emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Asgari Ücretin İşsizlik Maaşına Etkisi

Asgari Ücretin İşsizlik Maaşına Etkisi
01.11.2016

Ülkemizde birçok kişi her yıl sonu olduğu gibi bu yıl da asgari ücretin oranlarının açıklanmasını gün sayarak beklemektedir. Asgari ücretin açıklanmasıyla belli başlı ödeneklerde de artma yada azalmalar olmaktadır. Asgari ücrete yapılan zam ya da kesilen miktar işsizlik maaşını da etkilemektedir. Kısacası asgari ücretin işsizlik maaşına etkisi azımsanamayacak derecede fazladır.

Asgari ücret, işçilere bir çalışma günü karşılığında; gıda, konut, giyim, ulaşım, sağlık gibi gereksinimlerini en az düzeyde karşılamaya yetecek derecede verilen ücrettir. İşsizlik maaşı ise; işten çıktığımızda başka bir işe girene kadar temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar ödenen para olarak geçmektedir. İşsizlik parası ya da işsizlik maaşı almak için belli başlı şartlar vardır. İşveren eğer kişinin işine kendisi son verdiyse o kişi başvurduğu takdirde işsizlik maaşı alabilir. Eğer iş yeri kapandıysa işçi olan kişi işsiz kaldığında da bu işsizlik maaşından yada işsizlik ödeneğinden alabilir. Kişi işe girmeden önce süreli bir iş akdi yapmış ve bu süre bitince iş bırakmışsa işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Ama çalışan kişi işten kendi rızası ile çıkmışsa bu maaşa başvuramaz ve faydalanamaz.

Asgari ücretin 2016 yılı için olan miktarı bu yılın başında açıklandı. Asgari ücrete gelen 300 liralık bir zam ise birçok ailenin yüzünü güldürdü. Bu zam ile asgari ücretin işsizlik maaşına etkisi de gözle görülebilecek cinste oldu. Asgari ücrete gelen bu zam ile işsizlik maaşındaki değişimler şu şekilde oldu: En düşük işsizlik maaşı 509 TL’den 659 TL’ye çıktı, en yüksek işsizlik maaşı ise 1019 TL’den 1318 TL’ye yükseldi.

Asgari ücretin işsizlik maaşına etkisi yukarıdaki gibi oldu. Peki, nedir bu işsizlik maaşı yada işsizlik maaşına nasıl başvurulur?

İşsizlik Maaşına Başvurmak

İşsizlik maaşına, kişinin hizmet akdinin feshinden sonra en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurması gerekmektedir. İşsizlik başvurusu ile başvuran kişinin iş arayan kaydı yapılmaktadır. Böylece başvuran kişiye ilerleyen zamanlarda danışmanlık, imkân olduğunda alanıyla alakalı bir işe yerleştirme yada mesleki eğitim verme gibi imkanlar sağlanmaktadır.

İşsizlik Maaşının Miktarı

Asgari ücretin artmasıyla artış gösteren işsizlik maaşı, sigortalı kişinin son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanır ve günlük ortalama brüt kazancının %40’ı bu orana denk gelmektedir. Böylece işsizlik ödeneğinin tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçmeyecek şekilde olur.

İşsizlik Maaşının Ödenme Süresi

İşsizlik maaşının ödenme süresi sigorta primi ödenme sürelerine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre, 600 gün sigortalı çalışıp bu süre içerisinde işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün işsizlik ödeneği verilir. 900 gün sigortalı olarak çalışanlara ve işsizlik sigortası primi ödeyenlere 240; 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik primi ödeyenlere ise 300 gün işsizlik ödeneği ödenmektedir.

İşsizlik Maaşının Alındığı Yerler

İşsizlik ödeneği yaşanılan yerdeki PTT şubelerinde alınmaktadır.

İşsizlik Maaşının Kesilme Durumları

Söz konusu olan işsizlik ödeneğinin birden fazla kesilme durumu bulunmaktadır. İşsizlik ödeneği alan kişi, İŞKUR tarafından teklif edilen ve en son çalıştığı işin niteliklerine yakın olan bir işe yerleştiğinde işsizlik ödeneği tekrar başlatılmamak üzere kesilir. Diğer bir durum ise, denetleme görevi bulunan kişiler tarafından denetlenirken, işsizlik ödeneği aldığı halde kayıt dışı bir işte çalıştığı tespit edilirse işsizlik ödeneği tekrar almamak üzere kesilir. İşsizlik ödeneği aldığı sırada, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlarsa işsizlik ödeneği kesilir. Diğer bir kesilme şartı ise; İŞKUR tarafından kendisine önerilen meslek geliştirme gibi eğitimlere katılacağını belirtip katılmayan, çağrıları cevaplamayan kişilerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir.

Yorumlar

  1. Cahit dedi ki:

    Şu an işsizlik maaşı alıyorum fakat 2019 da asgari ücrete gelen zam benim 1611 tl aldığım işsizlik maaşımda yükselme olurmu