emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Binayı Depreme Güçlü Hale Getirmenin Maliyeti Belli Oldu! Daire Başı 250 Bin TL’den Başlıyor

Binayı Depreme Güçlü Hale Getirmenin Maliyeti Belli Oldu! Daire Başı 250 Bin TL’den Başlıyor
25.02.2023

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Türkiye’nin dört bir yanında deprem konusu konuşulmaya devam ediyor. Birçok vatandaş oturduğu binanın depreme dayanıklı olup olmadığını araştırmaya başladı. Bu süreçte belediyelere yapılan deprem risk analiz başvurularında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Deprem riskli binaların güçlendirme maliyeti ne kadar? Riskli binaları depreme dayanıklı hale getirmenin maliyetini Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan açıkladı.

bina guclendirme1
binayı depreme güçlü hale getirmenin maliyeti belli oldu! daire başı 250 bin tl’den başlıyor 1

Oturduğum Bina Depreme Dayanıklı Mı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan deprem felaketi sonrasında binaların dayanıklılığı sorgulanmaya başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ülke genelinde yapılan çalışmaları özetlerken “Tüm Türkiye’de incelenen 1 milyon 316 bin binada, 534 bin bağımsız bölüm ve 173 bin binanın ağır hasarlı, yıkık veya acil yıkılacak olduğunun tespitini yaptık.” ifadelerini kullandı. Depremde ağır hasarlı binaların yıkılması şartken, orta ve hafif hasarlı binalara ise yıkılmadan güçlendirme yapılıyor.

bina guclendirme3

Risk Analizi Başvuruları Arttı

Sadece deprem bölgesinde değil, Türkiye’nin dört bir yanında binaların depreme dayanıklı olup olmadığı konuşulmaya başlandı. Binaların depreme güçlü hale getirilmesinden önce belediyeler deprem risk analizleri yapıyor. Özellikle Marmara Bölgesi’nde belediyelere yapılan risk analizi başvurularında artış yaşanıyor. Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, ortalama bir binanın depreme güçlü hale getirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

bina guclendirme5
binayı depreme güçlü hale getirmenin maliyeti belli oldu! daire başı 250 bin tl’den başlıyor 2

Riskli Yapıların Yüzde 70’ine Güçlendirme

Sinan Türkkan, Türkiye genelinde 8 milyon risk taşıyan binadan yüzde 70’inin çok rahatlıkla güçlendirme yapılabileceğini dile getirdi. Bina güçlendirme sürecini özetleyen Türkkan, “Önce kolon içerisindeki donatılar tespit edildi ve donatılardan sonra demir olmayan bölgeden karotlar alındı. Sıyırmalar yapıldı, temelle ilgili analizler yapıldı. Zeminle ilgili etüt yapıldı. Bu bina da güçlendirilecek bir bina olarak projelendirildi.” ifadelerini kullandı.

Ortalama Maliyet Daire Başına 250 Bin TL

Güçlendirilen binalarda tuğla duvarını kırıp perde beton uyguladıklarını belirten Türkkan, “Güçlendirmenin kendisi aşağı yukarı daire başı 250 bin TL mertebesinde tamamlanmış olacak. Ancak vatandaş burada bu çalışma yapıldıktan sonra doğramalarını da değiştirmek istiyor. Yerdeki parkesini değiştirmek istiyor. Bununla ilgili de daire başı 100-150 bin TL’lik ilave maliyet geliyor.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.