ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Zamlı 2 Bin TL Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Zamlı 2 Bin TL Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Hesaplara Yatacak?
27.03.2023

Ramazan ayının 23 Mart itibariyle başlamasının ardından emeklilerin aklında bayram ikramiyesinin ne kadar olacağı sorusu oluştu. Bu soruları gidermek adına AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş emekli bayram ikramiye tutarını duyurdu. SSK ve Bağkur emeklilerinin yanı sıra EYT’lilerin de faydalanacağı zamlı ikramiyeden yaklaşık 15 milyon kişinin faydalanacağı bilgisi verildi. Emekli bayram ikramiyesi ne kadar oldu? Emekli bayram ikramiyesi zammı ne zaman yatacak, ayın kaçında? Tüm soruların cevabına haberimizin devamından erişebilirsiniz.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Konuya ilişkin henüz resmi bir tarih verilemdi. Görevli mevkilerden ya da bakandan da herhangi bir açıklama gelmedi. Zamlı emekli bayram ikramiyelerinin her yıl olduğu gibi Ramazan Bayramı öncesi (21 Nisan) hesaplara yatması bekleniyor.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu?

Bakan Elitaş’ın yaptığı açıklamaya göre emeklilere hem Ramazan hem de Kurban bayramlarında emeklilere yapılan 1100 TL’lik ödeme 900 TL’lik artışla 2 bin TL’ye yükseldi. Böylece emekliye 2 bayramda toplamda 4 bin TL ödenecek. EYT kapsamındaki emeklilerle birlikte toplam 15 milyon vatandaşın yararlanacağı bayram ikramiyeleri 2022 yılına kıyasla 900 tl arttı.

Aynı zamanda bu yıl güncellerek 5500 TL olan emekli maaşını alanların maaşları artırılırken 6000 TL emekli maaşı alanların durumu hakkında kamuoyunda bazı soru işaretleri mevcut. Sunulan kanun teklifinin Meclis’te yasalaşıp Sayın Cumhurbaşkanının onaylamasının ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Türkiye’de 7500 TL’nin altında emekli maaşı olmayacak.

Bu güncellemeyle birlikte emeklilerin rahatlatılması umuluyor. Bakan, yaptığı açıklamada ayrıca en düşük emekli maaşının sistemimize 2019’da girdiğini, 2019 yılında daha önceki yasal düzenlemelerden dolayı 1000 TL’nin altındaki Bağ-Kur’luların mağduriyetini kaldırmak için en düşük emekli maaşı uygulamasını başlattıklarını belirtiyor.

EYT’liler de Emekli İkramiyesi Alacak

Bakan Bilgin, en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesiyle ilgili çalışmanın EYT düzenlemesi kapsamında emekli olanları da kapsayacağını bildirdiği açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: “Önerilerimizi Cumhurbaşkanımızın olumlu değerlendireceğini ümit ediyorum. Bu çalışma emeklilerin hayatında ciddi rahatlama sağlayacak.”

Yorumlar

  1. Emine hamo dedi ki:

    Benim çocuklarım var ve babası durumum çok kötü

    1. Sn. Bn. Elif KAÇAR dedi ki:

      Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne , kaymakamlığa , belediyeye , muhtarlığa gidip sosyal ve ekonomik destek hizmetleri ne dair haklarınızı sorgulayınız .