emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Hastane Randevu Alma

E-Devlet Hastane Randevu Alma

Çağımızın hızlı şekilde kullanılmaya başlanan internet sayesinde sağlık alanında çeşitli kolaylıklar sağlanmaya başlanmıştır. Sağlık Bakanlığı önderliğinde düzenlenen E-Devlet hizmet ağı üzerinden artık hastalar hastanelerden kolay bir şekilde sıra alabilecekler. Normal zamanda hastaneye giden hastalar öncelikle sabah erken saatler de muayene sırası için kuyrukta bekler, ardından da saatlerce doktorun kapısında bekler. Hastalar için zorlu ve meşakkatli işlemlerden biri olan bu hastane randevu alma işlemi artık E-Devlet platformuna yüklenerek büyük bir kolaylık elde edilmiştir. Devletin bizzat kendisinin online işlemlerinin bulunduğu e-devlet sistemi, 2008 yılında oluşturulmuş o zamandan bu zamana içerisine pek çok işlem yapma yetisi eklenmiştir. Sağlık alanında da yaşanan bu muayene randevu alma sorununa bu şekilde bir çözüm bulunmuştur. Artık hastalar evlerinde kolay bir şekilde muayene sırası alabileceklerdir. Biz de bu yazımızda e-devlet hastane randevu alma işlemine değineceğiz.

E-Devlet Hastane Randevu Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

İnternet kullanıcılarının büyük bir rahatlıkla yapacak olduğu işlem E-Devlet hastane randevu alma olarak sorgulanabilir. Öncelikle bireyler E-Devlet hastane randevu alma başlığını arama motorlarına yazarlar. Ardından devletin resmi sitesi olan E-Devlet sistemi karşılarına açılan ilk sayfa olur. Bu sayfa üzerinde sağ üst köşede bulunan sisteme giriş yazan bölüme tıklamaları gerekir. Çünkü bu alan sizlerin hastanelerden randevu almanızı sağlayacaktır. E-Devlet üzerinden giriş yaparken E-Devlet şifreniz sistem tarafından istenir. Sizler de bu E-Devlet şifresini alabilmek için en yakın postanelere uğramanız gerekir. Postanelerde bulunan görevliye E-Devlet şifrenizi almak istediğinizi beyan ettikten sonra zaten 2 TL işlem ücreti karşılığında sizlere bu şifreyi vereceklerdir. İşte bu edindiğiniz şifre sizlerin E-devlet şifresi olur. E-Devlet hastane randevu alma işlemi için de bu şifre sisteme giriş bölümüne yazılır. T.C. kimlik numaranızı da ilgili bölüme yazdıktan hemen sonra karşınıza bu ilgili bölüm gelir.

E-Devlet hastane randevu almada bu görselde görüldüğü gibi bir ekran karşınıza çıkar. Gereken bilgileri bu ok işareti ile gösterilen bölüme tıkladıktan sonra girilerek hastane randevu almak için e-devlet girişi yapılır.

Hastane Randevu Sırası Nasıl Alınır?

E-devlet hastane randevu almaya gelelim. E-devlet girişi yaptıktan sonra artık Merkezi Hekim Randevu Sorgulama adlı hastane randevusu almanıza yarayacak olan sayfa gelir. Bu sayfanın kullanımı da ayrıntılı şekilde yazılan içeriklerden dolayı oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle sol baştan başlayarak tüm bilgileri girmeniz gerekir. İlgili bölümde sırayla yaşadığınız il, ilçe, muayene olmak istediğiniz hastane, muayene olmak istediğini bölüm ve doktor seçilir. Tüm seçimleri yaptıktan sonra aşağıda bulunan ‘randevu ara’ bölümüne tıklayınız.

Hastanede muayene olmak için doktorun uygun olduğu zamanları öğrenmek için de randevu ara yere bastıktan sonra sayfanın orta ve en altında doktorun adının yazılı olduğu alana tıklayınız. Sonrasında kısa bir sürenin ardından sağa dayalı şekilde doktorunuzun muayene için uygun olduğu tarih ve saatler çıkacaktır. Bu tarih ve saatler anlaşılır bir şekilde sistemde gösterilir. Randevu alınabilen saatler zaten sistemde bellidir. Uygun olduğunuz saatin üzerini tıklayıp karşınıza çıkan yönergeyi onayladıktan sonra artık E-Devlet hastane randevu alma işleminizi sonlandırmış olursunuz. İşte E-Devlet hastane randevu alma işlemi internet üzerinden bu kadar kısa bir zamanda tamamlanabilir.

Devletimiz hastane randevu alma işlemini kolaylaştırarak hastalara büyük kolaylık sağlamıştır. Ancak bunun yanında internet ile arası pek iyi olmayan vatandaşları da düşünmüştür. E-devlet hastane randevu alma işlemini bizzat bir telefon görüşmesi ile yaparak da büyük bir kolaylıkla yine aynı işlemi yerine getirebilirler. 182 nolu hastane randevu alma merkezini arayarak sistemdeki gibi bulunan soruları canlı olarak yanıtlayarak aynı şekilde hastane randevularını alabilirler. Her iki şekilde de hastaneden randevu alımlarını tamamlayan hastaların artık muayene günü geldiğinde hastanelerde uzun süre beklemelerine gerek kalmaz. Muayene saati gelmeden hemen on dakika önce hastanelerde bulunmaları yeterli olacaktır. Muayene saatleri geldiğinde, isimlerini ekranda gördüklerinde rahatlıkla kontrollerini yaptırabilirler.

Yorumlar

  1. hayrettin cansevdi dedi ki:

    burun akıntısı var burnumdan nefes alamıyorum