ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Araç Plaka Sorgulama İşlemi

Araç Plaka Sorgulama İşlemi
05.03.2016

Günümüzde son yıllarda artan kişisel araç sahibi olma isteği her geçen gün daha da artış göstermektedir. Kalabalık şehirlerde ulaşım oldukça zor bir hale gelmiştir. Toplu taşıma araçları da bazı sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu sebeple her birey kendi bütçesi doğrultultusunda bir araç seçer. Elbette ki bu araçların en son modellerini isteyemeyiz. Çünkü bunlar oldukça pahalıdır. Yeni alınan bir araç daha sonra satılmak istendiğinde sadece bir ay kullanılmış olsa bile ikinci el adı altında satışa sunulmaktadır. Dolayısıyla fiyatları da düşük olmaktadır. Bu yüzden vatandaşların ikinci el araçlara talebi oldukça artmıştır. Fakat bu ikinci el araçların bazı sıkıntıları da olabilmektedir. Örneğin bir araç en ufak bir kaza dahi geçirse bu kaza o aracın geçmişinde görülecektir. Alacağımız aracın kaza geçmişini, kayıp-çalıntı ya da  herhangi bir hasar kaydının olup olmadığını öğrenmemiz gerekmektedir. Basit bir araç plaka sorgulama işlemi ile istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu işlemi online işlemler sayesinde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sıfır araç alımında sıkıntı olmasa da ikinci el araç alımında sıkıntı yaşamamanız için aracı güvenilir bir yerden almaya dikkat etmeniz ve alacağınız araç ile ilgili araç plaka sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü piyasada bulunan araçlarla ilgili verilen bilgilerin doğruluğu kesin değildir. Kendi güvenliğinizi bu tür sorgulamalarla sağlayabilirsiniz. Yazımızın devamında araç plaka sorgulama işleminin detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Araç plaka sorgulama işlemini E-Devlet sistemini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemi kullanabilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine giderek kimliğiniz ile birlikte başvuruda bulunmanız yeterlidir. 2 TL karşılığında şifrenizi kolaylıkla elde edebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirmek için öncelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

Karşınıza gelen sayfada ilgili kutucuklara T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Daha güvenli bir giriş için ekranda görülen sanal klavye kısmını kullanabilirsiniz. Bilgilerinizin doğruluğunu teyit ettikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak giriş işleminizi gerçekleştiriniz.

Araç Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.