Genel

Dar Gelirli Vatandaşlara Aylık 100 TL Kira İle Konut Projesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından önemli bir proje hayata geçirildi. 18 yıldır atıl vaziyette duran Mamak Eserkent Sosyal Konutları yenilendi ve dar gelirli aileler, yeni evli çiftler ve 65 yaş üzerindeki kimseler için aylık 100 TL’den kiraya çıkarıldı. Ankara sosyal konut projesi başvuruları 15 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecek.

Aylık 100 TL Kira Bedeliyle Oturmak Mümkün

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli olanları, yeni evlileri ve 65 yaş ve üzeri olanları çok mutlu edecek bir proje hayata geçirildi. Geçmiş dönemlerde yapılan ve yaklaşık 18 yıldır boş vaziyette duran Mamak Eserkent Sosyal Konutları yenilenerek oturulabilir duruma getirildi. Belediye tarafından yapılan açıklamada bu konutlarda oturmak isteyenler 100 TL’den kira bedelleri ile oturma hakkı elde edebilecekler. 400 adet 1 + 1 konutun yenilenmesinin kısa süre içerisinde yenilenmesi sonrasında konutlar belediye tarafından dar gelirli ailelere, yeni evli çiftlere ve 65 yaş ve üzeri olan kimselere kiraya veriliyor.

18 yıldır atıl vaziyette duran ve herhangi bir faaliyete geçmeyen konutlar için belediye tarafından önemli yenileme çalışmaları yapıldı. Bu kapsamda konutlar 18 yıldır boş olduğu için yıpranmış ve eski bir haldeydi. Özellikle iç kısımları 18 yıl öncesindeki malzemelerin kullanılması için kötü bir görünüme sahipti. Belediyenin yapmış olduğu yenileme ile birlikte mutfak dolapları, zemin, mutfak tezgahı, dolaplar, banyo, tuvalet, oturma alanları tamamen yenilendi ve yeni yapılmış bir ev görünümü kazandı. Aynı zamanda konutlar için doğalgaz hattı da sağlandı ve böylece oturanlar doğalgaz imkânından da yararlanabilecekler. Oturmak isteyenler için büyük bir avantaj sunacak olan konutlar için başvurular alınmaya başlandı.

Başvurular Başladı

Çok uygun kira ile sunulan sosyal konutlar için başvurular da Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanlığı tarafından alınmaya başlandı. Toplamda 400 adet konut kiraya verilecek ve aylık kira bedelleri 100 TL olacak. Bu konutlardan yararlanmak isteyenler, dar gelirli olanlar, yeni evli çiftler ve 65 yaş üzerindeki kimseler büyükşehir belediyesi hizmet binasında faaliyet gösteren Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanlığı’na A Blok 18 numaralı bankoya gelerek başvuru yapabilecekler. Bunun yanında Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden de başvurular alınmaya başlandı. Buna göre başvuru yapmak isteyenler belediyenin internet sitesine girerek başvuru sekmesinden gerekli olan bilgileri girerek başvuru yapabilecekler.

Başvurular esnasında adaylardan istenen bilgilerin eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekiyor. Eksiksiz ve doğru bilgi giren adayların başvuruları kabul edilecek ve başvuruların değerlendirilmesi için noter huzurunda kura çekilecek. Yapılacak çekiliş sonucunda toplamda 400 adet 1 + 1 konut için aylık 100 TL kira bedeli ile hak sahipleri belirlenmiş olacak.

Sosyal Konut Başvuru Şartları Neler?

Ankara sosyal konut başvuru şartları da adaylar tarafından sağlanması gerekiyor. İhtiyaç sahibi olanlar için sunulan bu konutlar için maddi durumu kötü olan kimselere öncelik tanınacak. Bu bakımdan konutlarda ikamet etmek isteyenlerin aylık gelirlerinin 3 bin TL’den fazla olmaması gerekiyor ve evlilerse eşleri üzerinde herhangi bir gayrimenkul de olmaması gerekiyor.

Başvurularda aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, başvuru tarihinden en az 6 ay öncesinden beri Ankara’da ikamet etme şartı da aranacak. Başvurular için maddi durumu kötü olanlara, yeni evli çiftlere ve 65 yaş üzeri kimselere öncelik tanınacak. Şartları taşıyanlar için yapılacak olan noter çekilişinde hak sahipleri belirlenecek ve konutlar aylık 100 TL kira bedeli ile tahsis edilecek. Başvurular 15 Ocak 2021 tarihine kadar devam ediyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir