-Devlet’ten MHRS sistemine ulaşırsınız.

“Uygulamaya Git” seçeneğine tıkladıktan sonra MHRS sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz. T.C. No ile hastane randevu alma ekranına ulaşmak için e-Devlet sistemini de kullanabilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

 • hayrettin cansevdi
  23.08.2019

  burun akıntısı var burnumdan nefes alamıyorum

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir