emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

PTT Burs Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Burs Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT burs parası sorgulama işlemleri için PTTBank kullanılmaktadır. PTT’nin banka işlemleri ile ilgilenen kolu olan PTTBank özellikle devlet para işlemleri için kullanılıyor. Bankaların ATM ya da şube hizmeti sunamadığı noktalarda tüm ülkede yaygınlığı çok yüksek olan PTT devreye giriyor. Burs işlemleri ile ilgili de 2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıfbank arasında bir anlaşma imzalandı.

Artık verilen tüm öğrenci bursları Vakıfbank’ın öğrencilere özel olarak oluşturduğu burs hesapları üzerinden yapılacak. Bu işlemler aynı kart kullanılarak PTTBank üzerinden de yapılabilmektedir. Burs parası sorgulama yapmak için de PTTBank uygulamasına kişisel bilgiler ve Vakıfbank burs kartı bilgileri ile giriş yapmak yeterlidir. Sistemden bu şekilde tüm hesap hareketleri takip edilebilmektedir.

PYBS Bursu Nedir?

PYBS bursu açılımı Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı’dır. Bu sınav her yıl 5,6,7,8,9,10 ve 11. sınıf öğrencileri için yapılan bir sınavdır. Sınavın amacı gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarına kalacak yer ve harçlık imkânı sağlayarak eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlamaktır. Sınav her yıl düzenli olarak yapılmaktadır ve ÖSYM tarafından düzenlenmektedir.

Sınav soruları ve konu kapsamı her sınıf için ayrı ayrı düzenlenir. Sınav soruları müfredata uygun olacak şekilde düzenlenir. Çocukların düşünme ve dikkat kazanımlarına yöneliktir. Okulda öğrenilen bilgileri çocuğun ne kadar uygulayabildiğini ölçecek şekildedir. Her çocuk kendi yaşıtları ile aynı sınava tabii tutulmaktadır. Eğer sınav sonucunda başarılı olursa okulda yatılı okuma ve devlet tarafından belirlenmiş aylığı alma hakkı kazanır.

PYBS Bursu Kimlere Verilir?

PYBS bursu alanlaröncelikli olarak gelir düzeyini bildirmelidir. Sınava girmeye hak kazanması için çocuğun ailesinin alt gelir grubuna mensup olması gereklidir. Burada belirlenen yoksulluk sınırı ailenin yıllık geliri üzerinden hesaplanmaktadır. Bu hesaba göre ailenin yıllık gelirinden kişi başına düşen tutarın 17bin TL altında olması gerekmektedir. Bu koşulu sağlayan ve 5,6,7,8,9,10 ve 11. Sınıfta okuyacak yaşta olan çocuklar bu sınava girebilmektedir. Sınav sonucunda yeterli puan alabilen çocuklar burs ve yatılı okul imkânından faydalanmaya hak kazanır.

ptt inovatif

2022 PYBS Bursu Ne Kadar?

PYBS bursu miktarı 2022 yılının ikinci yarısından itibaren 663,87 TL olarak belirlenmiştir. Burs bu yıl enflasyon nedeniyle 2 kez arttırıldı. 2021 yılında 358,10 TL olarak belirlenen burs önce Ocak ayında 468,54 TL’ye çıkarıldı. Daha sonra Temmuz ayında asgari ücrete gelen enflasyon zammı ile tekrar artarak şu anki hâline ulaştı.

Burs miktarları hesaplanırken öğrencinin azami ihtiyaçlarını giderebilmesi amaçlanmıştır. Öğrencinin kalacak yer ve yemeğe ek ücret vermediği de hesaba katılarak bir miktar belirlenmektedir. Bu nedenle öğrenciye verilen cep harçlığı çok yüksek olmamaktadır.

PYBS Bursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

PYBS bursu sorgulamaişlemleri Vakıfbank ve PTTBank üzerinden yapılabilmektedir. Ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen burslar için Vakıfbank Genel Müdürlüğü ile bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma kapsamında öğrencilere verilen tüm burslar Vakıfbank hesabına yatmaktadır. Öğrencilerin banka işlemlerini yapabilmeleri için Vakıfbank tarafından hazırlanan özel banka kartları kullanılacak.

Vakıfbank ATM’leri olmayan ve ulaşma imkânı olmayan yerlerdeki öğrenciler için bu işlemler PTTBank üzerinden gerçekleştirilecek. Kartı eline ulaşan öğrenciler Vakıfbank’ın online şube ya da cep telefonu uygulaması üzerinden kişisel bilgileri ile paranın yatıp yatmadığını sorgulayabilmektedir. Bunun dışında Vakıfbank ya da PTTBank’a ait ATM’lerden kartla işlem yaparak da yapılabilmektedir.

DPY Bursu Nedir?

DPY bursu, aslında farklı bir burs değildir. Açılımı Devlet Parasız Yatılı olan DPY bursun eski ve halk arasında daha çok bilinen ismidir. Günümüzde artık Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı (PYBS) ismi kullanılmaktadır. Maddi imkânları yetersiz olan ailelerin, yaşadığı yerdeki okul imkânları kısıtlı olan ailelerin çocukları için oluşturulmuş bir eğitim desteğidir. Öğrencinin devlete ait yatılı okullarda ücret ödemeden kalması ve ihtiyacı olan cep harçlığını kapsayan bir sistemdir.

DPY Bursu Kimlere Verilir?

