Haberler

Bağkur Tescil Affı Nedir? 2023 Yılında Düzenleme Çıkacak Mı?

Bağkur tescil affı, Bağkur’lu birçok kişinin beklediği bir düzenlemedir. Geriye dönük Bağkur tescil affı, 1 Ekim 2008 tarihinden önce vergi, oda ya da şirket ortaklığı gibi kayıtlara sahip olduğu halde bu kayıtlara göre Bağkur tescili açtıramayanların beklediği bir aftır. Bu affın çıkmasıyla beraber birçok kişi emeklilik hakkına kavuşacaktır. Özellikle vergi affının gelmesinin ardından daha da merakla beklenen Bağkur tescil affı düzenlemesi çıkacak mı? Detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

BAĞKUR Tescil Affı Çıktı Mı?

Bağkur tescil affı bekleyenlerin sıklıkla arattığı konulardan biri olan tescil affı konusunda henüz bir açıklama gelmedi. Vergi affı için kanun teklifi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Bu kanun teklifi TBMM’de görüşüldü ve Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girdi.

Trafik Cezası Yapılandırma : https://www.ssk.biz.tr/trafik-cezasi-yapilandirma/

Vergi affı kapsamına genel sağlık sigortası prim borcu, sigorta prim borçları, trafik para cezaları, köprü-otoyol cezaları, vergi cezaları, öğrenim kredisi borçları, idari para cezaları, işsizlik sigortası primi borçları, SGK destek primi borçları, idari para cezaları gibi prim borçları kapsam dahil edildi. Ancak kanun teklifinde ve kanun kapsamında BAĞKUR tescil affına yer verilmedi.

Bağkur Tescil Affı Kimleri Kapsar?

Beklenen Bağkur tescil affının kimleri kapsadığı da en az düzenlemenin kendisi kadar önemli bir konudur. Bağkur tescil affı, şu bireyleri kapsar:

  • 1 Ekim 2008 tarihinden önce vergi, oda ya da şirket ortaklığı gibi kayıtlara sahip olduğu halde bu kayıtlara göre Bağkur tescili açtıramayanlar.

Bağkur Borç Sildirme : https://www.ssk.biz.tr/bag-kur-borc-sildirme/

Yapılacak düzenlemeyle birlikte bu bireylere geriye dönük tescil hakkı tanınabilecek. İlerleyen zamanlarda yürürlüğe girmesi beklenen bu düzenlemeyle beraber beraber birçok kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Bağ-Kur prim borçlarına ilişkin son düzenleme, 2021 yılında yapıldı. 2021 yılından önceki yıllarda ise 2008, 2015, 2018 yıllarında konuyla ilgili çalışma yapılmıştı.

Shares:

1 Yorum

  • Ayşe soylu
    29.05.2023

    Ben bağkuluyum 2015 den itibaren 1998 den ssk liyim 2008 kadarda ben emekli olamiyorum pirim eksik 6000 pirimim var geriye dönük ödüye bilirmiyim af çikarsa

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir