Ekonomi

Borç Yapılandırma Paketi Meclis’e Geliyor! Vergi ve GSS Prim Borçları Silinecek

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi olarak adlandırılan yasa tasarısı önümüzdeki hafta Meclis gündemine gelecek. Bu tasarının onaylanmasıyla birlikte kamuya olan tüm borçlar yapılandırılacak. Devlet kurumlarına borcu olanların merakla beklediği tarihin en kapsamlı borç yapılandırma paketinin detayları belli oldu.

Yapılandırma kapsamına alınacak borçlar arasında GSS prim borçları da bulunuyor. Meclis’te görüşülecek düzenlemeye göre 2 bin liraya kadar olan borçlar silinecek. Borç yapılandırma yapanlar için vade sayısı 48 aya çıkarılacak. Başvuru ve bozulma süreleri de uzun tutulurken devlete borcu olanlar için ödeme konusunda büyük avantajlar sunulacak.

GSS Prim Borçları Yapılandırılacak

Devlet kurumlarına borcu olanların merakla beklediği yapılandırma düzenlemesinin detayları netleşmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan borç yapılandırma kanunlarında olduğu gibi bu düzenlemede de Genel Sağlık Sigortası primi borçları yapılandırmaya tabi olacak. GSS prim borçları için bazı kolaylıklar da sağlanacak. Bazı borçlular için faizler silinirken bazı durumlarda gelir testi yapılacak ve bunun sonucuna göre borçların tamamen silinmesine karar verilecek.

GSS Prim Borcu Birikenler Dikkat

Türkiye’de sağlık hizmetleri alabilmek için tüm vatandaşların ve yabancıların Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri yatırması gerekiyor. Çalışanların neredeyse hepsinin GSS primleri otomatik olarak ödeniyor. Anne, baba veya eş durumundan dolayı sigortalı olanlar adına GSS primi ödeniyor.

Bağkur primi ile kendi işyerinin sahibi olanlar ile isteğe bağlı sigorta ödeyenlerin GSS prim yükümlülüğü bulunmuyor. Bunların dışında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için GSS primlerinin her ay ödenmesi gerekiyor.

GSS Prim Borcu Nasıl Yapılandırılır?

GSS primi ödemeleri, aylık olarak brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında hesaplanıyor. 2023 yılında ödenecek GSS primi aylık 300 lira 24 kuruş oldu. Bunu ödeyen sigortalılar kendileri, eşleri ve çocukları için GSS kapsamına girmiş oluyor.

Ancak geçmiş yıllarda ödemediği GSS prim borcu birikmiş olanlar Meclis’te onaylanması beklenen yasa kapsamında borcunu yapılandırabilecek. Bunun için yasa çıktıktan sonra SGK’ya başvurarak GSS prim borcunun faizlerini sildirip 48 ay taksitle ödeme başvurusunda bulunmak yeterli olacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir