ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yaş Haddinden Emekli Olan 600 EK Gösterge İkramiye Farkı Nasıl Hesaplanır

Yaş Haddinden Emekli Olan 600 EK Gösterge İkramiye Farkı Nasıl Hesaplanır
01.03.2023

Katsayı ve ek gösterge artışlarına ek olarak ikramiye farkı yalnızca vazife malullüğü, yaş haddi, kadrosuzluk ve görevde iken ölüm durumlarında yapılan bir ödemedir. Bu ödemenin ne kadar olduğu ve nasıl hesaplanacağı da ödemeden yararlanacaklar için merak konusu olmaktadır.

600 Puanlık Ek Gösterge Artışları Hesaplaması

5434 sayılı Kanun Madde 89 hükmü gereği yapılan bir ödeme şekli olan emekli ikramiyesinde aylık bağlanan tutarın bir aylığı emekli ikramiyesi olarak verilmekte ve her bir tam yıl verilen hizmetler için geçerli sayılmaktadır. Bir memurun emekli aylığının hesaplanması, brüt tutarı bir yıl için hesaplanan emekli ikramiyesi tutarına eşit olmakta, hizmet yılı 30 yıl ise brüt tutarın 30 ile çarpılması sonucunda elde edilen tutar 30 yıl hizmet için ödenen emekli ikramiyesine denk gelmektedir.

Ek gösterge rakamlarının emekli ikramiyesine yansıtılması hususunda temel alınan tazminat oranları mevcuttur. Bu oranlar 5434 sayılı Kanun Ek Madde 70 hükmünde belirtilmiştir. Burada belirlendiği üzere 600 puandan dolayı tazminat yansıtma oranlarında bir değişiklik yapılmaması halinde aynı oran esas alınmaktadır. Herhangi bir ek göstergesi bulunmayan yardımcı hizmetler sınıfı için 600 ek gösterge verildiğinde tazminat yansıtma oranı %55 olarak kalmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, 2200 ek göstergeli memur için 600 puan verilmesi halinde memurun ek göstergesi 2800’e yükselecek ancak tazminat yansıtma oranı aynı şekilde %85’te kalacaktır.

Yalnızca Ek Gösterge Artış Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Yalnızca ek gösterge artış tutarını hesaplamak isterseniz şu şekilde bir yol izleyebilir, şu formülden faydalanabilirsiniz:

600 x 2023 ilk yarı yılı için uygulanan Memur maaş katsayısı 0,433684 = 260,21 TL. 1 Yıl için ikramiye farkı 260,21 olarak bulunur. Bu tutar Emeklilik Hizmet Yılı ile çarpılır. Böylece toplam hizmet yılına karşılık 600 puanlık ek gösterge farkı bulunmuş olur.

Belirttiğiniz 1 yıllık ikramiye farkı tutarından ayrı olarak bir fark tutarın SGK tarafından gönderilmemesi halinde SGK Kamu Emeklilik Dairesi Başkanlığına (Mithatpaşa Cad. No. 7 Sıhhiye-ANKARA) adresine yazılı olarak müracaat edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.