DPY bursu alabilmek için öğrencinin ailesinin yıllık maddi gelirinin yetersiz olduğunun bildirilmesi gerekmektedir. Bu burs için yapılan sınava girme hakkı kazanması için öğrencinin ailesi araştırılır. Gelir düzeyi alt sınıra mensup bir ailesi olan çocuklar sadece sınava girebilmektedir. 5,6,7,8,9,10 ve 11. Sınıfta okuyacak yaşta olan öğrenciler bu sınava giriş hakkına sahiptir. Sınava girdikten sonra yeterli puanı alan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından burs ve ücretsiz yatılı okuma imkânı sağlanır.

DPY Bursu Ne Kadar?

DPY bursu miktarı 2022 yılının Temmuz ayı itibariyle 663,87 TL olarak belirlenmiştir. 2021 yılında 358,10 TL olarak belirlenen burs önce Ocak ayında 468,54 TL’ye çıkarıldı. Daha sonra Temmuz ayında asgari ücrete gelen enflasyon zammı ile tekrar artarak şu anki miktarına ulaştı. Her yıl okulların açılmasından yaklaşık 2 hafta sonra bursların yatışı tamamlanmaktadır. Ancak bazı aylar da aksaklıklar nedeniyle bu süre uzayabilmektedir. Bursların başlangıcı okul dönemi olarak kabul edildiğinden her yıl eylül ayı itibariyle başlatılır. Ay ortasında ve tek ödeme olarak 12 boyunca öğrenciye verilir.

DPY Bursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

DPY burs sorgulaması yapılma amacı bursun yatıp yatmadığını öğrenmek içinse Vakıfbank ve PTTBank üzerinden yapılabilmekte. 2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıfbank Genel Müdürlüğü arasında yapılan anlaşma ile tüm MEB tarafından yatan tüm öğrenci burslarının Vakıfbank aracılığı ile verilmesine karar verildi. Burs almaya hak kazanan öğrenci kendisine banka tarafından hazırlanan burs kartı ile dilerse ATM’den dilerse bankanın uygulamalarından hesap hareketlerini kontrol edebiliyor. Vakıfbank ATM’si bulunmayan yerlerde ise PTTBank da aynı şekilde kullanılabiliyor. PTTBank’ın telefon uygulamasından kart bilgileri ve kişisel bilgiler girilerek ya da PTTBank ATM’sinden sorgulama yapılabiliyor.

İOKBS Bursu Nedir?

İOKBS bursu, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı olarak bilinen bir sınav sonucunda kazanılan devlet bursudur. Dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim hayatını desteklemek amacıyla verilen burs, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmektedir. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ise ÖSYM tarafından yapılmaktadır. 5,6,7,8,9,10 ve 11. Sınıfta okuyan öğrencilerin girdiği sınava yeterli puan alabilen öğrencilere aldıkları puan ve ihtiyaç durumlarına göre devlet okullarında ücretsiz yatılı eğitim ve harçlık imkânı sağlanmaktadır.

Her sınav yapıldığı tarihten sonraki eğitim ve öğretim dönemi için yapılmaktadır. Yani 7. Sınıflar için sınava giren öğrenci 8. Sınıfta alacağı burs için sınava girmektedir. Sınav soruları öğrencilerin okulda öğrendiklerini yorumlama, okuduklarını anlama gibi temel yatkınlık becerilerini ölçmeye yönelik oluşturulmaktadır. Müfredata uygun şekilde ve her sınıf için ayrı yapılmaktadır.

İOKBS Bursu Kimlere Verilir?

İOKBS bursu almak içinöncelikle sınavdan yeterli puan almış olmak gerekmektedir. Ailesinin yıllık geliri yüksek öğrenciler ve T.C. vatandaşı olmayan öğrenciler sınava girememektedir. 5,6,7,8,9,10 ve 11. Sınıfta okuyacak yaşta ve sınavı geçen öğrencilere bu burs verilmektedir.

İOKBS Bursu Ne Kadar?

İOKBS burs miktarı her yıl o dönemin enflasyon rakamlarına göre belirlenmektedir. 2022 yılı Temmuz ayında bu miktar 663,87 TL olarak belirlenmiştir. Burs ücretleri her ayın ortasında ve 12 ay yatmaktadır. Ocak ayında belirlenecek yeni enflasyon miktarlarıyla verilen burslar tekrar güncellenecektir.

İOKBS Bursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İOKBS Bursu Sorgulamaişlemleri Milli Eğitim Bakanlı ile anlaşmalı olan Vakıfbank’ın online şube ya da cep telefonu uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Bursa hak kazanan öğrenci için Vakıfbank’ın açtığı hesap üzerinden takip yapılabilmektedir. Dileyen kişiler PTTBank’ın uygulamaları ve ATM’leri üzerinden de sorgulama yapabilirler.

PTT Burs Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

PTT Burs parası sorgulama işlemlerine PTTBank bakmaktadır. PTTBank’a ait resmi online şubeye giriş yapılarak bursluluk parası sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Bunun dışında cep telefonundaki uygulamasından ve banka kartı ile ATM’lerden de burs parası sorgulanabilir.

ptt burs sorgulama ekrani

Vakıfbank Sosyal Kart Başvurusu ve Bakiye Sorgulama

PTT Yardım Parası Başvurusu ve T.C ile Sorgulama

SED Yardımları Yattı mı? Sorgulama ve Başvuru Formu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.